Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 10 października 2024 06:18
Reklama KD Market

5 dni zwolnienia. Pracodawca musi zapłacić. Nowe miejskie przepisy



/a> fot.Ewa Malcher/Mojpe/pixabay.com


Rada Miasta Chicago 22 czerwca uchwaliła nowe rozporządzenia, wśród których jest płatne chorobowe dla pracowników sektora prywatnego. Chicago stało się 28. miastem w kraju − obok m.in. Nowego Jorku i Seattle − wymagającym, by pracodawcy zapewnili zatrudnionym dni chorobowe na wypadek niedyspozycji własnej lub członka rodziny. Z przepisów cieszą się pracownicy, którzy dotychczas nie mogli liczyć na wynagrodzenie w razie choroby.

– Przyjęcie tej ustawy to świetna wiadomość – mówi nam Sylwia Góra, zatrudniona jako kelnerka. – Pracuję za minimalną stawkę, bez żadnych świadczeń, wakacji, czy płatnych dni wolnych. Utrzymuję się praktycznie tylko z napiwków. W tamtym roku rozchorowałam się i przez tydzień leżałam w łóżku, w tym czasie nie zarobiłam nic. Płatne chorobowe będzie naliczane od podstawowej stawki, ale lepsze to niż nic – dodaje Góra.

Rozporządzenie zapewnia pięć dni chorobowych pracownikom wszystkich branż z wyjątkiem budowlanej. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku. Zgodnie z nowymi przepisami pracownik będzie uprawniony do kumulacji chorobowego. Po każdych przepracowanych 40 godzinach zatrudnionemu będzie należał się jeden dzień chorobowy, ale nie więcej niż pięć dni w roku. Ocenia się, że aktualnie blisko połowa pracowników sektora prywatnego w Chicago − około 460 tys. −  w razie choroby nie otrzymuje zapłaty za dni wolne.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku. Zgodnie z nowymi przepisami pracownik będzie uprawniony do kumulacji chorobowego. Po każdych przepracowanych 40 godzinach zatrudnionemu będzie należał się jeden dzień chorobowy, ale nie więcej niż pięć dni w roku. Ocenia się, że blisko połowa pracowników sektora prywatnego w Chicago w razie choroby nie otrzymuje zapłaty za dni wolne"



/a> fot.Mojpe/pixabay.com/Wikipedia


Niektórzy pracodawcy odnoszą się krytycznie do nowych przepisów, bowiem płatne chorobowe podniesie wydatki firm średnio o 0,7-1,5 procent. Jednak nie wszyscy narzekają. – Dla nas nie będą to duże wydatki – mówi nam Michał Boguszewski, asystent menedżera w Shop&Save. – To dobry pomysł, a nasi pracownicy zasługują na płatne chorobowe. Ciężko pracują i to im się po prostu należy – dodaje.

W całym kraju szybko rośnie liczba  pracowników sektora prywatnego, którym przysługuje płatne chorobowe dzięki zmianom w regulacjach miejskich. Tylko w maju świadczenia uzyskało 1,6 mln osób po wprowadzeniu odpowiednich przepisów m.in. w Minneapolis, Los Angeles i San Diego.

Inne rozporządzenie miejskie zatwierdzone przez Radę Miasta Chicago − ws. kontroli firm przewozowych Uber i Lyft − wymaga uzyskania licencji szoferskiej po zaliczeniu internetowego kursu. Radni zrezygnowali na razie z wymogu pobierania od kierowców odcisków palców, a także poddawania taksówkarzy obowiązkowym badaniom lekarskim i na narkotyki. Radni postanowili, że przez najbliższych sześć miesięcy przyjrzą się bliżej kwestii pobierania odcisków palców.

Rada miasta przegłosowała też dodatkowe regulacje dotyczące internetowego serwisu wynajmu nieruchomości. Zgodnie z przepisami poszczególne okręgi administracyjne w Chicago będą mogły decydować o tym, czy chcą, by na ich terenie dostępne były usługi firmy Airbnb i jej podobnych. Ponadto właściciele nieruchomości oferowanych na witrynie serwisu Airbnb muszą wykupić miejskie licencje oraz zapłacić podatek hotelowy.

(ao, gd)

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama