Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 września 2024 02:28
Reklama KD Market
Reklama

Polonii portret własny. Pamiątkowy


Wraz z nowym rokiem Muzeum Polskie w Ameryce zadebiutowało nową wystawą stałą „Dawne polskie Chicago 1850-1939”. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wsparcie zostało uzyskane przez Muzeum Polskie dzięki pośrednictwu Fundacji na rzecz Dziedzictwa Narodowego im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Dyrektor fundacji Paweł Lipka osobiście nadzorował cały proces. Zespół MPA jest niezmiernie wdzięczny za to przewodnictwo i owocną współpracę.

Wystawa jest odpowiedzią na wieloletnie apele zwiedzających, pracowników i przyjaciół placówki. Ostatnia wystawa czasowa na temat polskich osadników pt. „Stare polskie Chicago” miała miejsce na przełomie 1991 i 1992 roku. Obecna ekspozycja stała będzie w przyszłości rozszerzana, a na jej bazie powstanie również wystawa podróżująca.

Polacy po raz pierwszy zaczęli osiedlać się w Chicago w latach 1850-1860, ale dopiero około 1880 r. tendencja ta nabrała charakteru masowej migracji. Do lat 30. XX wieku liczba emigrantów gwałtownie wzrastała. Polaków przyciągały miasta przemysłowe, a Chicago z jego niezliczonymi fabrykami, stalowniami i rzeźniami szybko stało się najbardziej polskim miastem w Ameryce. Polacy bez wątpienia przyczynili się do rozbudowy i potęgi Wietrznego Miasta. Byli cenieni jako zacni obywatele, sumienni pracownicy, patrioci, katolicy oraz mądrzy przedsiębiorcy, inwestujący w nieruchomości i ziemię.

Wystawa jest obrazowym wprowadzeniem w temat dawnego polskiego Chicago. Oferuje wgląd w życie pierwszych osadników i ich rodzin, prezentuje ich domy, firmy, organizacje, parafie oraz różne formy przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych. Oprócz archiwalnych fotografii, na których bazuje ekspozycja, obejrzeć można również drobne przedmioty, które należały do pierwszych polonijnych osadników, wśród nich: różańce, Biblie, książeczki do nabożeństwa, proporce licznych organizacji polonijnych, itp. Do ciekawszych i bardziej unikatowych obiektów należą: kolaż z prawdziwych motyli i suszonych roślin z wizerunkiem śpiewaczki Róży Kwasigroch, portrety rodziny Antona Schermanna w ażurowej wiktoriańskiej ramie oraz pamiątka ślubna Państwa Stęmpińskich z welonem panny młodej oraz kwiatem z butonierki pana młodego oprawionymi  razem z ich pamiątkową fotografią ślubną z 1893 roku. Wystawie towarzyszy katalog prezentujący reprodukcje wybranych fotografii oraz obiektów.

Ekspozycja koncentruje się głównie na początkach historii Polonii w dzielnicy, w której mieści się Muzeum; najwięcej materiałów w kolekcji dotyczy właśnie owego ówczesnego polskiego śródmieścia, okolicy skrzyżowania ulic Milwaukee, Ashland i Division. MPA utrzymuje tu swoją obecność i nieustannie przypomina o tej kolebce polskości w Chicago.

Mamy nadzieję, że nowa wystawa spodoba się Państwu. Zapraszamy do jej obejrzenia.

Tekst i zdjęcia: Julita Siegel


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama