Trzech pianistów z Polski awansowało do trzeciej tury przesłuchań XVII Konkursu Chopinowskiego. Listę 20 pianistów, którzy zagrają w kolejnym etapie rywalizacji ogłoszono w poniedziałkowy wieczór w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Jak poinformowali w poniedziałkowy wieczór organizatorzy, w kolejnym etapie przesłuchań XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zagra trzech pianistów z Polski: Łukasz Krupiński, Krzysztof Książek oraz Szymon Nehring.
Do trzeciego etapu zakwalifikowało się 20 pianistów z 12 krajów; trzech Polaków, trzech reprezentantów Stanów Zjednoczonych, trzech pianistów z Korei Południowej, dwóch z Rosji i Kanady oraz po jednym muzyku z Włoch, Chorwacji, Łotwy, Ukrainy, Japonii, Czech i Chin.
Dwudziestu pianistów, spośród 43 biorących udział w drugim etapie konkursu, wybrało siedemnastoosobowe jury konkursowe pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. "Rzeczywistość konkursowa potrafi być okrutna. Jury też przeżywało ciężkie chwile; wybór w takim bogactwie różnorodnych, ciekawych wykonań, był dla każdego z nas trudny" - powiedziała Popowa-Zydroń podczas ogłoszenia wyników II etapu.
"Jesteście młodymi, świetnymi artystami. Jeśli prawdziwie kochacie muzykę, a nie tylko sukces, ta nieprzyjemna chwila może okazać się dla was cenna" - zwróciła się przewodnicząca konkursowego jury do tych młodych pianistów, których nazwiska nie znalazły się na liście zakwalifikowanych do kolejnego etapu konkursu.
Jak podkreśliła, "artysta potrzebuje wszystkich doświadczeń. Tych smutnych nawet bardziej". "Chopin nie był szczęśliwym człowiekiem i jego twórczość nie powstała jako wyraz zadowolenia. Proszę przyjąć werdykt jury i podążać dalej swoją artystyczną drogą, budując swoją osobowość, a sukces niechybnie przyjdzie. Nie trzeba go szukać, on was znajdzie" - zakończyła.
Oprócz reprezentantów Polski w trzecim etapie przesłuchań zagrają także: Lugi Carroccia (Włochy), Galina Chistiakova, Dmitry Shishkin (Rosja), Seong-Jin Cho, Chi Ho Han, Su Yeon Kim (Korea Południowa), Aljosa Jurinić (Chorwacja), Dinara Klinton (Ukraina), Aimi Kobayashi (Japonia), Marek Kozak (Czechy), Kate Liu, Eric Lu, Alexei Tartakovsky (Stany Zjednoczone), Georgijs Osokins (Łotwa), Charles Richard-Hamelin, Yike (Tony) Yang (Kanada) oraz Zi Xu (Chiny).
III etap Konkursu Chopinowskiego odbywać się będzie od 14 do 16 października. Jako pierwszy zaprezentuje się reprezentant Włoch Luigi Carroccia. Program obejmuje następujące utwory: Sonata b-moll op. 35 lub Sonata h-moll op. 58 lub pełny cykl Preludiów op. 28, pełny cykl mazurków spośród następujących opusów: 17, 24, 30, 33, 41, 50, 56, 59. Czas trwania występu w III etapie wynosi 50-60 minut.
Zgodnie z tradycją, podczas konkursowych przesłuchań wykonywane są wyłącznie kompozycje Fryderyka Chopina. Według regulaminu, uczestnicy nie mogą wykonywać tych samych utworów na różnych etapach muzycznej rywalizacji. Jeśli występ nie wypełnia określonego minimum czasu, pianista może zagrać dodatkowo dowolny utwór lub utwory Chopina.
Do finału, zaplanowanego na 18-20 października, zakwalifikuje się 10 pianistów. Werdykt jury podany zostanie w nocy z 20 na 21 października.
Po ogłoszeniu w ubiegłym roku naboru wniosków, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał ponad 450 zgłoszeń z całego świata. Komisja kwalifikacyjna na podstawie analizy wysłanych nagrań i aplikacji wyłoniła 160 pianistów, którzy w kwietniu tego roku w Warszawie wzięli udział w publicznych eliminacjach.
Udział w październikowym konkursie, z pominięciem eliminacji, zgodnie z regulaminu konkursu zapewniło sobie siedmiu pianistów. Kilku pianistów z rozmaitych powodów wycofało się z udziału w konkursie. Ostatecznie w Konkursie wzięło udział 78 pianistów, w tym 14 Polaków.
Konkurs odbywa się co pięć lat. 16. edycja konkursu odbyła się w 2010 r. w rocznicę 200. urodzin Chopina. Wygrała ją Rosjanka Julianna Awdiejewa.
Organizatorem XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Imprezę patronatem honorowym objął prezydent RP Andrzej Duda. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama