Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 12:23
Reklama KD Market

Ukąszenie przez węża – co robić?


 


Podróżujesz po strefach klimatycznych zamieszkałych przez jadowite gady? Lubisz wyprawy na upalne pustynie, eksplorację bagien i wyprawy do dżungli? Wystarczy tylko chwila nieuwagi, żeby zostać ukąszonym przez jadowitego węża. Warto wiedzieć, jak zachowywać się w sytuacji zagrożenia i co zrobić, gdy do ukąszenia już dojdzie.

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że zwierzęta nieatakowane nie będą stanowiły zagrożenia. Kąsanie jest ich reakcją obronną, atakują gdy czują się zagrożone. Mogą ukąsić też wtedy, gdy będą przypadkowo nadepnięte. Najgroźniejszymi wężami na terenie Stanów Zjednoczonych są grzechotniki, żmije, wodne mokasyny i węże koralowe.

Odpowiednie przygotowanie do wyprawy

Pamiętaj o tym, aby prawidłowo się ubrać. W miejscach, w których jesteś narażony na ukąszenie przez węże lub żmije, najlepiej zakładać długie spodnie z wytrzymałego i grubego materiału i mocne buty. Również pomocne mogą być ochraniacze. Do ręki najlepiej wziąć kij – stukanie nim w ziemię będzie odstraszało zwierzęta.

Pod ręką warto mieć też specjalne urządzenie przeznaczone do wysysania jadu, które nazywane jest też pompką do odsysania jadu lub ekstraktorem do jadu. Można kupić je w aptekach i w sklepach internetowych. Urządzenie to bezpośrednio po ukąszeniu przeciwdziała rozprzestrzenianiu się jadu w organizmie i zmniejsza ból.

Postępowanie w przypadku ukąszenia przez węża

Jeżeli do ukąszenia już doszło, pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach:

nie panikuj i staraj się zachowywać racjonalnie
• ugryzione miejsce trzymaj poniżej poziomu serca, co obniża szybkość rozprzestrzeniania się jadu
• nie rozcinaj rany nożem i nie wysysaj z niej jadu samodzielnie, co może dodatkowo spotęgować ból
• nie uciskaj rany i nie zakładaj na nią opatrunków, opasek uciskowych, nie stosuj lodu
• nie wykonuj gwałtownych ruchów, wszystkie czynności wykonuj powoli
• gdy wąż lub żmija ukąsiły cię w rękę, zdejmij pierścionki, zegarek, bransoletki, ponieważ ręka może spuchnąć
• nie stosuj środków przeciwbólowych
• nie jedz i nie pij do czasu uzyskania profesjonalnej pomocy
• postaraj się znaleźć jak najszybciej placówkę, w której otrzymasz surowicę.




Najbardziej jadowite węże Ameryki Północnej

Grzechotnik diamentogłowy (Diamonthead Rattlesnake) – zamieszkuje pustynne i stepowe tereny południa i zachodu Stanów Zjednoczonych. Żywi się głównie królikami, myszami i szczurami, rzadziej poluje na jaszczurki, żaby i małe ptaki. Grzechotniki atakują ludzi wyłącznie w wypadku poczucia zagrożenia. Zaniepokojony wąż zwija ciało w spiralę i ostrzega intruza za pomocą znajdującej się na końcu ogona grzechotki, zbudowanej z suchych łusek. Podczas ataku grzechotnik wstrzykuje ofierze dużą ilość jadu, wystarczającą do zabicia trzech dorosłych osób. W razie ukąszenia konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska i wstrzyknięcie surowicy.

Wąż koralowy (Coral Snake) – występuje na południu Stanów Zjednoczonych, charakteryzuje go jaskrawe ubarwienie i rozmiar nieprzekraczający 30-40 cali. Jego jad zawiera silną neurotoksynę, która paraliżuje układ oddechowy i zatrzymuje akcję serca. W razie ukąszenia konieczna jest hospitalizacja. Objawy działania jadu mogą wystąpić nawet dobę po ukąszeniu, ale ich skutek może być śmiertelny. Wąż koralowy posiada porcję jadu mogącą zabić nawet cztery dorosłe osoby. Na szczęście jest to zwierzę o nocnym trybie życie, w związku z czym do ukąszeń ludzi dochodzi dość rzadko.

Wąż miedzianogłowy (Copperhead Snake) – należy do rodziny żmijowatych i występuję na Wschodnim Wybrzeżu oraz na Środkowym Zachodzie. Dorasta do ok. 40 cali, jego łuski mają kolor brązowo-miedziany. Ukąszenie węża miedzianogłowego jest niezmiernie bolesne, ale rzadko bywa śmiertelne. Wąż w przypadku zagrożenia nieruchomieje, przez co tym łatwiej na niego nadepnąć. Pierwsze ukąszenie jest ostrzegawcze i zazwyczaj nie zawiera jadu, wciąż niepokojony wstrzykuje jad. W wypadku ukąszenia zalecana jest pomoc medyczna.

Mokasyn wodny (Cottonmouth Snake) – większy kuzyn miedzianogłowego, zaadoptowany do środowiska wodnego. Występuje na południowym-wschodzie USA, często można spotkać go pływającego w ciepłych jeziorach, stawach, strumieniach oraz na bagnach. Mokasyn ma reputację wyjątkowo agresywnego węża, ale w rzeczywistości atakuje tylko w sytuacji zagrożenia, wcześniej sycząc ostrzegawczo i przyjmując agresywna pozę. Jego ukąszenie rzadko bywa śmiertelne. Jest za to niezwykle bolesne, w razie wodnego spotkania z mokasynem radzimy w żadnym wypadku nie dotykać węża, a w razie ukąszenia – poszukać pomocy lekarza.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama