Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 października 2024 21:31
Reklama KD Market

Golfista Adrian Meronk zadebiutował w zawodowym Challenge Tour



Adrian Meronk (Toya GCC Wrocław), wciąż o statusie amatora, zadebiutował w Challenge Tour - drugiej lidze zawodowego golfa, zajmując 14. miejsce. Turniej we francuskim Le Vaudreuil wygrał Szwed Alexander Bjork.

23-letni multimedalista mistrzostw kraju, który jesienią planuje przejść na zawodowstwo, plasuje się na najwyższych w historii krajowego golfa pozycjach - aktualnie szósty według europejskiej federacji, a jedenasty w światowym rankingu amatorów. W czerwcu dotarł do półfinału British Amateur, a następnie triumfował z reprezentacją Europy w corocznej konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi w prestiżowym Palmer Cup. Doceniając wysokie wyniki osiągane w tych turniejach organizatorzy Le Vaudreuil Golf Challenge przyznali Meronkowi „dziką kartę”.

- Dojście do finałowej rundy turnieju tej rangi i fakt, że za Adrianem zostało sklasyfikowanych kilku zawodników, którzy wystąpią w igrzyskach w Rio de Janeiro, to dobry zwiastun i nadzieja, że lider kadry narodowej po zmianie statusu na profesjonalistę szybko może awansować do pierwszoligowego European Tour - ocenił sekretarz generalny Polskiego Związku Golfa Bartłomiej Chełmecki.

Wrocławianin w czterech rundach uzyskał łączny wynik 278 uderzeń (-6) - o osiem „strzałów” więcej od triumfatora.

- Zagrałem pierwsze trzy bardzo równe i solidne rundy, ale czuję, że w tym debiucie mogłem osiągnąć więcej. Po raz pierwszy jednak miałem okazję rywalizować z zawodowcami na tak wysokim poziomie, a to cenna nauka i doświadczenie, które powinno wkrótce zaprocentować - powiedział Meronk.

Choć finansowa pula francuskiego turnieju wynosiła 210 tysięcy euro i lokaty 1-68 dawały nagrody, to zgodnie z przepisami Meronk nie otrzymał wynagrodzenia. W golfie obowiązuje ścisły rozdział sportu zawodowego od amatorskiego - amator nie może walczyć o premie wartości wyższej niż 500 funtów (tj. ok. 2600 zł) lub o ich ekwiwalent w turniejach; dotyczy to nawet mistrzostw świata. Nagrody finansowe mogą otrzymywać wyłącznie profesjonaliści, dla których najważniejszymi zawodami są turnieje wielkoszlemowe, uznawane za odpowiednik MŚ.

Kolejny start Meronka to mistrzostwa Europy amatorów - 3-6 sierpnia w Estonii.

(PAP)

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama