W sobotę, 5 listopada br. ruszył Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce, największa cykliczna polska impreza kulturalna poza granicami Polski i jednocześnie jedna z największych imprez filmowych w Chicago. Dwudziesta ósma edycja festiwalu będzie trwać do 20 listopada. W programie znajduje się blisko 60 polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych.
Otwarcie festiwalu w Muvico 18, jednym z najbardziej eleganckich kompleksów filmowych w kraju, odbyło się z udziałem wielu znakomitych gości, przedstawicieli środowiska sztuki, kultury i polityki metropolii chicagowskiej, członków Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz opiniotwórczych elit społeczności polskiej w Stanach Zjednoczonych. Ceremonie uświetnił koncert znakomitego Kwintetu Tanguillo z Lublina, złożonego z muzyków związanych z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. Święto polskiego filmu otworzyła amerykańska premiera obrazu „Maria Skłodowska-Curie. Odwaga wiedzy” w reż. Marie Noelle, koprodukcji polsko-niemiecko-francuskiej. Światowa premiera odbyła się przed kilkoma tygodniami na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Film przedstawił polski producent filmu Mikołaj Pokromski. Innym wybitnym gościem specjalnym był znakomity aktor Andrzej Seweryn, który w weekend otwarcia uczestniczył w pasjonującej dyskusji po filmie „Ostatnia rodzina” w reż. Jana P. Matuszyńskiego.
Specjalna nagrodę „Skrzydeł” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej poza Polską, za rozwinięcie skrzydeł, otrzymał znakomity polski reżyser, scenarzysta i producent filmowy Krzysztof Zanussi. Nagrodę „Złotej Ciupagi” za dokonania w promocji polskiego filmu w Ameryce Północnej otrzymał Michael Kutza, twórca i od 52 lat dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Chicagowskiego, który pokazał blisko 200 polskich filmów, goszcząc wielu artystów i producentów filmowych z Polski. Specjalne nagrody Society for Arts „Hope for the Globe” przyznane po raz pierwszy na festiwalu za promocję wielokulturowości otrzymali Timothy Evans, prezes Sądu Najwyższego powiatu Cook oraz radny Ariel Reboyras. Radny Gilbert Villegas odczytał zainicjowaną przez jego biuro specjalną rezolucję burmistrza i komitetu miasta Chicago, wydaną w uznaniu zasług festiwalu, która ustanawia Dzień Festiwalu Filmu Polskiego w metropolii chicagowskiej.
W czasie uroczystego przyjęcia odbyło się oficjalne otwarcie wystawy fotograficznej świetnego polskiego fotografika Witolda Krassowskiego pt. „Grand finale. Portrety aktorów polskich”. Na wystawę składa się 70 zdjęć gwiazd polskiej sceny i ekranu, które artysta robił przez pięć lat. Po Chicago wystawa zostanie pokazana m.in. w Miami, Los Angeles, Nowym Jorku i Houston.
Podczas Nocy Bluesowej, która przeciągnęła się do wczesnych godzin porannych, wystąpił znany bluesowy Vance Kelly & the Backstreet Blues Band.
W programie tegorocznego festiwalu znajdują się m.in. „Zaćma” Ryszarda Bugajskiego, „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego, „Niewinne” Anny Fontaine, „Prosta historia o morderstwie” Arkadiusza Jakubika, „Las, 4 rano” Jana Jakuba Kolskiego. Na specjalnym pokazie zostanie przedstawiony polski kandydat do Oskara w kategorii filmów obcojęzycznych „Powidoki”, ostatni film Andrzeja Wajdy, jak również zrekonstruowana cyfrowo „Ziemia obiecana” oraz „Dzieje grzechu” Waleriana Borowczyka. Wśród wielu znaczących dokumentów są: „Casa Blanca” Aleksandry Maciuszek, „Bracia” Wojciecha Staronia, „Walka z szatanem” Konrada Szolajskiego, „Dwa światy” Macieja Adamka oraz „Jarocin. Po co wolność” Marka Gajczaka i Leszka Gnoińskiego.
Pełen program imprezy znajduje się na stronie www.pffamerica.com. Informacje można uzyskać pod numerem tel. 773-486-9612.
(Inf. PFF)
Zdjęcia: Dariusz Lachowski
Reklama