Nadeszła nowa era przewidywania pogody i zmian klimatycznych
W piątek rano NASA wystrzeliła nowego wartownika Ziemi – satelitę NPP, którego misję będzie obserwacja naszej planety. Dzięki nowej technologii meteorolodzy będą mogli z większą dokładnością przekazywać prognozy ...
- 10/28/2011 08:15 PM
W piątek rano NASA wystrzeliła nowego wartownika Ziemi – satelitę NPP, którego misję będzie obserwacja naszej planety. Dzięki nowej technologii meteorolodzy będą mogli z większą dokładnością przekazywać prognozy pogody i ostrzegać o ekstremalnych warunkach, a naukowcy przybliżą się do zrozumienia długoterminowych zmian klimatycznych.
Rakieta Delta II tuż przed 3 rano (6-tą czasu EDT) w piątek wyniosła w kosmos satelitę z kalifornijskiego kosmodromu w bazie Sił Powietrznych Vandenberg. Po godzinie lotu, 500 mil (805 km) nad Ziemią, dwutonowy satelita wiekości SUVa, zwany National Polar-orbiting Operational Environmental Satellite System Preparatory Project lub w skrócie NPP, został wystrzelony w orbitę polarną.
Saletelia posiada pięć urządzeń do obserwacji Ziemi. Najważniejszym z nich jest czujnik VIIRS, który będzie przekazywał dane dużo szybciej niż jego poprzednicy, m. in. zdjęcia huraganów w podczerwieni, pożarów lasów, wybuchających wulkanów, temperatury i wilgotności powietrza, kolorów oceanów (zależnych od zagęszczenia i rodzaju fitoplanktonu) czy koncentracji aerozoli w atmosferze.
Amerykańskie satelity aktualnie obserwujące Ziemię starzeją się i będą musiały zostać wymienione. Nowy satelita jest pomostem między obecną flotą NASA (satelitami Aura, Aqua i Terra) a sprzętem nowej generacji, który agencja kosmiczna opracowywuje dla Agencji Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA). Obecny projekt wspierał także Departament Obrony.
Tim Dunn z NASA, nadzorujący wystrzelenie satelity, poinformował, że pogoda była niemal idealna i lot „przebiegł wyśmienicie”. Biorąc pod uwagę, że koszt misji wyniósł 1,5 mln dolarów i wystrzelenie rakiety odkładano od 2006 roku, możemy jedynie wtórować radości, jaka zapanowała dziś rano w stacji kontroli lotów NASA.
Zobacz start rakiety Delta II z satelitą NPP na pokładzie:
as
Reklama