Timmermans w Warszawie; Szydło: propozycje rządu mogą zażegnać spór ws. TK
- 05/24/2016 05:05 PM
Rząd zaproponował rozwiązania, które mogą zażegnać spór wokół TK - powiedziała premier Beata Szydło po rozmowie z wiceszefem KE Fransem Timmermansem. Ten z kolei zadeklarował wsparcie Komisji w wypracowaniu rozwiązania kryzysu. Pomysłu na rozwiązanie kryzysu szukała też opozycja.
We wtorek w Warszawie Timmermans spotkał się z premier Szydło oraz prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim i kontynuował rozmowy o możliwości rozwiązania kryzysu wokół TK. Od stycznia Komisja prowadzi wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa; jej rozpoczęcie KE uzasadniała sytuacją wokół TK i nierespektowaniem jego wyroków. W środę Timmermans ma zdać relację ze swych rozmów na cotygodniowym posiedzeniu KE.
Wizyta Timmermansa w Warszawie była dość niespodziewana. W poniedziałek Komisja Europejska miała przyjąć opinię na temat praworządności w Polsce, chyba że do tego czasu nastąpiłby znaczący postęp, prowadzący do rozwiązania kryzysu konstytucyjnego oraz wyjaśnienia wątpliwości KE. Opinia nie została jednak przyjęta tego dnia, a Komisja poinformowała jedynie, że trwają konstruktywne rozmowy z polskimi władzami w nadziei na znalezienie rozwiązań.
We wtorek po ponadgodzinnej rozmowie Szydło i Timmermans zgodzili się, że rozwiązanie konfliktu wokół TK można wypracować tylko w Polsce. "Rozmawialiśmy oczywiście o rozwiązaniu sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego, w tej chwili polski rząd zaproponował takie rozwiązania, które mogłyby być przyjęte przez parlament, (one) wypełniają te wszystkie warunki, ażeby spór wokół Trybunału został zażegnany" - powiedziała premier na wspólnym briefingu z wiceprzewodniczącym KE.
Dodała, że rząd chce, aby Trybunał mógł "funkcjonować bardziej transparentnie" i "aby rzeczywiście jego praca nie była w żaden sposób zaburzana". Podkreśliła, że rząd od dłuższego czasu prowadzi dobry, konstruktywny dialog z KE. Powiedziała też, że rozwiązanie sporu wokół TK jest dla niej priorytetowe ze względu na dobro funkcjonowania państwa.
Timmermans podkreślił, że KE dołoży wszelkich starań, aby wesprzeć wszystkie strony konfliktu wokół TK we wspólnym wypracowaniu jego rozwiązania. "Myślę, że doprowadzenie tego konfliktu do końca uwolni pewne siły Polski, które można wykorzystać z korzyścią dla UE. Będę kontynuował ten dialog, jestem pewien, że ten dialog bardzo niedługo już dobiegnie do końca, ponieważ problem będzie rozwiązany" - powiedział wiceszef KE.
Rano wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański powiedział, że jest blisko porozumienia. "Wydaje się, że stopień wzajemnego zrozumienia w tym obszarze, wszystkich tych zagadnień, które były dla nas ważne - przekonań prawnych, ustrojowych w zakresie kształtu Trybunału Konstytucyjnego - stopień porozumienia jest na tyle duży, że uznano wczoraj wieczorem, że jest sens, aby doprowadzić do osobistego spotkania wiceprzewodniczącego KE z premier Szydło" - powiedział Szymański.
Równolegle z wizytą Timmermansa w Sejmie o rozwiązaniu kryzysu wokół TK rozmawiali przedstawiciele klubów PO, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15.
Jak poinformował szef PO Grzegorz Schetyna, ustalono, że zostanie powołana specjalna grupa złożona z parlamentarzystów, którzy są specjalistami od prawa konstytucyjnego, oraz ekspertów. Oświadczył, że ewentualny kompromis ws. TK będzie możliwy tylko po publikacji jego orzeczeń i zaprzysiężeniu trzech sędziów wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu.
Również lider Nowoczesnej Ryszard Petru podkreślił, że publikacja wyroku to "w ogóle fundament funkcjonowania państwa prawa". Z kolei szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że w dyskusji pojawiały się "wspólne elementy", jak pomysł wyboru sędziów TK przez Sejm większością 2/3 głosów. Przyznał jednak, że kluby różnią się w ocenie, czy to rozwiązanie powinno być wprowadzone przez zmianę konstytucji, czy ustawy o TK.
Stanisław Tyszka (Kukiz'15) ocenił, że nie ma wielkiego postępu, a opozycja histeryczna w postaci Nowoczesnej i PO stawia warunki zaporowe. "Mamy wrażenie, że niektórzy uczestnicy spotkania nie rozumieją znaczenia słowa kompromis, tego, że polega ono na tym, że trzeba się troszeczkę cofnąć ze swoich stanowisk - mówię tu o Nowoczesnej i PO" - powiedział Tyszka.
Obserwatorem na spotkaniu był poseł PiS Maciej Małecki, który zauważył, że opozycja nie mówiła jednym głosem. "Każde z ugrupowań mówiło indywidualnie o znanych już w przestrzeni publicznej postulatach, o znanych pomysłach" - powiedział.
W środę w Brukseli z Timmermansem ma się spotkać szef Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski. Od poniedziałku rozmawiał on już z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem i liderką Zielonych w PE. W planach ma też spotkania z szefami frakcji chadeków i socjalistów. (PAP)
Reklama