Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 16:34
Reklama KD Market
Reklama

Kerry: Układ o transpacyficznym partnerstwie otwarty dla Rosji i Chin



Rosja i Chiny mogą przyłączyć się do umowy o transpacyficznym partnerstwie, jeśli zaakceptują otwartość, przejrzystość i odpowiedzialność jako zasadę współpracy – powiedział w poniedziałek przebywający z wizytą w Kazachstanie sekretarz stanu USA John Kerry.

"Transpacyficzne partnerstwo pozwoli krajom uczestniczącym w projekcie rozwijać się i żyć według najwyższych standardów" – podkreślił Kerry w wypowiedzi dla międzypaństwowej telewizji "Mir".

Partnerstwo Transpacyficzne (Trans-Pacific Partnership - TPP) jest największą umową o wolnym handlu na świecie. Została ona podpisana 5 października w Atlancie przez przedstawicieli 12 krajów regionu Azji i Pacyfiku. Sygnatariuszami układu TPP są: USA, Australia, Brunei, Kanada, Chile, Japonia, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Peru, Singapur oraz Wietnam. Udział tych krajów w światowym PKB wynosi 40 proc.

Umowa obejmuje 30 rozdziałów. Oprócz eliminacji tysięcy taryf celnych i innych barier w wymianie handlowej umowa ustanawia jednolite zasady w takich obszarach jak przedsiębiorstwa państwowe, zamówienia publiczne, a także wzmacnia prawa pracownicze. Podstawowym celem TPP jest stymulowanie handlu i inwestycji w obszarze towarów i usług między krajami członkowskimi.

Kerry odbywa podróż po pięciu byłych republikach radzieckich w Azji Środkowej (Kazachstan, Kirgistan, Uzbekistan, Tadżykistan, Turkmenistan). Azja Środkowa to region, którym Rosjanie, Chińczycy i Amerykanie starają się umocnić swoje wpływy dyplomatyczne i gospodarcze. Kerry chce ponadto rozwiać obawy odwiedzanych krajów, w większości muzułmańskich, zaniepokojonych wychodzeniem Amerykanów z pobliskiego Afganistanu i wzrostem pozycji Państwa Islamskiego. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama