Referendum w sprawie wyjścia W. Brytanii z UE, próba zamachu stanu w Turcji czy wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA - te wydarzenia przykuły w 2016 roku uwagę mediów na świecie. Koniec roku upłynął także pod znakiem kryzysu humanitarnego w syryjskim Aleppo.
STYCZEŃ
3.1. ARABIA SAUDYJSKA - Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem po ataku na saudyjską ambasadę w Teheranie i konsulat w Meszhedzie oraz ostrej irańskiej reakcji na egzekucję szyickiego duchownego oskarżanego przez Saudyjczyków o podżeganie do przemocy przeciw policji.
13.1. UE - Komisja Europejska rozpoczęła wobec Polski pierwszy etap procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa w związku ze zmianami w Trybunale Konstytucyjnym.
16.1. IRAN - Po oświadczeniu MAEA, że Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia atomowego między Iranem a światowymi mocarstwami, USA i Unia Europejska zniosły sankcje gospodarcze i finansowe nałożone na Teheran w związku z jego programem atomowym.
19.1. UE - W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat sytuacji w Polsce w kontekście funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego.
21.1. WIELKA BRYTANIA - Opublikowano raport podsumowujący śledztwo w sprawie zabójstwa byłego rosyjskiego agenta Aleksandra Litwinienki w Londynie w 2006 roku, w którym oceniono, że prezydent Władimir Putin prawdopodobnie zaaprobował tę operację Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Rosja zagroziła w odpowiedzi, że "takie quasi-śledztwa" grożą zatruciem stosunków dwustronnych.
27.1. ONZ - Międzynarodowy Trybunał Karny upoważnił prokurator trybunału do wszczęcia śledztwa w sprawie domniemanych zbrodni popełnionych w trakcie rosyjsko-gruzińskiej wojny o Osetię Południową z sierpnia 2008 roku. To pierwsze śledztwo MTK poza Afryką i pierwsze mające zbadać domniemane zbrodnie sił rosyjskich.
LUTY
10.2. NATO - Ministrowie obrony państw NATO zgodzili się na wzmocnienie obecności wojskowej na wschodniej flance Sojuszu. Szef NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że obecność będzie "wielonarodowa, aby było jasne, że atak na jednego członka Sojuszu jest atakiem na wszystkich sojuszników oraz że Sojusz odpowie jako całość".
12.2. KUBA - Na lotnisku w Hawanie doszło do pierwszego od blisko tysiąca lat schizmy spotkania zwierzchników Kościoła rzymskokatolickiego i rosyjskiego prawosławia - papieża Franciszka i patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla. W podpisanej deklaracji zwierzchnicy wyrazili pragnienie jedności.
15.2. UE - Szefowie dyplomacji UE zgodzili się na zniesienie sankcji wobec 170 obywateli Białorusi, w tym prezydenta Alaksandra Łukaszenki, oraz trzech białoruskich podmiotów. To odpowiedź na uwolnienie w sierpniu 2015 roku wszystkich białoruskich więźniów politycznych i poprawę stosunków UE z Białorusią, w tym zaangażowanie władz w Mińsku w rozmowy o rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie. Opozycja uznała zniesienie sankcji za błąd.
19.2. TURCJA - W zamachu w centrum Ankary zginęło ok. 30 osób, a ponad 60 zostało rannych. Samochód pułapka eksplodował w pobliżu wojskowych pojazdów czekających na czerwonym świetle. Według tureckich władz za zamachem stali syryjscy bojownicy kurdyjscy.
28.2. USA - Film "Spotlight" w reżyserii Toma McCarthy'ego o aferze pedofilskiej w Kościele otrzymał Oscara w uważanej za najważniejszą kategorii najlepszego filmu.
MARZEC
11.3. WŁOCHY - Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, opublikowała opinię na temat ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jak oceniono, "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce.
13.3. TURCJA - W ataku bombowym w centrum Ankary zginęło ok. 40 osób, a ok. 100 zostało rannych. Do przeprowadzenia samobójczego zamachu przyznało się zbrojne ugrupowanie Sokoły Wolności Kurdystanu (TAK). Miał być to akt zemsty za działania sił bezpieczeństwa w zdominowanej przez ludność kurdyjską południowo-wschodniej części Turcji.
18.3. UE - Unia i Turcja uzgodniły porozumienie mające zahamować falę migracyjną do Europy. Umowa zobowiązała Turcję do przyjmowania z powrotem wszystkich migrantów, którzy przedostaną się na greckie wyspy, w zamian za przejmowanie przez UE syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów. Uzgodniono także przyspieszenie prac nad liberalizacją wizową i przekazanie Turcji łącznie 6 mld euro na pomoc dla syryjskich uchodźców.
20.3. KUBA - Barack Obama przybył z historyczną wizytą na Kubę, jako pierwszy prezydent USA od 88 lat.
22.3. BELGIA - Ponad 30 osób zginęło, a ponad 200 zostało rannych w skoordynowanych zamachach samobójczych w Brukseli - na lotnisku Zaventem i w metrze w pobliżu instytucji unijnych. Do przeprowadzenia zamachów przyznało się Państwo Islamskie, które zagroziło kolejnymi aktami terroru.
22.3. ROSJA - Sąd w Doniecku na południu Rosji skazał ukraińską lotniczkę Nadiję Sawczenko na karę 22 lat pozbawienia wolności za współudział w zabójstwie dwóch dziennikarzy rosyjskiej telewizji i nielegalne przekroczenie granicy.
24.3. ONZ - Trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii skazał byłego przywódcę bośniackich Serbów Radovana Karadżicia na 40 lat więzienia za zbrodnie wojenne, przeciwko ludzkości oraz ludobójstwo w Srebrenicy podczas wojny bośniackiej w latach 1992-1995.
31.3. ONZ - Trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii uniewinnił byłego wicepremiera Serbii i lidera skrajnych nacjonalistów Vojislava Szeszelja od wszystkich zarzutów, w tym zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości z czasów wojny na Bałkanach.
KWIECIEŃ
6.4. HOLANDIA - W referendum Holendrzy odrzucili umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina.
13.4. UE - Parlament Europejski przyjął rezolucję o sytuacji w Polsce. Eurodeputowani wyrazili zaniepokojenie kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego.
18.4. WŁOCHY - Ok. 500 osób zginęło, gdy w pobliżu wybrzeża Libii zatonął przeładowany statek rybacki z migrantami.
MAJ
6.5. WIELKA BRYTANIA - Poseł Partii Pracy Sadiq Khan został wybrany na nowego burmistrza Londynu. Zdobywając ponad 1,3 mln głosów, Khan uzyskał najwyższy mandat dla pojedynczego polityka w historii W. Brytanii.
11.5. WŁOCHY - Izba Deputowanych uchwaliła ustawę o związkach cywilnych osób tej samej płci. Ustawa wywołała polemiki oraz protesty Kościoła katolickiego i związanych z nim środowisk.
12.5. RUMUNIA - Tarcza antyrakietowa instalowana przez USA w Rumunii uzyskała oficjalnie operacyjność.
22.5. TURCJA - Minister transportu, gospodarki morskiej i łączności Binali Yildirim został wybrany na szefa rządzącej konserwatywno-islamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Prezydent Recep Tayyip Erdogan powierzył mu misję tworzenia rządu.
22.5. AUSTRIA - Niezależny kandydat, wspierany przez partię Zielonych Alexander Van der Bellen wygrał II turę wyborów prezydenckich w Austrii z wynikiem 50,35 proc. głosów i pokonał Norberta Hofera z prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności.
25.5. UKRAINA - Po prawie dwóch latach więzienia w Rosji Nadija Sawczenko powróciła do kraju. Sawczenko została wymieniona na dwóch skazanych na Ukrainie żołnierzy elitarnego rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.
27.5. JAPONIA - Barack Obama jako pierwszy prezydent USA odwiedził Hiroszimę. Zaapelował o zmniejszenie światowego arsenału broni nuklearnej.
CZERWIEC
2.6. NIEMCY - Parlament potępił jako ludobójstwo masakrę dokonaną przez imperium osmańskie na Ormianach podczas pierwszej wojny światowej. Uchwałę Bundestagu poparły w głosowaniu, pomimo protestów władz tureckich, wszystkie kluby parlamentarne.
7.6. TURCJA - Co najmniej 11 osób zginęło, a ok. 50 zostało rannych w zamachu bombowym w centrum Stambułu. Do jego przeprowadzenia przyznało się ugrupowanie Sokoły Wolności Kurdystanu (TAK).
10.6. WŁOCHY - Komisja Wenecka przyjęła opinię na temat ustawy o policji w Polsce i zaleciła dodatkową kontrolę uprawnień do prowadzenia inwigilacji przez służby. Według Komisji uprawnienia do inwigilacji są w Polsce "zbyt szerokie".
12.6. USA - Ok. 50 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych w strzelaninie w klubie dla homoseksualistów w Orlando na Florydzie. Według władz był to najbardziej krwawy incydent z użyciem broni palnej w historii USA, przewyższający liczbą ofiar masakrę na politechnice w Wirginii w 2007 roku. Odpowiedzialność za atak wzięło na siebie Państwo Islamskie.
23.6. WIELKA BRYTANIA - 51,9 proc. wyborców zagłosowało w referendum za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Przeciwnicy Brexitu zdobyli większość w Szkocji i Irlandii Płn. Po ogłoszeniu wyników premier David Cameron powiedział, że poda się do dymisji. Szefowa francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen oświadczyła, że również chce przeprowadzenia takiego referendum.
26.6. HISZPANIA - W drugich w ciągu pół roku wyborach parlamentarnych zwyciężyła konserwatywna Partia Ludowa (PP) Mariano Rajoya. Na drugim miejscu znalazła się socjalistyczna PSOE. Żadna partia nie zdobyła większości niezbędnej do samodzielnego rządzenia, czyli 176 deputowanych w 350-osobowej izbie niższej parlamentu. Wybory zostały zorganizowane, ponieważ głosowanie z grudnia 2015 roku także nie przyniosło rozstrzygnięcia.
28.6. UE - Przywódcy państw unijnych potwierdzili na szczycie przedłużenie sankcji gospodarczych wobec Rosji w związku z eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy o pół roku.
28.6. TURCJA - Co najmniej 40 osób zginęło, a ponad 200 zostało rannych w samobójczych atakach na międzynarodowym lotnisku w Stambule.
29.6. ROSJA/ TURCJA - Prezydenci Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan rozmawiali przez telefon po raz pierwszy od zestrzelenia przez Turcję rosyjskiego bombowca w listopadzie 2015 roku. Putin zapowiedział normalizację stosunków, m.in. zniesienie sankcji w branży turystycznej.
LIPIEC
1.7. AUSTRIA - Trybunał Konstytucyjny nakazał powtórzenie II tury wyborów prezydenckich, w której kandydat Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Norbert Hofer przegrał niewielką liczbą głosów z Alexandrem Van der Bellenem. Wniosek o uznanie części wyników za zmanipulowane i nieważne złożyła FPOe.
4.7. IRAK - Ok. 250 osób zginęło, a ponad 200 zostało rannych w zamachu samobójczym w Bagdadzie, do którego przyznało się Państwo Islamskie.
6.7. WIELKA BRYTANIA - Raport na temat inwazji na Irak w marcu 2003 roku wykazał, że podstawy prawne decyzji o przystąpieniu W. Brytanii do działań zbrojnych były "dalekie od satysfakcjonujących", a informacje wywiadowcze o domniemanej broni masowej zagłady w Iraku były wadliwe.
8.7. NATO - Szef Sojuszu Jens Stoltenberg oświadczył, że podczas sesji Rady Północnoatlantyckiej podjęto decyzję o rozmieszczeniu czterech batalionów na wschodniej flance NATO: w Polsce oraz krajach bałtyckich. Uzgodniono, że Kanada będzie państwem dowodzącym batalionem na Łotwie, Niemcy - na Litwie, Wielka Brytania - w Estonii, a USA - w Polsce.
13.7. WIELKA BRYTANIA - Dotychczasowa szefowa MSW Theresa May została premierem W. Brytanii, jako druga kobieta w historii na tym urzędzie. Szefem dyplomacji w jej rządzie został jeden z liderów ruchu na rzecz Brexitu Boris Johnson.
14.7. FRANCJA - Ponad 80 ludzi zginęło w Nicei, gdy w tłum wracający z pokazu fajerwerków z okazji święta narodowego wjechał ciężarówką mieszkający w tym mieście Tunezyjczyk Mohamed Lahouaiej Bouhlel. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie, choć dochodzenie dotąd nie wykazało związków sprawcy z jakąś organizacją dżihadystyczną.
15.7. TURCJA - Grupa wojskowych próbowała dokonać zamachu stanu, który został udaremniony po kilku godzinach. W reakcji władze w Ankarze rozpoczęły czystki, w ramach których dziesiątki tysięcy osób zawieszono w obowiązkach lub zwolniono ze stanowisk w wojsku, sądownictwie, mediach, edukacji, służbie zdrowia i samorządach. Władze o zorganizowanie puczu oskarżają mieszkającego w USA muzułmańskiego kaznodzieję Fethullaha Gulena, któremu zarzucają zorganizowanie w Turcji "równoległych struktur państwowych".
26.7 FRANCJA - Dwaj napastnicy wtargnęli w czasie mszy do kościoła katolickiego w Saint-Etienne-du-Rouvray w Normandii i zabili księdza. Napastnicy zostali zastrzeleni przez policję. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.
27.7. UE - Komisja Europejska przyjęła zalecenia dla Polski dotyczące rządów prawa w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego i oznajmiła, że oczekuje ich wykonania w ciągu trzech miesięcy. Decyzja ta oznaczała przejście do drugiego etapu procedury ochrony praworządności, wszczętej wobec Polski w styczniu.
SIERPIEŃ
24.8. WŁOCHY - W trzęsieniu ziemi, które nawiedziło środkowe Włochy, zginęło co najmniej 280 osób. Najciężej dotknięte zostały miejscowości na styku regionów Umbria, Lacjum i Marche.
30.8. WIELKA BRYTANIA - W ataku w Harlow na południowym wschodzie Anglii zabity został 40-letni Polak Arkadiusz J. Atak mógł być motywowany nienawiścią na tle narodowościowym. Według oficjalnych statystyk Home Office liczba przypadków przestępstw motywowanych nienawiścią wzrosła znacząco po referendum w sprawie Brexitu.
WRZESIEŃ
9.9. KOREA PÓŁNOCNA - Korea Płn. przeprowadziła test głowicy jądrowej w 68. rocznicę powstania KRLD.
13.9. UE - W Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat sytuacji w Polsce i kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.
14.9. UE - PE przyjął rezolucję na temat sytuacji w Polsce. Europosłowie ocenili, że "paraliż Trybunału Konstytucyjnego zagraża demokracji, prawom podstawowym oraz rządom prawa w Polsce", i wezwali polski rząd do rozwiązania kryzysu.
18.9. ROSJA - Proprezydencka Jedna Rosja zdobyła w wyborach parlamentarnych ponad dwie trzecie mandatów - mimo zmian w ordynacji i udziału 14 partii.
21.9. BIAŁORUŚ - W Mińsku podpisano porozumienie ramowe o wycofaniu oddziałów wojskowych i sprzętu z trzech stref na linii rozdziału w konflikcie między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodzie Ukrainy.
28.9. IZRAEL - W wieku 93 lat zmarł były prezydent i dwukrotny premier Szimon Peres, jeden z twórców historycznego tymczasowego porozumienia z Oslo z 1993 r. między Izraelem a Organizacją Wyzwolenia Palestyny (OWP), które stworzyło podwaliny pod Autonomię Palestyńską.
28.9. HOLANDIA - Śledczy zaprezentowali wyniki dochodzenia, z którego wynika, że rakieta Buk, którą zestrzelono w lipcu 2014 r. samolot malezyjskich linii lotniczych Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą, pochodziła z Rosji. Ustalili, że system rakietowy, z którego wystrzelono tylko jeden pocisk i zestrzelono samolot, powrócił do Rosji.
PAŹDZIERNIK
2.10. WĘGRY - W referendum w sprawie obowiązkowych kwot osiedlania uchodźców ponad 98 proc. Węgrów, którzy oddali ważny głos, wypowiedziało się przeciwko kwotom. Referendum było jednak nieważne, ponieważ ważny głos oddało mniej niż 50 proc. uprawnionych.
7.10. NORWEGIA - Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za wysiłki na rzecz zakończenia trwającej od ponad 50 lat wojny domowej w swym kraju.
13.10. SZWECJA - Amerykanin Bob Dylan został laureatem nagrody Nobla w dziedzinie literatury za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni".
13.10. TAJLANDIA - Zmarł otoczony kultem król Bhumibol Adulyadej. Rama IX miał 88 lat i był najdłużej panującym monarchą na świecie.
13.10. ONZ - Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych oficjalnie mianowało byłego premiera Portugalii, 67-letniego Antonio Guterresa nowym sekretarzem generalnym ONZ. Stanowisko obejmie on 1 stycznia.
14.10 WŁOCHY - Komisja Wenecka w opinii na temat lipcowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym uznała, że "nie spełnia ona dwóch podstawowych standardów równowagi władzy: niezależności sądownictwa i pozycji TK jako definitywnego arbitra w kwestiach konstytucyjnych".
16.10. IRAK - Rozpoczęła się ofensywa sił irackich na Mosul mająca na celu wyzwolenie tego miasta z rąk bojowników Państwa Islamskiego.
26.10. FRANCJA - W wyniku ewakuacji podjętej przez władze obozowisko w Calais na północy Francji, zwane "dżunglą", opuścili wszyscy migranci.
28.10. USA - FBI wznowiło śledztwo w sprawie skrzynki mailowej, którą niezgodnie z przepisami demokratyczna kandydatka na prezydenta Hillary Clinton prowadziła ze swego prywatnego serwera, będąc sekretarzem stanu USA.
29.10. HISZPANIA - Lider Partii Ludowej Mariano Rajoy został wybrany przez Kongres Deputowanych na szefa rządu. Głosowanie położyło kres 10-miesięcznemu okresowi tymczasowości.
31.10. SZWECJA - Papież Franciszek przybył do Szwecji na wspólne luterańsko-katolickie obchody 500-lecia Reformacji. Wspólne obchody uznano za kolejny ważny krok na drodze oficjalnego dialogu, rozpoczętego 50 lat temu.
LISTOPAD
3.11. WIELKA BRYTANIA - Wysoki Trybunał (High Court) orzekł, że do rozpoczęcia formalnego procesu wyjścia kraju z Unii Europejskiej niezbędna jest zgoda obu izb parlamentu.
8.11. USA - Republikański kandydat, biznesmen Donald Trump został wybrany na 45. prezydenta USA. W bezpośrednim głosowaniu kandydatka Demokratów Hillary Clinton otrzymała więcej głosów Amerykanów, ale liczniejszych elektorów pozyskał Trump. W wyborach do Kongresu Republikanie utrzymali większość w Izbie Reprezentantów i Senacie.
21.11. WATYKAN - W liście apostolskim z okazji zakończenia Roku Świętego Miłosierdzia papież udzielił wszystkim kapłanom władzy rozgrzeszania osób, które popełniły grzech aborcji. Przedłużył tym samym swą decyzję, jaka obowiązywała w Roku Świętym.
24.11. KOLUMBIA - Prezydent Juan Manuel Santos i dowódca partyzantki FARC Rodrigo Londono Echeverri podpisali nowe porozumienie pokojowe, mające położyć kres trwającemu od ponad 50 lat wewnętrznemu konfliktowi zbrojnemu.
25.11. KUBA - W wieku 90 lat zmarł w Hawanie Fidel Castro, przywódca kubańskiej rewolucji, która doprowadziła do obalenia w 1959 roku dyktatury Fulgencio Batisty. Castro przez 47 lat rządził krajem żelazną ręką. Bezwzględnie zwalczał przeciwników i wszelkie ruchy opozycyjne, a zmonopolizowana przez państwo gospodarka stanęła na progu bankructwa. W lutym 2008 roku zrezygnował z funkcji przewodniczącego Rady Państwa i przekazał sprawowanie władzy swemu młodszemu bratu, Raulowi, który rozpoczął ograniczone próby reform wolnorynkowych.
27.11. FRANCJA - Były premier Francois Fillon wygrał druga turę prawyborów prezydenckich francuskiej prawicy.
GRUDZIEŃ
1.12. FRANCJA - Socjalistyczny prezydent Francois Hollande ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję. Swą kandydaturę zgłosił premier Manuel Valls, który w związku z tym podał się do dymisji. Nowym premierem został mianowany szef MSW Bernard Cazeneuve.
4.12. AUSTRIA - Niezależny kandydat Alexander Van der Bellen zwyciężył w powtórce II tury wyborów prezydenckich, pokonując kandydata prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Norberta Hofera.
4.12. WŁOCHY - Wyborcy odrzucili w referendum konstytucyjnym projekt zmian w ustawie zasadniczej autorstwa rządu Matteo Renziego. Kilka dni później Renzi podał się do dymisji. Stanowisko premiera otrzymał Paolo Gentiloni.
11.12. TURCJA - Ok. 30 osób zginęło, a ponad 160 zostało rannych w zamachach w pobliżu stadionu w Stambule. Większość ofiar to policjanci.
15.12. SYRIA - Rozpoczęła się ewakuacja ze wschodnich dzielnic Aleppo, kontrolowanych przez rebeliantów. Operację wstrzymano po ok. 24 godzinach, po czym wznowiono po dwóch dniach przerwy. 18 grudnia Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że ewakuację z Aleppo i dwóch szyickich miejscowości wstrzymano do odwołania.
15.12. UE - Przywódcy krajów unijnych zgodzili się na szczycie w Brukseli na przedłużenie o kolejne pół roku sankcji gospodarczych wobec Rosji za agresję na Ukrainę.
19.12. TURCJA - Ambasador Rosji Andriej Karłow został śmiertelnie postrzelony w galerii sztuki w Ankarze. Uzbrojony napastnik, który według władz był policjantem, wykrzykiwał hasła o wojnie w Syrii. W ataku ranne zostały trzy inne osoby.
19.12. NIEMCY - Co najmniej 12 osób zginęło, a ok. 50 zostało rannych, gdy ciężarówka z polskimi numerami rejestracyjnymi wjechała w ludzi na terenie jarmarku świątecznego w Berlinie. Wśród ofiar jest polski kierowca ciężarówki, która została uprowadzona przez zamachowca. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.
19.12. USA - Elektorzy wybrali Donalda Trumpa na nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych.
22.12. SYRIA - Syryjska armia poinformowała o odbiciu Aleppo, na północnym zachodzie kraju, po ewakuowaniu z jego wschodniej części ostatnich rebeliantów i cywilów. Jest to uznawane za największe zwycięstwo reżimu w Damaszku od wybuchu wojny w 2011 roku.
23.12. WŁOCHY - Władze poinformowały, że koło Mediolanu policja zastrzeliła sprawcę zamachu w Berlinie Tunezyjczyka Anisa Amriego. Mężczyzna zaczął strzelać do funkcjonariuszy, gdy został zatrzymany przez policję do kontroli. Policjanci odpowiedzieli ogniem.
25.12 ROSJA - Samolot rosyjskiego ministerstwa obrony spadł do Morza Czarnego; zginęły 92 osoby. Maszyna leciała z Moskwy do Syrii. Do katastrofy doszło tuż po starcie z lotniska Soczi-Adler, gdzie Tu-154 wylądował w celu uzupełnienia paliwa. Samolotem podróżowało m.in. 64 członków słynnego Chóru Aleksandrowa, którzy byli w drodze do bazy lotniczej Hmejmim w Syrii, wojskowej części lotniska w Latakii, gdzie mieli dać noworoczny koncert. (PAP)
Reklama