Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 23:24
Reklama KD Market
Reklama

CBOS: Z wyniku wyborów prezydenckich zadowolony jest co trzeci Polak



Z wyników wyborów prezydenckich zadowolony jest co trzeci Polak (32 proc.) - wynika z badania CBOS. Co piąty pytany (20 proc.) przyjął je z obojętnością, rozczarowanych jest 16 proc.

Po drugiej turze wyborów prezydenckich CBOS zapytał Polaków, z jakimi uczuciami przyjęli ich wynik. Według badania dla 32 proc. pytanych był to powód do zadowolenia. Co piąty ankietowany (20 proc.) przyjął zwycięstwo Andrzeja Dudy z obojętnością. Rozczarowanie, obawa i radość - na te odpowiedzi wskazało po 16 proc. pytanych. Zaskoczonych wynikiem wyborów było 14 proc. badanych. Co dziesiąty (10 proc.) odebrał go z niepewnością. Po 5 proc. zareagowało na wynik wyborów zniechęceniem lub złością. 1 proc. ankietowanych nie miał zdania.

Zgodnie z badaniem co trzeci pytany (36 proc.) ma opinię umiarkowaną na temat tego, jakim prezydentem będzie Andrzej Duda - wskazuje bowiem, że będzie to prezydentura ani dobra, ani zła. Pozytywną opinię o przyszłej prezydenturze ma co piąty respondent (7 proc. badanych uważa, że będzie to bardzo dobry prezydent, 13 proc. - że dobry). 21 proc. jest przekonanych, że Duda będzie złym prezydentem, co dziesiąty ankietowany (10 proc.) - że bardzo złym.

Według CBOS postrzeganie Andrzeja Dudy jako przyszłego prezydenta "najwyraźniej różnicują praktyki religijne oraz deklarowane poglądy polityczne".

Połowa osób uczestniczących w praktykach religijnych co najmniej raz w tygodniu uważa, że Duda będzie dobrym prezydentem (uważa tak 56 proc. spośród tych, którzy uczestniczą w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu i 49 proc. tych, którzy uczestniczą raz w tygodniu). Co drugi respondent (54 proc.) chodzący do kościoła kilka razy w roku uważa, że Duda będzie złym prezydentem. Wśród tych, którzy w ogóle nie biorą udziału w praktykach religijnych, większość (60 proc.) ocenia, że Duda nie będzie dobrym prezydentem.

Większość osób o poglądach lewicowych (58 proc.) i połowa o centrowych (50 proc.) uważa, że prezydentura Dudy będzie raczej zła. Z kolei większość respondentów o poglądach prawicowych (59 proc.) wierzy, że na najbliższe pięć lat Polacy wybrali dobrego prezydenta.

Uczucie zadowolenia z wyniku wyborów prezydenckich podziela 74 proc. wyborców Dudy. 37 proc. jego zwolenników czuło po wyborach radość. Odsetki te są jednak niższe w porównaniu z badaniem przeprowadzonym po pierwszej turze, gdy zadowolonych z jej wyników było 81 proc. wyborców Dudy, a z radością przyjęło je 48 proc.

Wyniki drugiej tury wyborcy, ubiegającego się o reelekcję, Bronisława Komorowskiego rozczarowały 43 proc. jego wyborców. Co czwarty (24 proc.) badany był zaskoczony, co trzeci (32 proc.) przyjął zwycięstwo Dudy z obawą.

Wśród osób niegłosujących w drugiej turze uczuciem dominującym była obojętność (45 proc.). Prawie co piąty badany (18 proc.), który nie oddał głosu w wyborach, odebrał ich wynik z zadowoleniem.

Zwolennicy PiS przyjęli zwycięstwo kandydata swojego ugrupowania z zadowoleniem (78 proc.), niemalże dla co drugiego (44 proc.) był to powód do radości.

W elektoracie PO dominowało z kolei rozczarowanie (45 proc.) i obawa (31 proc.). Zwolennicy rządzącej partii okazali się także najbardziej zaskoczeni porażką Bronisława Komorowskiego (23 proc.).

Dla 36 proc. wyborców SLD wyniki drugiej tury były obojętne. Z rozczarowaniem i obawą przyjął je co trzeci wyborca Sojuszu (odpowiednio 34 proc. i 28 proc.).

39 proc. zwolenników hipotetycznego ugrupowania Pawła Kukiza jest zadowolonych z wyniku wyborów prezydenckich, dla prawie co piątego (18 proc.) był on zaskakujący. 19 proc. przyjęło go z obojętnością.

Obawa (53 proc.), niepewność (30 proc.) i rozczarowanie (26 proc.) z wyniku wyborów prezydenckich dominowały z kolei wśród sympatyków prawdopodobnego ugrupowania Ryszarda Petru – Nowoczesna PL.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach od 26 maja do 3 czerwca 2015 r. na reprezentatywnej losowej próbie 988 dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama