czwartek, 10 października 2024 03:19

Rio: fatalny poniedziałek Polaków. Nie zawiedli tylko wioślarze i Piotr Myszka

Poniedziałek nie był udanym dniem dla polskich olimpijczyków. Sztangista Tomasz Zieliński, tegoroczny mistrz Europy w kategorii 94 kg, został przyłapany na stosowaniu dopingu. Najlepiej zaprezentował się żeglarz Piotr Myszka, który jest piąty po trzech wyścigach w klasie RS:X.

W regatach windsurfingowych Myszka, tegoroczny mistrz świata, jest po trzech wyścigach piąty. Innym żeglarzom pierwszy start na zatoce Guanabara nie udał się. Małgorzata Białecka, mistrzyni globu w tej samej konkurencji wśród kobiet, plasuje się na 15. miejscu, zaś Kacper Ziemiński w Laserze jest dopiero 34.

Natalia Pacierpnik awansowała do półfinału rywalizacji kajakarek górskich. W eliminacjach K1 uplasowała się na ósmej pozycji. W lepszym, pierwszym przejeździe Polka zajęła piąte miejsce (106,38), w drugim była 13. (167,18). W półfinale wystąpi 14 zawodniczek. Cztery lata temu w igrzyskach w Londynie Pacierpnik była siódma. W półfinale są także kajakarze górscy Piotr Szczepański i Marcin Pochwała (11. miejsce w eliminacjach C2).

Na torze wioślarskim pogoda pozwoliła w poniedziałek na dokończenie eliminacji, w których dobrze zaprezentowały się polskie osady. Do środowego finału awansowała żeńska czwórka podwójna: Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Joanna Leszczyńska, która była druga w repasażu.

Do środowych półfinałów awansowały dwójka bez sterniczki oraz żeńska i męska dwójka podwójna wagi lekkiej. Siostry Anna i Maria Wierzbowskie zajęły trzecie miejsce w wyścigu eliminacyjnym w konkurencji dwójek bez sterniczki. Stoczyły pasjonującą walkę z Włoszkami o trzecią lokatę, wygrywając na finiszu zaledwie o 0,24 sekundy. Trzy najlepsze osady z przedbiegu zapewniły sobie prawo startu w półfinałach - są to Polki, zwycięskie Amerykanki i Hiszpanki.

Dwójka podwójna wagi lekkiej Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak zajęła drugie miejsce w swoim wyścigu eliminacyjnym, za Kanadyjkami i cieszyła się z awansu do półfinału. Są w nim także Miłosz Jankowski i Artur Mikołajczewski. Męska dwójka podwójna wagi lekkiej w swoim biegu eliminacyjnym była druga, za Francuzami, do których straciła 3,08 sekundy.

Męska ósemka zajęła trzecie, ostatnie miejsce w kwalifikacjach i popłynie w środowym repasażu. Zwyciężyli faworyci - Niemcy (awansowali do finału) do których biało-czerwoni stracili 4,1 sekundy. Polacy, Amerykanie, którzy także byli lepsi od biało-czerwonych oraz trzy załogi z drugiego biegu eliminacyjnego - Holendrzy, Nowozelandczycy i Włosi rywalizować będą w repasażu o cztery miejsca w finale.

Z rywalizacji deblistów odpadli tenisiści Łukasz Kubot i Marcin Matkowski, którzy przegrali z rozstawionymi z numerem ósmym Hiszpanami Roberto Bautistą Agutem i Davidem Ferrerem 3:6, 6:7 (5-7).

Nie powiodło się także szablistkom w turnieju indywidualnym. Najwyżej - do 1/8 finału - awansowała Małgorzata Kozaczuk, 35. w światowym rankingu. Musiała jednak uznać w tej fazie wyższość Tunezyjki Azzy Besbes (12:15). Wcześniej zawodniczka AZS AWF Warszawa sprawiła niespodziankę wygrywając 15:9 z szóstą zawodniczką tego zestawienia i brązową medalistką mistrzostw globu 2015 Chinką Chen Shen.

Na 1/16 finału zmagań przygodę z Rio zakończyły Bogna Jóźwiak i Aleksandra Socha. Ta pierwsza miała niezwykle silną rywalkę - Rosjankę Zofię Wieliką. Liderka światowego rankingu oraz aktualna mistrzyni Europy i globu pokonała Polkę 15:5. Najwyżej notowana z biało-czerwonych w rankingu - Socha (10.) zmierzyła się z 26. w rankingu Włoszką Loretą Gulottą i uległa jej 10:15.

W swoim drugim występie siatkarze plażowi Piotr Kantor i Bartosz Łosiak przegrali z Rosjanami Nikitą Ljaminem i Dmitrijem Barsukiem 0:2 (14:21, 17:21). Na inaugurację rozgrywek grupy B pokonali Niemców Markusa Boeckermanna i Larsa Flueggena 2:0. W środę w spotkaniu, które zadecyduje o awansie do 1/8 finału, biało-czerwoni zmierzą się z Holendrami Alexandrem Brouwerem i Robertem Meeuwsenem (godz. 21.30 polskiego czasu).

Arleta Podolak przegrała przez ippon z Chen-Ling Lien z Tajwanu w 1/16 finału turnieju judo w kategorii 57 kg. Pływak Jan Świtkowski na swoim koronnym dystansie 200 m stylem motylkowym nie wszedł do półfinału z udziałem 16 zawodników. Lublinianin trenujący w USA może mówić o braku szczęścia, bo do awansu zabrakło mu jednej setnej sekundy (został sklasyfikowany na 17. pozycji). Katarzyna Baranowska zajęła ostatnie, 39. miejsce w eliminacjach na 200 m stylem zmiennym.

Paweł Spisak nie ukończył próby terenowej we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Jeździec JKS Dako Galant Skibno, dosiadający Banderasa, po pierwszej konkurencji - ujeżdżeniu, zajmował 51. miejsce. W poniedziałek miał groźny wypadek. Koń zahaczył nogami o belkę i zrzucił z grzbietu swego pana. Dla Spisaka to już koniec występu w igrzyskach.