ICE zatrzymało 2400 imigrantów z wyrokami
Blisko dwa i pół tysiąca nielegalnych imigrantów, którzy popełnili przestępstwa, zostało zatrzymanych przez agentów ICE w czasie siedmiodniowej operacji o kryptonimie „Cross Check” - poinformował szef agencji zajmującej sie egzekwowaniem przepisów imigracyjnych i celnych...
- 06/23/2011 02:13 PM
Blisko dwa i pół tysiąca nielegalnych imigrantów, którzy popełnili przestępstwa, zostało zatrzymanych przez agentów ICE w czasie siedmiodniowej operacji o kryptonimie „Cross Check” - poinformował szef agencji zajmującej sie egzekwowaniem przepisów imigracyjnych i celnych, John Morton. Dyrektor ICE sukces swej agencji uznał za dowód na efektywność programu „Secure Communities”.
W majowej akcji „Cross Check”, obejmujących 50 amerykańskich stanów, wzięło udział aż 24 miejscowych oddziałów ICE. Ich celem było aresztowanie tych imigrantów, którzy przebywali terenie USA nielegalnie, a którzy skazani zostali za przestępstwa kryminalne.W rękach agentów znalazło się 2 400 osób.
Aż 22 proc. zatrzymanych miało już nakaz opuszczenia kraju, który jednak zignorowali.
Wśród zatrzymanych były osoby posiadające wyroki za poważne przestępstwa, m.in. za napady z bronią w ręku, handel narkotykami, znęcanie się nad nieletnimi, przestępstwa na tle seksualnym, kradzieże, fałszerstwa czy prowadzenie pojazdu pod wpływem substancji niedozwolonych.
Szef ICE John Morton, nie krył zadowolenia z przebiegu akcji „Cross Check”. Jego zdaniem jej sukces pokazuje jak ważna jest walka zwłaszcza z tymi nielegalnymi imigrantami, którzy pozostają w konflikcie z amerykańskim prawem i przyczyniają się do degeneracji życia miejscowych.
Trwająca siedem dni operacja była jak dotąd największym tego typu przedsięwzięciem. Wzięło w niej udział aż 500 agentów ICE oraz pracownicy agencji egzekwującej wyroki sądów federalnych (U.S. Marshal Service), służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo amerykańskich placówek dyplomatycznych (Diplomatic Security Service) oraz Agencja Ceł i Ochrony Granic (Customs and Border Protection).
Jak dotąd przez cały rok budżetowy 2011 agencji ICE udało się deportować niemal 110 tys. imigrantów przebywających na terenie USA nielegalnie, w tym 585 osób skazanych za zabójstwo i ponad 3 tys. skazanych za przestępstwo na tle seksualnym.
Program "Secure Communities" w ramach którego przeprowadzono akcję znalazł się ostatnio w ogniu krytyki. Jego przeciwnicy, wsród nich gybernatorzy stanów Illinois, Nowy Jork i Massachusetts, twierdzą, że prowadzi on do rasowego profilowania imigrantów oraz nadużyć. Szacuje się, że nawet 38 proc. deportowanych osób nie popełniło żadnego przestępstwa. Zmiany w realizacji programu zapowiedział kilka dni temu szef ICE.
Czytaj więcej: Będą zmiany w kontrowersyjnym programie deportacji
AS
Reklama