Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 04:23
Reklama KD Market
Reklama

Myśl pozytywnie o starości

U osób, które negatywnie postrzegają zjawisko starzenia się, prawdopodobieństwo rozwoju zmian w mózgu związanych z chorobą Alzheimera, jest dużo wyższe niż u osób, które do zjawiska tego podchodzą optymistycznie.

Dobra wiadomość: zmiana „czarnej perspektywy starości” może pomóc zredukować ryzyko zapadnięcia na Alzheimera. Autorami odkrycia są naukowcy z Yale, którzy obserwowali zdrowe osoby w ramach badania pod nazwą Baltimore Longitudinal Study of Aging.


Na początku badania poproszono uczestników o przedstawienie poglądu na proces starzenia się. Kilka lat później, by dowiedzieć się, czy postrzeganie starości wpływa na zmiany w mózgu prowadzące do Alzheimera, uczeni  badali mózgi uczestników przy pomocy rezonansu magnetycznego (MRI), a u tych, którzy zmarli – przeprowadzili sekcję mózgu.


U osób, które negatywnie postrzegały proces starzenia się zauważono większy ubytek objętości hipokampa – obszaru w mózgu kluczowego dla procesów pamięci – niż u pozostałych osób objętych badaniem. Również podczas sekcji w mózgach pesymistów zaobserwowano znacząco większą niż u optymistów ilość blaszek amyloidu i splotów neurofibrylarnych, które są wskaźnikiem choroby Alzheimera.


Okazało się, że w niektórych przypadkach negatywne poglądy na proces starzenia się zostały wyrażone nawet na 28 lat przed pojawieniem się złogów i splotów.


Kierująca badaniem dr Becca Levy, która jest profesorem w dziedzinie zdrowia publicznego i psychologii, sugeruje, że za niekorzystne zmiany w mózgu może być odpowiedzialny stres wygenerowany przez negatywne poglądy na starość. Według niej, zastąpienie przekonań negatywnych pozytywnymi może pomóc zniwelować wpływ pesymistycznych poglądów i zapobiec alzheimerowi.


Dorota Feluś


fot.Huskyherz/pixabay.com


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama