Udziałem w obchodach 70. rocznicy powstania Związku Lekarzy Polskich w Chicago marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski rozpoczął w piątek wieczorem kilkudniową wizytę w Wietrznym Mieście. Pierwsza podróż do USA jest dla niego okazją do spotkania z Polonią.
"Co prawda jestem pierwszy raz w Stanach Zjednoczonych, ale wśród swoich koleżanek i kolegów po fachu czuję się tak dobrze jak w domu. Rozmawiamy o swoich problemach, zmartwieniach, ale i o sukcesach. To bardzo dobre spotkanie, na które cieszyłem się od dłuższego czasu" – powiedział marszałek Karczewski, który jest z zawodu chirurgiem.
Do Chicago przyleciał na zaproszenie Związku Lekarzy w Polskich w Chicago, jednej z najstarszych organizacji polonijnych. "Po II wojnie światowej w 1946 r. lekarze zorganizowali się, wspierali się i tak pozostało, bo teraz także wspierają innych, współpracują także z Polską, z naszymi lekarzami” – powiedział Karczewski.
Związek Lekarzy Polskich w Chicago powstał w 1946 roku jako nieformalna organizacja Polish Medical Alliance zrzeszająca polskich lekarzy, uchodźców przybywających do USA po II wojnie światowej. Pod nazwą Związek Lekarzy Polskich (Polish-American Medical Society - PAMS) organizacja działa od roku 1993.
W obchodach 70-lecia zorganizowanych w piątek wieczorem (czasu lokalnego) w prestiżowym University Club of Chicago oprócz marszałka Senatu RP udział wzięli goście z pięciu krajów, lekarze specjaliści i naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Polski, Szwecji, Francji i Niemiec oraz honorowi członkowie Związku Lekarzy Polskich w Chicago z siedmiu amerykańskich stanów.
Stanisław Karczewski powiedział, że jako marszałek Senatu RP, sprawuje pieczę nad Polakami mieszkającymi za granicą i „z wszystkimi chętnie się spotyka". Okazją do rozmów z rodakami było zorganizowane niedawno przez marszałka Forum Polonijne w Krynicy.
"Chciałbym bardzo, aby lekarze, którzy tu (w Stanach Zjednoczonych) odnoszą sukcesy, dzielili się nimi w Polsce, ale mogę też powiedzieć, że lekarze, którzy odnoszą swój sukces w Polsce, mogą się dzielić swoimi sukcesami, wiedzą i doświadczeniem właśnie z lekarzami mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych. Kiedyś przyjeżdżaliśmy do USA uczyć się, bo tu nauka rozwija się - a medycyna w sposób szczególny - ale w Polsce też mamy wielkie osiągnięcia i razem dzielimy się wymieniając się doświadczeniami, wiedzą i tym co osiągnęliśmy " – powiedział marszałek Karczewski.
"Do Stanów Zjednoczonych emigruje coraz mniej lekarzy z Polski, dlatego stawiamy na lekarzy polskiego pochodzenia, którzy urodzili się i wykształcili w USA i to się nam udaje. Mamy w swoim szeregach ponad 400 członków, lekarzy o specjalizacjach z zakresu różnych dziedzin medycznych, wielu z nich pracuje w ośrodkach akademickich w całych Stanach Zjednoczonych" – powiedziała PAP dr Kornelia Król, prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago.
Związek od swego powstania angażuje się w działania na rzecz Polski i Polonii. Jest członkiem Chicago Medical Society, Kongresu Polonii Amerykańskiej, Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych.
"W ostatnich 25 latach przeznaczyliśmy ponad 250 tysięcy dolarów na stypendia dla studentów i kształcenie w Chicago lekarzy z Polski, ponad 100 tys. dolarów na organizacje polonijne działające w Chicago” – poinformowała doktor Król.
Przyznawane za działalność wzmacniającą pozycję Polski na świecie, odznaczenie „Bene Merito” nadane przez ministerstwo spraw zagranicznych, na wniosek konsula generalnego RP w Chicago Piotra Janickiego, podczas uroczystości otrzymali wszyscy byli prezesi Związku Lekarzy Polskich w Chicago: dr Barbara Roniker (Monaco), dr Józef Mazurek (Chicago), dr Bronisław Orawiec (Chicago), dr Marek Gawrysz (Chicago) i dr Anna Szpindor (Chicago).
Oprócz spotkania z polskimi lekarzami i pracownikami naukowymi marszałek Senatu ma zaplanowane rozmowy w Chicago m.in. z republikańskim kongresmenem ze stanu Illinois Robertem Doldem oraz z przedstawicielami Kongresu Polonii Amerykańskiej.
Marszałek Senatu RP będzie też uczestniczył (w sobotę i w niedzielę) w uroczystościach związanych z 77. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę, organizowanych przez Komitet Opieki nad Pomnikiem Katyńskim przy Związku Klubów Polskich. W niedzielę wieczorem spotka się z Polonią w parafii św. Ferdynanda w Chicago. (PAP)
Stanisław Karczewski fot. Adam Nurkiewicz, Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Reklama