Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 października 2024 06:25
Reklama KD Market

Generał: o ataku w Kunduzie zadecydowano w naszej hierarchii dowodzenia


Decyzję o ataku lotniczym, którego celem okazał się szpital w afgańskim mieście Kunduz podjęto w ramach hierarchii dowodzenia wojsk USA - oświadczył we wtorek dowódca sił międzynarodowych w Afganistanie, amerykański generał John Campbell.


"By było jasne, decyzja o zapewnieniu wsparcia z powietrza była decyzją USA podjętą w ramach hierarchii dowodzenia USA. Szpital zaatakowano omyłkowo. Nigdy nie wzięlibyśmy świadomie na cel chronionej placówki medycznej" - powiedział Campbell zeznając przed komisją sił zbrojnych Senatu USA.

W sobotnim ataku na prowadzony przez organizację charytatywną Lekarze bez Granic (MSF) szpital w Kunduzie, na północy Afganistanu, zginęły 22 osoby. Przedstawiciele MSF zażądali oficjalnego śledztwa w sprawie tego incydentu, który określają jako zbrodnię wojenną.

Campbell zaznaczył, że walczącym o odzyskanie Kunduzu z rąk talibów siłom afgańskim udzielono wsparcia lotniczego na ich własne żądanie. Poinformował również o zleceniu podległym mu wojskom przeprowadzenia dogłębnego szkolenia, służącego przeglądowi uprawnień dowódczych i reguł postępowania, by zapobiec na przyszłość podobnym incydentom jak ten w Kunduzie.

Campbell zapewnił, że prowadzone przez ministerstwo obrony USA śledztwo będzie "otwarte i przejrzyste", a przesłuchani zostaną wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób byli związani z atakiem, także personel Lekarzy bez Granic.

"Musimy dowiedzieć się, co się stało. To boli, każdego kto był w to włączony" - powiedział. Dopytywany, czy ma już podejrzenia, kto ponosi odpowiedzialność odparł, że to "śledztwo ustali, kto jest winny". Obiecał też wprowadzenie "rygorystycznych procedur", by uniknąć takich pomyłek w przyszłość.

Osobne śledztwa w tej sprawie prowadzą NATO oraz Afgańczycy.

Podczas przesłuchania senatorzy dopytywali generała, jakie są jego rekomendacje w sprawie liczebności wojsk USA w Afganistanie po 2016 roku. Prezydent Barack Obama zapowiadał redukcję wojsk z obecnych 9,8 tys. do około 1000. Zdaniem wielu ekspertów w związku z nasilającymi się walkami z talibami, USA powinny utrzymać w Afganistanie większy kontyngent. Campbell odmówił jednak ujawnienia swych rekomendacji. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama