Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 20:46
Reklama KD Market

Konkurs Chopinowski na antenach TVP, Polskiego Radia i You Tube



O obecności w mediach XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina mówiono we wtorek w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina. "Konkurs będzie dostępny dla wszystkich chętnych, którzy nie dostaną się do Filharmonii" - zapewnił dyrektor Instytutu.

"Chopin bez granic" to hasło XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który odbędzie się w dniach 1-23 października w Warszawie.

Wszyscy nim zainteresowani, którzy nie będą mieli możliwości uczestniczenia w tym wydarzeniu w gmachu Filharmonii Narodowej, będą mogli wysłuchać i obejrzeć transmisje z przesłuchań i koncertów na antenach Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i kanale You Tube - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Instytutu Artur Szklener. "Konkurs będzie dostępny dla wszystkich. Chopin jest ponad granicami i otwiera serca wszystkich" - dodał.

130 godzin transmisji z Konkursu Chopinowskiego zapowiada TVP Kultura, koncert zwycięzcy Konkursu transmitować będzie TVP2, a ponadto - na co zwrócił uwagę uczestniczący w konferencji prezes TVP Janusz Daszczyński - odbywać się będą codzienne transmisje w TVP HD, retransmisje w TVP Polonia.

Zapowiadane są też filmy w TVP Historia, relacje i zapowiedzi w TVP Regionalna, a także informacje w serwisach TVP INFO. Transmisje telewizyjne będą połączone z działaniami internetowymi i z mediami społecznościowymi.

Jednym z ważnych elementów transmisji - jak podkreślił szef TVP - będą komentarze ekspertów wprowadzające widzów w tematykę interpretacji chopinowskiej i objaśniające różnice w wykonaniach poszczególnych uczestników Konkursu. Wśród komentatorów znajdą się m.in.: prof. Alicja Paleta-Bugaj, prof. Elżbieta Tarnawska, prof. Joanna Domańska, Karol Radziwonowicz, Marek Bracha, Stanisław Dybowski. Po zakończeniu każdego etapu Konkursu, TVP Kultura przedstawi krótką relację z ogłoszenia listy uczestników dopuszczonych do kolejnej tury przesłuchań.

W oczekiwaniu na ogłoszenie ostatecznych wyników Konkursu Chopinowskiego oraz tuż po nim – TVP Kultura transmitować będzie „Noc z Chopinem”, czyli podsumowanie całego wydarzenia z udziałem zaproszonych gości. Retransmisje m.in. koncertu inauguracyjnego, ogłoszenia wyników i podsumowania poszczególnych etapów, koncert laureata I nagrody widzowie zobaczą także w TVP Polonia.

"Dzięki współpracy z Europejską Unią Nadawców Konkurs Chopinowski dociera do milionów słuchaczy na całym świecie. Tegoroczny Konkurs zbiega się w czasie z jubileuszem 90-lecia Polskiego Radia i z tej okazji Programy Polskiego Radia zaplanowały specjalne audycje" - powiedział dziennikarzom Andrzej Siezieniewski, prezes PR. Jak dodał Program 2, który jest współorganizatorem Konkursu, wprowadza specjalną ramówkę, której najważniejszym akcentem muzycznym są transmisje wszystkich etapów Konkursu.

W Programie 2 zaplanowane są też transmisje pierwszego koncertu inauguracyjnego Marthy Argerich, Nelsona Goernera i Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka oraz drugiego koncertu inauguracyjnego, podczas którego wystąpi Garrick Ohlsson z udziałem Chóru i Orkiestry Filharmonii narodowej pod batutą Wojciecha Rajskiego.

Bieżące informacje związane z Konkursem Chopinowskim jak również specjalne audycje nadawane będą w również w Pierwszym Programie Polskiego Radia w Trójce, Czwórce, Polskim Radiu dla Zagranicy, Polskim Radiu 24.

Pierwszy raz w historii Konkursu jego przebieg i koncerty finałowe będzie można na żywo oglądać na kanale You Tube - Chopin Institute na You Tube. Organizatorzy zaplanowali 120 godzin transmisji z koncertów, w jakości full HD.

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopinajest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. To impreza, która otwiera drzwi do największych sal koncertowych.

81 pianistów z 20 krajów weźmie udział w obecnej edycji Konkursu. Zmagania oceniać będzie siedemnastoosobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, w tym zwycięzcy poprzednich Konkursów Chopinowskich: Adam Harasiewicz (1955), Martha Argerich (1965), Garrick Ohlsson (1970), Yundi (2000), a także: Dmitri Alexeev, Akiko Ebi, Philippe Entremont, Nelson Georner, Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, John Rink, Wojciech Świtała, Dang Thai Son i Dina Yoffe.

Konkursowe przesłuchania, które rozpoczną się 3 października.

Organizowany od 1927 r. w Warszawie Konkurs Chopinowski zalicza się do najstarszych turniejów muzycznych, a jednocześnie jest jedynym monograficznym konkursem tej rangi na świecie.

Dziesięciu pianistów zakwalifikowanych do finału wykona jeden z dwóch koncertów fortepianowych Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Zwycięzca otrzyma Złoty Medal i nagrodę w wysokości 30.000 euro, a także liczne propozycje koncertowe. Ponadto dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z wytwórnią Deutsche Grammophon już 6 listopada ukaże się chopinowski album – kronika konkursowa zwycięzcy konkursu. Pianiści będą też walczyć o nagrody specjalne za najlepsze wykonanie: mazurków, poloneza, koncertu i sonaty, a także o liczne nagrody pozaregulaminowe.

Werdykt jury poznamy w nocy z 20 na 21 października br., a 21 października w Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert Laureatów, powtórzony następnie w dniach 22 i 23 października.

Organizatorem XVII Konkursu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Projekt objęty jest Programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama