czwartek, 10 października 2024 05:19

Rio: mocny akcent lekkoatletów, Myszka w finale, niespodzianka w badmintonie

Piotr Małachowski wygrał eliminacje w rzucie dyskiem i - jak zapowiedział - powalczy w sobotę o złoty medal igrzysk Rio 2016. Na pomost nie wyjdzie mistrz olimpijski z Londynu w podnoszeniu ciężarów Adrian Zieliński. Wynik badania próbki A wykazał, że stosował niedozwolony środek, podobnie jak brat Tomasz.

O wykryciu w organizmie Adriana Zielińskiego nandrolonu poinformowała w piątek w Warszawie Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Przewodniczący Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej, prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, w porozumieniu z ministrem sportu Witoldem Bańką, podjął decyzję o wykluczeniu zawodnika z ekipy.

Sam ciężarowiec zaprzecza: - Nie mam żadnych wyrzutów sumienia. Jest to niemożliwe, żebym stosował jakąkolwiek zakazaną substancję – oświadczył starszy z braci Zielińskich. Wraz z nim wioskę opuści trener Jerzy Śliwiński.

Od mocnego akcentu eliminacje rozpoczęli lekkoatleci. Małachowski (WKS Śląsk Wrocław) zapewnił sobie występ w sobotnim finale wynikiem 65,89 (minimum kwalifikacyjne wynosiło 65,50). Do najlepszej dwunastki nie wszedł natomiast Robert Urbanek (MKS Aleksandrów Łódzki). Spalił pierwszą próbę, w drugiej miał 61,67, a w trzeciej 61,53. Brązowy medalista MŚ z Pekinu (2015) został sklasyfikowany na 17. miejscu. W finale zabraknie także, co jest sensacją, złotego medalisty z Londynu i trzykrotnego mistrza świata Niemca Roberta Hartinga.

Anita Włodarczyk (RKS Skra Warszawa) i Joanna Fiodorow (OŚ AZS Poznań) awansowały do poniedziałkowego finału rzutu młotem. Nie powiodło się koleżance klubowej Fidorow Malwinie Kopron, która byla 15.

Włodarczyk, srebrna medalistka olimpijska z Londynu, uzyskała najlepszy wynik kwalifikacji już w pierwszej próbie posyłając młot na 76,93 m. Tylko trzem zawodniczkom udało się przekroczyć normę 72 m. Sztuka ta udała się, obok Polki, tylko Chince Wenxiu Zhang - 73,58 i Wenezuelce Rosie Rodriquez - 72,41. Czwarty rezultat w kwalifikacjach uzyskała Joanna Fiodorow - 71,77. Wynik Kopron to 69,69. Awans do finału zdobyło dwanaście zawodniczek

Adam Kszczot (RKS Łódź) i Marcin Lewandowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) awansowali do sobotniego półfinału biegu na 800 m. Zajęli w swoich seriach eliminacyjnych - odpowiednio - pierwsze i drugie miejsce.

Polki w komplecie zakwalifikowały się do półfinału w biegu na 1500 m. Angelika Cichocka była w swojej serii piąta - 4.11,76, Sofia Ennaoui trzecia - 4.06,90, a Danuta Urbanik - dziewiąta - 4.08,67. Ta ostatnia znalazła się w gronie sześciu zawodniczek, które awansowały do kolejnej rundy dzięki najlepszym czasom. Najlepszy wynik w eliminacjach uzyskała Etiopka Dawit Seyaum - 4.05,33.

Ewa Swoboda awansowała do półfinału olimpijskiej rywalizacji w biegu na 100 m. Polka zajęła drugie miejsce w swojej serii eliminacyjnej, uzyskując wynik 11,24 s. Eliminacji nie przebrnęła Marika Popowicz-Drapała, która uplasowała się na szóstej pozycji - 11,70.W piątej serii Swobodę wyprzedziła o 0,01 s Amerykanka Tianna Bartoletta. W szóstej, w której startowała druga z Polek, najszybsza była Michelle-Lee Ahye z Trynidadu i Tobago - 11,00. Popowicz-Drapała została sklasyfikowana na 52. pozycji. Swoboda miała 13. czas.

Najlepszy wynik eliminacji uzyskała reprezentantka Jamajki Shelly-Ann Fraser-Pryce - 10,96 s. Jako jedyna zeszła poniżej granicy 11 sekund.

Kulomiotce Paulinie Gubie zabrakło sześciu centymetrów, by zakwalifikować się do finału pchnięcia kulą. Lekkoatletka klubu Start Otwock uzyskała odległość 17,70 i zajęła w eliminacjach 13. miejsce.

Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) awansował do medalowego wyścigu w Rio de Janeiro w windsurfingowej klasie RS:X. Po 12 wyścigach na wodach zatoki Guanabara w Rio de Janeiro Polak plasuje się na trzeciej pozycji. Liderem jest Holender Dorian Van Rijsselberghe.

Polak, mistrz świata, w piątek radził sobie najgorzej w olimpijskiej rywalizacji, plasował się odpowiednio na 13. i dwukrotnie na 16. miejscu. Ma jedynie dwa punkty przewagi nad czwartym Francuzem Pierre LeCoq.

Ostatni, medalowy wyścig, z udziałem dziesięciu najlepszych zawodników, zaplanowano na 14 sierpnia. Punktacja liczy się w nim podwójnie.

Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek zajmują czwarte miejsce po dwóch wyścigach żeglarskiej klasy 49er. Prowadzi para z Nowej Zelandii Peter Burling i Blair Tuke.Biało-czerwoni bardzo dobrze spisali się w pierwszym wyścigu, w którym zajęli drugie miejsce. Później dopłynęli na 13. pozycji.

Na piątek planowane były pierwotnie trzy wyścigi, ale ostatni został przeniesiony na sobotę.

Znakomicie spisali się badmintoniści Nadieżda Zięba i Robert Mateusiak (oboje UKS Hubal Białystok) w turnieju gry mieszanej. Po czwartkowej porażce z Duńczykami biało-czerwoni musieli wygrać, by zachować szanse na awans do fazy pucharowej. Polacy pokonali wicemistrzów olimpijskich z Londynu Chińczyków Chen Xu i Jin Ma 2:1 (13:21, 21:9, 21:19), przy okazji rewanżując się Azjatom za porażkę w zaciętym ćwierćfinale igrzysk w 2012 roku.

Badmintoniści Adam Cwalina i Przemysław Wacha przegrali drugi mecz grupy C olimpijskiego turnieju deblistów. W piątek ulegli srebrnym medalistom z Londynu Duńczykom Mathiasowi Boe i Carstenowi Mogensenowi 0:2 (17:21, 17:21). Na inaugurację biało-czerwoni przegrali z parą Kim Gi-jung, Kim Sa-rang z Korei Południowej. Na zakończenie fazy grupowej zmierzą się z Anglikami Marcusem Ellisem i Chrisem Langridge'em, którzy wcześniej pokonali Koreańczyków. Cwalina i Wacha zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Na torze wioślarskim Lagoa Rodrigo de Freitas po medalowym czwartku piątek nie przyniósł sukcesów. Dwójka podwójna wagi lekkiej Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica) i Miłosz Jankowski (AZS AWFiS Gdańsk) zajęła w finale A szóste, ostatnie miejsce.

Natan Węgrzycki-Szymczyk (AZS AWF Warszawa) nie awansował do finału w konkurencji jedynek po tym jak był szósty w swoim półfinale. Wystąpi w finale B. Dwójka podwójna wagi lekkiej Weronika Deresz (WTW Warszawa) i Martyna Mikołajczak (RTW Lotto Bydgostia) wygrała finał B i zajęła siódme miejsce w końcowej klasyfikacji. Rywalizujące w wioślarskiej dwójce bez sterniczki siostry Anna i Maria Wierzbowskie (obie RTW Lotto Bydgostia) uplasowały się na czwartej pozycji w finale B, co dało im 10. lokatę w ogólnej klasyfikacji.

Judoka Maciej Sarnacki (Gwardia Olsztyn), ostatni przedstawiciel tej dyscypliny w Rio de Janeiro (wcześniej startowały Arleta Podolak 57 kg, Katarzyna Kłys 70 kg, Daria Pogorzelec 78 kg i żadna nie dotarła do ćwierćfinałów), zakończył rywalizację w kategorii +100 na 1/8 finału. Przegrał przez waza-ari z dwukrotnym wicemistrzem Europy (2015, 2016) Orem Sassonem z Izraela. W pierwszej swej walce pokonał przez ippon Islandczyka Thormodura Jonssona.

Na pływalni kolejne niepowodzenia reprezentantów Polski. Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (AZS UŁ PŁ Łódź) i Anna Dowgiert (WKS Śląsk Wrocław) nie awansowały do półfinału wyścigu na 50 m stylem dowolnym. Zajęły w eliminacjach odległe lokaty - pierwsza z nich była 29. (25,28 s), a druga - 37. (25,54).

Poza finałem na 1500 m stylem dowolnym znaleźli się Wojciech Wojdak (UKP Unia Oświęcim) i Mateusz Sawrymowicz (MKP Szczecin). Wojdak zajął w eliminacjach 28. miejsce (15.13,18), a drugi z biało-czerwonych, mistrz świata z 2007 roku, był 33.(15.26,33).

Tenisistki stołowe w pierwszej rundzie (1/8 finału) turnieju drużynowego przegrały z Japonkami 0:3 i odpadły z dalszej rywalizacji.