Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 07:41
Reklama KD Market

Odpoczynek dla oczu

Jeśli spędzasz dużo czasu na czytaniu lub przed ekranem komputera twoje oczy mogą stać się wrażliwe na światło, podrażnione i suche. Możesz mieć również problem z koncentracją. Może pobolewać cię głowa, ramiona lub szyja. Wszystkie te symptomy są związane z nadwerężeniem narządu wzroku. Oto, co należy i nie należy robić, by zapobiec zmęczeniu i utrzymać oczy w optymalnym zdrowiu:

1. Pracuj w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, ale unikaj rażącego światła. Wybieraj żarówki o mocy od 75 do 100 W o pełnym spektrum światła, które zapewnia oświetlenie najbardziej zbliżone do naturalnego.

2. Regularnie czyść ekran komputera. Powinien być on ustawiony na linii lub nieco poniżej linii oczu w odległości około dwóch stóp.

3. Rób sobie częste przerwy. Odwracaj wzrok od komputera lub materiału, który czytasz, co 10 minut na około 10 sekund. Dodatkowo, co dwie godziny wstawaj i ruszaj się albo przeciągaj się.

4. Gdy jesteś na zewnątrz noś okulary przeciwsłoneczne. Jaskrawe światło, które często sprawia, że mrużysz oczy, może przyczynić się do nadwerężenia wzroku.

5. Śpij odpowiednią ilość czasu. Zmęczenie może pogłębić lub przedłużyć przemęczenie wzroku. Adekwatny odpoczynek odświeża zmęczone oczy.

6. Regularnie odwiedzaj okulistę. By uchwycić wcześnie poważne problemy osoby w wieku od 40 do 64 lat powinny badać wzrok co 2-4 lata, a te, które ukończyły 65. rok życia – raz w roku.

7. Unikaj ćwiczeń na oczy. Niektórzy utrzymują, że ćwiczenie mięśni otaczających oczy – np. przykrywanie oczu dłońmi lub patrzenie na różne kolory, a nawet na słońce – może poprawić wzrok. Nie ma jednak dowodów, które potwierdziłyby te twierdzenia. Co gorsze, eksperci mówią, że niektóre z tych praktyk mogą pogłębić zmęczenie oczu.

Dorota Feluś

fot.Giuliamar/pixabay
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama