"Decyzja została podjęta ze względu na niesatysfakcjonujące wyniki sprzedażowe i ze względu na istotnie gorszą pozycję konkurencyjną w stosunku do przewoźników korzystających z krótszych tras" - wyjaśnił Moczulski. Jak dodał, w najbliższym czasie PLL LOT będzie się kontaktować z pasażerami celem przedstawienia alternatywnych rozwiązań.
Unia Europejska, po wybuchu wojny na Ukrainie, zakazała rosyjskim przewoźników lotów nad terytorium krajów UE. W odpowiedzi Rosja zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla zachodnich linii lotniczych. W efekcie np. na Daleki Wschód z Europy samoloty muszę lecieć okrężną, a tym samym dłuższą trasą, spalając więcej paliwa i oferując droższe ceny biletów, niż przewoźnicy chińscy, którzy mogą lecieć krótszą trasą, nad Rosją.
Z Pekinu do Warszawy bezpośrednie loty realizują chińskie linie lotnicze Air China. Jak wynika z rozkładu lotów, rejs trwa o niemal dwie godziny krócej niż w przypadku PLL LOT, który lata okrężną trasą.
LOT przekazał, że w najbliższym czasie Call Center przewoźnika będzie się kontaktować z pasażerami, by przedstawić alternatywne rozwiązania.
Pod koniec września niemiecka Lufthansa ogłosiła, że ogranicza od 26 października loty do Pekinu, zawieszając połączenie z Frankfurtu. Loty na tej trasie odbywają się obecnie pięć razy w tygodniu. Niemiecki przewoźnik utrzyma połączenia ze stolicą Chin z Monachium. Nie zmieni jednak połączeń do Szanghaju. Jako uzasadnienie Lufthansa wskazała znacznie lepszą pozycję konkurencyjną chińskich przewoźników, którzy mogą latać najkrótszą trasą nad Rosją.
W sierpniu British Airways ogłosiły, że także od 26 października do co najmniej listopada 2025 zawieszają bezpośrednie połączenie z Heathrow do Pekinu. BA będą jednak latać do Hong Kongu i Szanghaju. Pod koniec października loty z Wielkiej Brytanii do Szanghaju zawiesza też Virgin Atlantic.
Polskie Linie Lotnicze LOT są 12. najstarszą linią lotniczą na świecie; działają od 1929 r. W ofercie LOT-u są bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Indiach, Japonii i Korei Południowej. Połączenia dalekiego zasięgu obsługiwane są Boeingami 787 Dreamliner. Przewoźnik obsługuje też bezpośrednie rejsy do wielu europejskich stolic, m.in. Londynu i Paryża. LOT dysponuje 80 samolotami, a do końca roku ich liczba ma wzrosnąć do 86.
Głównym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa, który ma 69,3 proc. udziałów w spółce. Drugim akcjonariuszem (30,7 proc.) jest Polska Grupa Lotnicza (PGL), należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa. (PAP)