Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 21:42
Reklama KD Market

Weryfikacja potencjalnych lokatorów



Nieruchomości dochodowe to świetna inwestycja – zakładając, że przynosi dochód, czyli że czynsz z najmu danego lokalu pochodzący od dzierżawcy jest płacony na czas. Nie ma lepszej recepty na sukces w tej dziedzinie niż dobry lokator, a znalezienie takiego nie jest tylko kwestią szczęścia, lecz odpowiedniej selekcji kandydatów.

Niestety, właściciele nieruchomości nie zawsze zadają sobie trud dokładnego sprawdzenia danej osoby, a skutki tego mogą być fatalne. Oto kilka wskazówek, które pomogą w wyborze odpowiedniego lokatora:

1. Rozmowa kwalifikacyjna

Jednym z najprostszych sposobów, aby dowiedzieć się więcej o danej osobie, jest rozmowa z nią. Bądź profesjonalny, lecz przyjaźnie nastawiony. Ważne jest, żeby wasze pierwsze spotkanie przebiegło w pozytywnej atmosferze – być może to twoi nowi lokatorzy, z którymi będziesz związany przez wiele lat. Bądź przygotowany, poproś o odpowiedź na parę wcześniej przygotowanych pytań, takich jak:

Imiona i nazwiska osób, które będą mieszkać (muszą się zgadzać z dokumentem tożsamości, którym dane osoby się posługują)
Daty urodzenia
Aktualny adres zamieszkania
Wcześniejszy adres zamieszkania
Aktualny pracodawca
Czy dana osoba ma jakieś inne źródło dochodów?
Dlaczego planuje zmienić miejsce zamieszkania?
Czy ma zwierzęta domowe?
Czy pali papierosy lub stosują narkotyki?
Czy był kiedykolwiek eksmitowany z jakiegokolwiek miejsca zamieszkania?
Czy kiedykolwiek złamał lub zerwał umowę najmu?
Czy kiedykolwiek był skazany za przestępstwo (na przykład przestępstwo seksualne)?

Zanotuj wszystkie odpowiedzi. Wykonaj parę telefonów w celu potwierdzenia danych, które otrzymałeś. Zadzwoń do właściciela nieruchomości, od którego obecnie zainteresowany wynajmuje mieszkanie i spróbuj się dowiedzieć, czy jest zadowolony ze swojego lokatora(ów). Nawet jeśli nie będzie zbyt rozmowny ze względu na ochronę prywatności, zapytaj, czy wynająłby jeszcze raz tym samym osobom.

2. Wniosek o wynajem (Rental Application Form)

W tym formularzu otrzymasz wszystkie osobiste informacje osoby zainteresowanej. Ważne jest, aby formularz był sporządzony poprawnie i zawierał wszystkie potrzebne elementy. Dowiesz się z niego o historii zatrudnienia, dochodach, sytuacji finansowej i wiele innych rzeczy.

3. Sprawdzenie historii kredytowej (Credit Check)

Będziesz potrzebował pisemnej zgody danej osoby na sprawdzenie jej historii kredytowej. Znajdziesz tam informacje o spóźnionych płatnościach, bankructwie, kartach kredytowych, niezapłaconych należnościach. Dowiesz się, czy aplikant płacił na czas wszystkie swoje należności i czy nie ma zaległych długów.

4. Sprawdzenie danych osobowych (Background Check)

Ta forma sprawdzenia potencjalnego lokatora będzie zawierać informacje na temat karalności – i tu będziesz miał szanse zweryfikować prawdomówność aplikanta porównując wcześniejsze informacje otrzymane w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Znajdziesz również dane o wcześniejszych eksmisjach oraz publiczne dane (Public Records) takie jak niezapłacone alimenty, czy roszczenia względem danej osoby wniesione na drogę sadową.

5. Niezapowiedziana wizyta

To jedna z moich ulubionych metod. Nie ma lepszego sposobu na poznanie potencjalnych najemców niż nieoczekiwane pojawienie się w ich miejscu zamieszkania. To, co zobaczysz, będzie odzwierciedleniem tego, jak będzie wyglądał twój dom lub mieszkanie, jeśli zdecydujesz się podpisać z nimi kontrakt wynajmu.

Ilu z nas poświęci swój cenny czas na dokładne sprawdzenie potencjalnego najemcy? Część właścicieli nieruchomości liczy na szczęście, nie sprawdzając nic lub prawie nic, czyli na tak zwany chybił trafił z przeważająca większością na „chybił”. Nie zdajemy sobie sprawy, że te parę godzin poświęconych na profesjonalną selekcję każdego lokatora to nic w porównaniu do czasu i pieniędzy, jakie stracimy, jeśli wynajmiemy naszą nieruchomość nieuczciwym osobom, które tylko czekają, aby wykorzystać luki prawne dla własnej korzyści – a takich jest wielu.

Nie bójmy się odmówić wynajęcia, jeśli mamy podstawy sądzić, że dana osoba nie jest w stosunku do nas szczera, mówi nieprawdę lub podaje fałszywe dane. Pusty apartament jest o wiele lepszą opcją niż zły najemca.

Joanna Koperski, Maciej Wierzchucki

wieloletni licencjonowani agenci na amerykańskim rynku obrotu nieruchomościami, świadczący swoje usługi w Chicago i na przedmieściach. Członkowie Krajowego Związku Agentów Obrotu Nieruchomościami (National Association of REALTORS®), Stanowego Związku Agentów Obrotu Nieruchomościami (Illinois Association of REALTORS®) oraz North Shore Barrington Association of Realtors®. Maciej Wierzchucki jest także właścicielem firmy inwestycyjnej zajmującej się kupnem i sprzedażą nieruchomości dochodowych. Joanna Koperski ponadto jest członkiem Izby Handlowej w Lake Forest (Lake Forest Chamber of Commerce), jak również jednym z czołowych agentów z wieloma osiągnięciami (2014 @Properties Top Producer Award, 2014 Top Team Award Lake Forest, Top 5% of Illinois REALTORS®).
Joanna Koperski, tel. (847) 668 0096
Maciej Wierzchucki, tel. (773) 704 0271

 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama