Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 13:14
Reklama KD Market
Reklama

Sikorski: w USA rozmawiałem m.in. z przedstawicielem ds. więźniów politycznych

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił, że w USA spotkał się m.in. z doradcą ds. bezpieczeństwa USA Jake'm Sullivanem, a także w przedstawicielem USA ds. zakładników i więźniów politycznych. Jak dodał, to "bardzo ważne w kontekście uwięzionych opozycjonistów białoruskich, w tym Andrzeja Poczobuta".
Sikorski: w USA rozmawiałem m.in. z przedstawicielem ds. więźniów politycznych
Radosław Sikorski

Autor: SERGEY DOLZHENKO/EPA-EFE/Shutterstock

W piątek szef MSZ zakończył swoją wizytę w USA, gdzie przebywał m.in. w związku z odbywającą się w Nowym Jorku coroczną sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której brał udział także prezydent Andrzej Duda.

Sikorski podsumował wizytę w nagraniu, które w piątek wieczorem zostało opublikowane na profilu MSZ na platformie X. Szef MSZ przypomniał w nim m.in., że spotkał się z amerykańskim doradcą ds. bezpieczeństwa Jake'm Sullivanem.

"Odbyłem też spotkanie w departamencie Stanu z przedstawicielem USA do spraw zakładników i więźniów politycznych - to bardzo ważne w kontekście uwięzionych opozycjonistów białoruskich, w tym Andrzeja Poczobuta" - podkreślił Sikorski.

Andrzej Poczobut jest dziennikarzem, działaczem Związku Polaków na Białorusi, który został uwięziony przez reżim białoruski. W lutym 2023 r. w procesie politycznym został skazany na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za "wzniecanie, podżeganie do nienawiści", "wzywanie do działań na szkodę Białorusi".

Białoruska prokuratura oskarżała Poczobuta o "rehabilitację nazizmu", a potem także o wzywanie do sankcji i działań na szkodę Białorusi. W październiku 2022 r. Poczobut został przez białoruski reżim wpisany na białoruską listę "osób zaangażowanych w działalność terrorystyczną". Obrońcy praw człowieka podkreślają od początku, że zarzuty wobec Andrzeja Poczobuta są absurdalne i nieuzasadnione, a jego sprawa ma charakter polityczny, Poczobut zaś jest symbolem bezprecedensowych represji za walkę o prawa do kultywowania polskich tradycji, nauki języka ojczystego i ochrony miejsc pamięci narodowej.

Sikorski w opublikowanym w piątek nagraniu przypomniał też, że podczas wizyty w USA wygłosił wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ, poświęcone kwestii Ukrainy; podkreślił również, że towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas debat. Szef MSZ relacjonował też, że wygłosił wykład nad Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore, a także odbył kilkanaście spotkań dwustronnych.

Wymienił w tym kontekście m.in. spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abdullahem ibn Zajidem al-Nahajjanem. "Wykorzystałem (rozmowę - przyp. PAP) między innymi do poproszenia o osobisty nadzór nad sprawą słynnego niestety pirata drogowego, który powinien stanąć przed polskim wymiarem sprawiedliwości, i otrzymałem zapewnienie, że będą sprawdzone procedury i dokumentacja" - przekazał minister.

Chodzi o sprawę ekstradycji Sebastiana M., podejrzanego o spowodowanie wypadku na A1 we wrześniu 2023, w wyniku którego zginęła trzyosobowa rodzina. Łódzki biznesmen zbiegł do Dubaju, gdzie przebywał przez pewien czas w areszcie, lecz uzyskał później status rezydenta kraju.

W nagraniu opublikowanym na platformie X Sikorski zaznaczył, że w ramach wizyty planował odwiedzić także stan Michigan, gdzie miał spotkać się z przedstawicielami lokalnej Polonii. "Ale, niestety, muszę wracać do kraju - prezes Rady Ministrów (Donald Tusk) zarządził nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów w sprawie rewizji budżetu w związku z powodzią" - dodał.

Na sobotę szef rządu zapowiedział posiedzenie rządu, który ma przyjąć zmiany w projekcie przyszłorocznego budżetu związane z sytuacją powodziową. (PAP)

 

 



 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama