Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 20:49
Reklama KD Market

MPA apeluje o zdjęcia na 100. rocznicę czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej

Muzeum Polskie w Ameryce (MPA) planuje zorganizować na przełomie 2017/18 wystawę okolicznościową mającą na celu uhonorowanie polonijnych rekrutów Armii Polskiej we Francji, określanej często jako Armia Hallera. Sprawdź, czy możesz pomóc.

W ubiegłym roku wiele narodów upamiętniło setną rocznicę rozpoczęcia I wojny światowej – „wojny, która miała zakończyć wszystkie wojny”. Wiele osób doznawało głębokiego wzruszenia na widok morza czerwonych maków ceramicznych zgromadzonych w Tower of London, gdyż każdy z nich reprezentował jednego z brytyjskich żołnierzy lub tych pochodzących z kolonii zabitych na wojnie trwającej od 1914 do 1918 roku. (Polakom czerwone maki kojarzą się głównie z II wojną światową i Monte Cassino. Dla krajów anglojęzycznych to głównie I wojna i „Flanders Fields”, ale też poświęcenie już nieżyjących.)

Inne kraje złożyły hołd poległym, odnawiając pomniki wzniesione po I wojnie światowej. W Australii i Nowej Zelandii tamtejsi historycy przy udziale potomków weteranów Australian and New Zealand Army Corps (ANZAC) starają się uhonorować swoich uczestników I wojny poprzez zidentyfikowanie każdego żołnierza, który służył w tym czasie w wojsku. Punktem wyjścia jest fotografia batalionu siedzącego u stóp piramidy w Egipcie. Dla chcących sprawdzić, jak ten projekt jest realizowany, podajemy adres strony tego przedsięwzięcia: http://www.news.com.au/national/anzac-day/first-world-war-cheops-pyramid-photo.

Muzeum Polskie w Ameryce (MPA) planuje zorganizowanie na przełomie 2017/18 wystawy okolicznościowej mającej na celu uhonorowanie polonijnych rekrutów Armii Polskiej we Francji, określanej często jako Armia Hallera. Zbiory MPA obejmują dokumenty rekrutacyjne ponad 30 tys. ochotników. Zainspirowani projektem ANZAC, chcemy do nazwiska każdego z ochotników, których karty mobilizacyjne posiadamy w naszym archiwum, dodać ich zdjęcia. Zaproszenie do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu zostało wysłane do polsko-amerykańskich genealogów, organizacji, towarzystw, stowarzyszeń weteranów, a teraz kierujemy je do was, Szanowni Czytelnicy.

Jeśli ktoś z Państwa przeprowadzał badania w celu rozpoznania swoich krewnych w zbiorze dokumentów MPA (tzw. Haller Army Lists) lub jeśli ma krewnego, który był członkiem Armii Polskiej we Francji, i posiada fotografie członka armii, to prosimy o przysłanie informacji i zdjęć pocztą elektroniczną pod adres:
info@PolishMuseumOfAmerica. org. W temacie prosimy wpisać: WWI enlistee – [nazwisko].

Przesyłki z oryginalnymi zdjęciami są mile widziane. Akceptujemy także reprodukcje lub zeskanowane obrazy tych fotografii. Państwa udział w projekcie pozwoli uczcić pamięć tych, którzy byli gotowi poświęcić życie dla odzyskania niepodległej Polski.

Jan M. Loryś

historyk MPA

Zdj. archiwum MPA

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama