czwartek, 10 października 2024 05:25

Rio: czarna środa polskich olimpijczyków. Porażka goniła porażkę

Tylko Maciej Bodnar, zajmując szóste miejsce w kolarskiej jeździe na czas był w środę jaśniejszym punktem polskiej reprezentacji olimpijskiej. Słabiej spisała się Katarzyna Niewiadoma, która w tej samej konkurencji wśród pań była 19. Po raz kolejny rozczarowali pływacy. Przegrali także siatkarze plażowi i wszyscy pozostali, którzy wczoraj wystąpili na olimpijskich arenach.

W jeździe indywidualnej na czas startowały Katarzyna Niewiadoma i Anna Plichta. Ta pierwsza, szósta w wyścigu szosowym ze startu wspólnego, zajęła 18. lokatę, a Plichta była 19. na trasie długości 29,7 km. Złoty medal zdobyła Amerykanka Kristin Armstrong, która w czwartek świętować będzie 43. urodziny. Polki straciły do zwyciężczyni ponad trzy minuty.

Piotr Kantor i Bartosz Łosiak  przegrali z Holendrami Alexandrowi Brouwerem i Robertem Meeuwsenem 0:2 (19:21, 19:21) i zajmą trzecie miejsce w grupie B turnieju siatkarzy plażowych. Od bilansu innych par, które zakończą rywalizację na trzeciej pozycji, zależy, czy Polacy awansują do 1/8 finału, czy będą musieli rywalizować w play off.

Biało-czerwoni rozpoczęli zmagania od zwycięstwa nad Niemcami Markusem Boeckermannem i Larsem Flueggenem 2:0, a następnie w dwóch setach ulegli Rosjanom Nikicie Ljaminowi i Dmitrijowi Barsukowi.

Jedyna polska florecistka Hanna Łyczbińska odpadła w 1/8 finału przegrywając ze złotą medalistką IO w Londynie Włoszką Elisą Di Franciscą 6:16. We wcześniejszej fazie 38. w światowym rankingu Polka pokonała wyżej notowaną Niemkę Carolin Golubytskyi 14:9.

Po raz kolejny rozczarowali pływacy. Radosław Kawęcki, dwukrotny wicemistrz świata i trzykrotny mistrz Europy na 200 m stylem grzbietowym, nie awansował do półfinału w swej koronnej konkurencji. Ostatecznie został sklasyfikowany na 17. na pozycji. Był o 1,63 s wolniejszy niż w maju, kiedy w Londynie zdobył złoty medal ME. W półfinale zabraknie też Katarzyny Wilk. Na 100 m stylem dowolnym czasem 55,44 zajęła szóstą lokatę w 3. wyścigu eliminacyjnym i ostatecznie została skalsyfikowana na 29. miejscu.

Katarzyna Kłys odpadła w 1/8 finału turnieju w judo w kategorii do 70 kg - przegrała z Hiszpanką Marią Bernabeu, po tym jak pod koniec regulaminowego czasu otrzymała karę shido i zabrakło jej sekund na przeprowadzenie skutecznej akcji.

Patrycja Piechowiak nie została sklasyfikowana w rywalizacji sztangistek w kategorii 69 kg. Nie przystąpiła bowiem do podrzutu, drugiej konkurencji dwuboju. Startująca w grupie B 23-letnia zawodniczka wcześniej w rwaniu ustanowiła rekord życiowy uzyskując 101 kg. Przy próbie do 103 kg. doznała  urazu, który uniemożliwił jej występ w podrzucie.

Karina Lipiarska-Pałka przegrała w 1/32 finału turnieju łuczniczego z Turczynką Yasemin Anagoz 5:6 i zakończyła udział w igrzyskach. O losach pojedynku zadecydował jeden strzał w dogrywce - Polka trafiła w "szóstkę", a jej rywalka - w "dziewiątkę".

Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek-Gliszczyńska zajmują 13. miejsce po dwóch pierwszych wyścigach żeglarskich w olimpijskiej klasie 470er na wodach zatoki Guanabara. Coraz lepiej radzi sobie Kacper Ziemiński w klasie Laser. Zawodnik SEJK Pogoń Szczecin awansował o sześć pozycji i po sześciu wyścigach zajmuje 17. lokatę.

Po raz drugi z powodu złej pogody odwołano na torze Lagoa Rodrigo de Freitas rywalizację wioślarską (pierwszy raz w niedzielę), więc trzy polskie osady, które zakwalifikowały się do finałów: dwie czwórki podwójne - męska i kobieca oraz dwójka podwójna kobiet, a także cztery inne w półfinałach i repasażu muszą przynajmniej do czwartku uzbroić się w cierpliwość. Prognozy pogody są podobno bardziej optymistyczne. (PAP)