Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 08:39
Reklama KD Market

USAID: od 2014 r. USA przekazały na pomoc Ukrainie ponad 61 mln dolarów



Ponad 61 mln dolarów przeznaczyły USA w 2014 i 2015 r. na pomoc dla Ukrainy - powiedział PAP wicedyrektor Biura ds. Europy USAID Jonathan Katz. Główne obszary wsparcia to m.in. reforma sektora energetyki, pomoc humanitarna, promocja wzrostu gospodarczego i walka z korupcją.

Katz przyjechał do Warszawy, aby wziąć udział Polsko-Amerykańskim Dialogu Strategicznym na rzecz Demokracji. Jednym z głównych tematów tegorocznej edycji będzie polsko-amerykańskie wsparcie dla Ukrainy, Mołdawii i Gruzji - krajów, które podpisały umowy stowarzyszeniowe z Unią Europejską.

Jak podkreślił, USA i Polska chcą pomagać w szczególności tym właśnie krajom, by mimo presji, pod jaką się obecnie znajdują, kontynuowały reformy i stawały się niezależne energetycznie.

Agencja USAID (United States Agency for International Development) działa na Ukrainie od 1992 roku. "Łączne wsparcie USA dla Ukrainy od tego czasu to 1,8 mld dolarów. Od czasu rewolucji na Majdanie USA przekazały na pomoc dla Kijowa ponad 400 milionów dolarów, z czego pomoc udzielona w ramach USAID to około 120 mln" - powiedział Katz.

W 2014 i w 2015 roku łączna pomoc przekazana Ukrainie przez Stany Zjednoczone to 61,532 mln dolarów, z czego ponad 27 mln dolarów zostało przekazanych przez USAID.

Działania USAID na Ukrainie skupiają się na wsparciu demokratyzacji i budowie państwa prawa, wparciu dla społeczeństwa obywatelskiego, niezależnych mediów, a także działaniach na rzecz wzrostu gospodarczego.

"Dwa dni temu odbyło się w Waszyngtonie amerykańsko-ukraińskie forum ekonomiczne, w których wziął odział także premier Arsenij Jaceniuk oraz kilku ministrów, którzy przekonywali, że Ukraina jest krajem otwartym dla przedsiębiorców" - zaznaczył Katz. Jak dodał, ukraińscy politycy mówili tam m.in o reformach, które przeprowadza rząd w Kijowie, m.in w sektorze energetycznym.

Bezpieczeństwo i niezależność energetyczna to kolejny obszar priorytetowy działalności USAID na Ukrainie. "Koncentrujemy się na wsparciu dla reformy rynku gazu, elektryczności, działaniach na rzecz zwiększenie efektywności energetycznej. Ukraina jest jednym z najbardziej nieefektywnych energetycznie krajów na świecie. Stoi też przed wyzwaniami związanymi z uzależnieniem od rosyjskiej energii" - powiedział Katz.

Jak zaznaczył, jednym z największych wyzwań Ukrainy jest walka z korupcją; USAID jest aktywne także na tym polu. Wspiera też rozwój i modernizację rolnictwa na Ukrainie. "20 proc. ukraińskiej gospodarki opiera się na rolnictwie, 37 proc. eksportu to produkty rolne" - zaznaczył.

Ważnym elementem działalności USAID na Ukrainie jest też pomoc humanitarna, w tym pomoc dla - jak wylicza agencja - 1,3 mln wewnętrznych uchodźców na Ukrainie. Jednym z dużych problemów jest dostęp do wody pitnej na terenach objętymi konfliktem rosyjsko-ukraińskim.

Katz podkreślił, że Ukraina mimo trudnej sytuacji kontynuuje program reform. Jak zaznaczył, bardzo ważne dla tego procesu jest wsparcie udzielane Ukrainie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy i UE, a także USA. Jak mówił, rząd USA wspiera Kijów nie tylko finansowo, ale także poprzez ekspertów, którzy doradzają ukraińskim politykom m.in. w zakresie reformy sektora energetyki czy rolnictwa.

Według wicedyrektora Ukraińcy robią, co mogą, by mimo niezwykle trudnej sytuacji reformować swój kraj. Zaznaczył, że proces ten wymaga dużo czasu. Zapewnił, że USA będą konsekwentnie wspierały Ukraińców w ich drodze do pełnej demokratyzacji i odbudowie gospodarki. Podkreślił, że Polska jest kluczowym partnerem USA, jeśli chodzi o działania na rzecz transformacji na Ukrainie, ale też innych krajach regionu.

The United States Agency for International Development (USAID) to rządowa agencja powołana w 1961 roku przez prezydenta John F. Kennedy'ego, zarządzająca pomocą zagraniczną udzielaną przez Stany Zjednoczone. Jej celem jest walka ze skrajnym ubóstwem i promocja demokracji. Swe programy USAID ma w krajach Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej oraz Wschodniej Europy.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama