Szwedzcy nastolatkowie piją mniej alkoholu, gdyż spędzają czas w internecie - wynika z badań organizacji CAN. Jeszcze na początku XXI wieku aż 80 proc. 16-latków przyznawało, że próbowało alkoholu; w 2015 roku jedynie 42 proc.
"Młodzież spędza wolny czas w inny sposób niż kiedyś. Kontaktuje się ze sobą przez internet oraz grając w gry komputerowe online. W wirtualnym środowisku mogą próbować nowych rzeczy bez ryzyka, że zostaną ośmieszeni. Wcześniej to alkohol dodawał im odwagi" - twierdzi Anna Englund badaczka z organizacji CAN, która zajmuje się spożyciem używek wśród młodzieży.
Z przedstawionej w czwartek analizy CAN wynika, że młodzi Szwedzi coraz później zaczynają przygodę z alkoholem oraz rzadziej upijają się regularnie, co przyczynia się do zmniejszenia wypadków z ich udziałem.
Według Anny Englund oprócz internetu wpływ na spadek konsumpcji alkoholu wśród młodych ma także wzrost świadomości wśród rodziców oraz moda na zdrowy styl życia.
W Szwecji prowadzona jest restrykcyjna polityka antyalkoholowa. Napoje zawierające powyżej 3,5 proc. alkoholu można nabyć po ukończeniu 20 lat jedynie w będących pod kontrolą państwa sklepach monopolowych. Punkty te zamknięte są w niedzielę i święta, a ich zadaniem jest także profilaktyka. W restauracjach i barach, które mają koncesję, wystarczy mieć 18 lat, aby kupić alkohol.(PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama