Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 08:29
Reklama KD Market

"FT": Nadal nie wskazano winnych zestrzelenia samolotu nad Ukrainą



Choć od zestrzelenia nad wschodnią Ukrainą pasażerskiego samolotu linii Malaysia Airlines minął rok, to nadal nie udało się wskazać sprawców tej tragedii i pociągnąć ich do odpowiedzialności - pisze w poniedziałek "Financial Times".

"Zachód sądzi, że samolot został zestrzelony przez dostarczony przez Rosjan system przeciwlotniczy Buk, obsługiwany przez separatystów lub samych rosyjskich żołnierzy. Są na to przekonujące dowody takie jak przechwycona komunikacja radiowa, a także materiały wideo i zdjęcia. Moskwa jednak odpiera te zarzuty i przekonuje, że samolot pasażerski został strącony przez ukraiński myśliwiec" - podkreśla londyński dziennik w komentarzu redakcyjnym.

"FT" twierdzi, że szanse na dokładne wyjaśnienie tragedii z 17 lipca 2014 roku należy upatrywać w dwóch śledztwach prowadzonych przez władze Holandii; większość ofiar katastrofy to właśnie obywatele tego kraju. Jedno z nich prowadzi Śledcza Rada Bezpieczeństwa OVV, która ma określić przyczynę katastrofy, ale nie to, kto ponosi za nią winę. Odrębne postępowanie prowadzi holenderska prokuratura, która ma ustalić kto ponosi odpowiedzialność za zestrzelenie Boeinga 777 i śmierć prawie 300 osób na jego pokładzie. W śledztwie tym uczestniczą przedstawiciele Ukrainy, Malezji i innych państw, z których pochodziły ofiary, ale Rosji do niego nie dopuszczono.

Holenderskie władze chcą także powołania międzynarodowego trybunału, który miałby osądzić osoby odpowiedzialne za katastrofę lotu MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Jednak do jego utworzenia potrzebna jest zgoda Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której wszelkie rezolucje mogą być wetowane przez Rosję. "FT" zwraca uwagę, że takie posunięcie ze strony Moskwy może być ryzykowne i grozić jej kolejnymi sankcjami gospodarczymi.

Londyński dziennik ocenia, że istnieje też możliwość powołania międzynarodowego trybunału przez głosowanie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W ten sposób utworzono w 1997 roku organ, którego zadaniem było osądzenie zbrodni Czerwonych Khmerów w Kambodży. Holenderskie władze mogą też zwrócić się do oenzetowskiego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, który może nakazać wypłatę odszkodowań.

"FT" podsumowuje, że wymierzenie sprawiedliwości osobom odpowiedzialnym za zestrzelenie malezyjskiego samolotu z 298 osobami na pokładzie będzie "długie i trudne". Zwraca jednak uwagę, że społeczność międzynarodowa nie może poddawać się i musi wykazać determinację w celu wyjaśnienia przyczyn tragedii i ukarania winnych. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama