Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 14:30
Reklama KD Market
Reklama

"Kommiersant": modernizacja arsenału atomowego USA nie pozostanie bez odpowiedzi



Władze Rosji uważają, że nowe posunięcie USA - modernizacja arsenału atomowego w jednej z niemieckich baz lotniczych - nie powinno pozostać bez odpowiedzi - pisze w czwartek dziennik "Kommiersant". Zaznacza jednak, że zdania w tej sprawie są podzielone.

We wtorek niemiecka telewizja ZDF podała, że w bazie sił lotniczych w Buechel (Nadrenia-Palatynat) ma zostać rozmieszczonych do końca roku 20 nowych bomb atomowych B61-12.

Rosyjski dziennik pisze, iż USA i Niemcy twierdzą, że chodzi jedynie o wymianę przestarzałych arsenałów i żadnych nowych celów dla tej broni nie ma. Rosja uważa jednak taką modernizację za zagrożenie dla równowagi sił w Europie.

Brak możliwości pogodzenia stanowisk pogłębia fakt, że chodzi o równowagę w segmencie zbrojeń, który nie jest kontrolowany przez żadne umowy międzynarodowe i procedury - pisze "Kommiersant". Podkreśla, że ani Rosja ani USA nie wiedzą, ile taktycznej broni nuklearnej ma w swych rękach druga strona i zachowują w tym względzie wobec siebie pełną nieufność.

Kreml zapowiedział w środę kontrposunięcia wobec rozmieszczenia nowych amerykańskich bomb atomowych w Buechel. W celu "przywrócenia parytetu sił" możliwe jest instalowanie rakiet balistycznych Iskander w obwodzie kaliningradzkim i przebazowanie bombowców Tu-22M3 ku zachodnim granicom Federacji Rosyjskiej - pisze dziennik.

Opinie na temat tego, czy i jak należy zareagować, są bardzo różne - twierdzi "Kommiersant".

"Nie nadszedł jeszcze czas, by tak reagować; nasz niedźwiedź ma grubą skórę" - powiedział dziennikowi szef komitetu Dumy ds. obrony Władimir Komojedow odpowiadając na pytanie, czy należy rozmieszczać Iskandery w obwodzie kaliningradzkim. Z kolei wiceszef komitetu spraw zagranicznych Leonid Kałasznikow dał do zrozumienia, że taką reakcję uważa za półśrodek.

"Jeśli dalej będziemy się zachowywać tak bezpłciowo i skierujemy tam (do obwodu kaliningradzkiego) kilka Iskanderów, nic się nie zmieni" - uważa Kałasznikow. Według niego bardziej efektywne byłoby wyjście Rosji z umowy o likwidacji rakiet średniego i krótkiego zasięgu. "Ona wiąże nam ręce nie nakładając żadnej odpowiedzialności na drugą stronę" - uważa.

Poza tym Kałasznikow opowiada się za zamrożeniem porozumienia o redukcji ofensywnych zbrojeń strategicznych. "Ten dokument pozwolił USA w ciągu kilku miesięcy po jego podpisaniu podjąć decyzję o rozwijaniu przez Amerykanów systemu obrony przeciwrakietowej w Europie" - powiedział rozmówca dziennika. "Jedynie w przypadku zdecydowanych kroków z naszej strony oni znów siądą do stołu rozmów" - zaznaczył przedstawiciel Dumy. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Nuclear Power in The U.S.

Nuclear Power in The U.S.

epa02671239 (FILE) An image dated 16 May 2001 and made available 05 April 2011 shows the control room of the North Anna Nuclear Power Plant near Mineral, Virginia, USA. Nuclear power must be made safer to prevent accidents like the one in Japan, International Atomic Energy Agency
(IAEA) chief Yukiya Amano said 04 April 2011 at the start of a nuclear safety conference in Vienna. The conference was convened before the Fukushima 1 nuclear power plant was crippled by a massive earthquake and tsunami in March 2011, and participants did not expect it to bring about immediate changes in the international nuclear security framework. EPA/JIM LO SCALZO


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama