Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 17:35
Reklama KD Market
Reklama

Co musisz wiedzieć o Deklaracji Niepodległości

Amerykańska Deklaracja Niepodległości – dokument, który mówił o uwolnieniu 13 amerykańskich kolonii od zwierzchnictwa Wielkiej Brytanii – w prostych słowach wyjaśnia filozofię potrzeby wolności i jest traktowana w USA jako jej najważniejszy symbol. Do dziś utwierdza Amerykanów w swoim prawie do sprzeciwu wobec ucisku ze strony rządu. Tylko kiedy ją podpisano? Bo nie 4 lipca…
Amerykańska Deklaracja Niepodległości – dokument, który mówił o uwolnieniu 13 amerykańskich kolonii od zwierzchnictwa Wielkiej Brytanii – w prostych słowach wyjaśnia filozofię potrzeby wolności i jest traktowana w USA jako jej najważniejszy symbol. Do dziś utwierdza Amerykanów w swoim prawie do sprzeciwu wobec ucisku ze strony rządu. Tylko kiedy ją podpisano? Bo nie 4 lipca… 11 czerwca 1776 roku II Kongres Kontynentalny obradujący w Filadelfii powołał do sporządzenia Deklaracji Niepodległości „Komisję Pięciu”, w skład której wchodzili: John Adams, Thomas Jefferson, Robert R. Livingston, Roger Sherman i Benjamin Franklin. Główny szkic wyszedł spod pióra Jeffersona. Co ciekawe Kongres usunął później, notabene w dokumencie opartym na idei równości każdego człowieka, fragment Jeffersona mówiący o potępieniu niewolnictwa. (Inną kwestią jest, że Jefferson sam posiadał niewolników...) 28 czerwca pierwsze wersje dokumentu trafiły do Kongresu i rozpoczęły się obrady. Już 2 lipca (z Nowym Jorkiem wstrzymującym się od głosu) uchwalono niepodległość amerykańskich kolonii  i to właśnie ten dzień, jak pisał John Adams w liście do swojej żony, miał zapisać w się kartach historii jako najhuczniej obchodzone święto Ameryki.
. I choć Jefferson, jak wynika z jego wspomnień, twierdził, że delegaci złożyli tego dnia ręczne podpisy pod deklaracją, Thomas McKean, jeden z sygnatariuszy, zauważył, że część z nich była 4 lipca nieobecna podczas obrad, a kilku – których nazwiska widnieją na rękopisie – nie było jeszcze nawet wtedy wybranych do Kongresu… Zatem wnioskując z pierwszej wydrukowanej wersji można by stwierdzić, że 4 lipca deklarację podpisało dwóch delegatów - Charles Thomson i John Hancock (przewodniczący Kongresu), co też nie do końca jest prawdą, bo dokument wydrukowano łącznie z nazwiskami i nikt ręcznego podpisu na nim nie składał… Dlatego też znaczna część historyków uznaje, że spisaną dwa tygodnie później kopię odręczną większość delegatów sygnowała 2 sierpnia, a kilku nawet znacznie później. Ostateczna liczba sygnatariuszy sięgnęła 56. Najmłodszym był 26-letni Edward Rutledge (który początkowo sprzeciwiał się ogłoszeniu niepodległości, ale ustąpił, by zachować jednomyślność głosów), najstarszym zaś Benjamin Franklin (70 lat). Na przykład Matthew Thornton musiał złożyć podpis w innej części dokumentu, bo zabrakło dla niego miejsca. A trzech delegatów obecnych podczas obradowania Kongresu nie podpisało jej w ogóle (Robert Livingston wyjechał do Nowego Jorku, John Dickinson stwierdził, że dokument jest jeszcze nie do końca przemyślany, a Thomas Lynch nie złożył podpisu ze względu na dolegliwości zdrowotne). Nie wolno jednak zapominać, że uchwalenie deklaracji nie oznaczało końca wojny z Wielką Brytanią. Nie bez powodu nazwisk sygnatariuszy nie ujawniano do 1777 r. Dzień, kiedy Wielka Brytania uznała zwycięstwo kolonii i zakończyła walki przypada na podpisanie przez nią traktatu paryskiego 9 kwietnia 1784 r... Anna Samoń   Posłuchaj ponad stuletniego „drugiego hymnu Ameryki” America the Beautiful w wykonaniu Raya Charlesa... [ot-video type="youtube" url="https://youtu.be/N7Wt4XlXUrc"]   Zobacz też: Niepodległość, ale od kogo? Amerykanie nie znają historii

firecracker-801902_1280

firecracker-801902_1280


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama