Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 22:26
Reklama KD Market
Reklama

Zamiast budżetu – podwyżki cen energii

/a> fot.Ewa Malcher/PublicDomainPictures/pixabay.com/David McEachan/pexels.com

 


Fiaskiem zakończyły się negocjacje budżetowe pomiędzy gubernatorem Brucem Raunerem a demokratycznymi parlamentarzystami. Podczas zakończonej 1 grudnia sesji Senat opowiedział się za odrzuceniem gubernatorskiego weta ustawy dot. emerytur nauczycieli chicagowskich szkół publicznych, przyjęto natomiast plan energetyczny, który przyniesie podwyżki za prąd.

Trwająca od 29 listopada do 1 grudnia sesja obrad parlamentu nie przyniosła konkretnych rozwiązań ws. budżetu stanowego. Zamiast rzeczowej dyskusji główni oponenci – gubernator Illinois Bruce Rauner i lider demokratycznych ustawodawców Mike Madigan prześcigali się w obarczaniu się nawzajem winą za impas budżetowy.

Zarzewiem konfliktu, który uniemożliwił uchwalenie budżetu, stała się dyskusja dotycząca funduszy dla chicagowskich szkół. Gubernator Bruce Rauner zawetował ustawę o nauczycielskich emeryturach, ale weto zostało odrzucone przez stanowy Senat. Natomiast Izba w ogóle nie głosowała. Do zupełnego odrzucenia weta potrzebne będą głosy całego zgromadzenia parlamentarnego, które zbierze się dopiero 9 stycznia. Aby odrzucić gubernatorskie weto marszałek Mike Madigan musiałby przed końcem roku zwołać nadzwyczajne posiedzenie. Jeśli do tego nie dojdzie, chicagowski zarząd szkół publicznych stanie przed wizją 215-milionowej dziury budżetowej.

Porozumieniem zakończyły się natomiast prace nad programem energetycznym zaproponowanym przez gubernatora Raunera. Parlamentarzyści obu izb zatwierdzili ustawę, dzięki której dwie zmagające się z problemami elektrownie atomowe otrzymają stanowe subwencje. Pieniądze uzyskane na ten cel mają pochodzić z podwyżek cen energii elektrycznej dostarczanej przez firmę ComEd. Podwyżki nie będą jednak drastyczne i dotkną głównie właścicieli firm, których rachunki za prąd mają wzrosnąć o 1,3 proc.

Przeciwnicy stanowej ustawy o pomocy elektrowniom atomowym podkreślają, że faworyzuje ona tradycyjne źródła energii i hamuje wprowadzenie rozwiązań opartych na źródłach odnawialnych. Zwolennicy, wśród nich gubernator Rauner, twierdzą, że pomoc dla elektrowni jest równoznaczna z utrzymaniem tysięcy miejsc pracy.

1 stycznia 2017 roku kończy się ważność tymczasowej stanowej ustawy budżetowej. Jeśli zatem parlamentarzyści nie spotkają się do końca roku na nadzwyczajnej sesji budżetowej, Illinois wejdzie w nowy rok bez uchwalonego budżetu.

(gd)

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama