Grzegorz Braun – polski reżyser, nauczyciel akademicki, scenarzysta i publicysta, twórca filmów dokumentalnych. Bezpartyjny, współpracuje z Organizacją Monarchistów Polskich. Jest przeciwnikiem Unii Europejskiej, którą przyrównywał wielokrotnie do ZSRR. Opowiada się za potrzebą zmian ustrojowych w Polsce oraz ewolucji od demokracji do monarchii.
Andrzej Duda – polski prawnik, nauczyciel akademicki, kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Od 2006 do 2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, były podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, były członek Trybunału Stanu, poseł na Sejm VII kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Jest jednym z założycieli Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Jest zwolennikiem polityki prorodzinnej, proponuje wprowadzenie reform w systemie opieki zdrowotnej oraz cofnięcie ustawy, która podniosła wiek emerytalny do 67. roku życia. Zwolennik bezpiecznego, sprawiedliwego państwa.
Adam Jarubas – polski polityk, samorządowiec, od 2006 marszałek województwa świętokrzyskiego, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ukończył studia z zakresu historii na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Jako prezydent chce wzmocnić polską armię oraz zatrzymać kryzys demograficzny, a także zapobiec polityce sprzedaży polskich gruntów. Przeciwnik wejścia Polski do strefy euro.
Bronisław Komorowski – polski polityk, z wykształcenia historyk, bezpartyjny. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W okresie PRL działacz opozycji demokratycznej. Poseł na Sejm I, II, III, IV, V i VI kadencji. Minister obrony narodowej w rządzie Jerzego Buzka, na początku lat 90. wiceminister w tym resorcie. Wicemarszałek Sejmu V kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej, w latach 2007–2010 marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej VI kadencji. Od 10 kwietnia 2010 do 8 lipca 2010 wykonywał tymczasowo obowiązki prezydenta RP. Zwolennik otwartości i dialogu, polityki prorodzinnej i wzmocnienia samodzielności mieszkaniowej młodych. Jego działania skupiają się na promocji polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorstw na świecie. Propagator "nowoczesnego patriotyzmu", zwolennik modernizacji technicznej armii.
Janusz Korwin-Mikke – polski publicysta i polityk. Wykształcenie wyższe filozoficzne. Założyciel i prezes ugrupowań politycznych: Unii Polityki Realnej, Wolności i Praworządności oraz Kongresu Nowej Prawicy. Poseł na Sejm I kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Zwolennik zmiany Konstytucji i zmianu ustrojowego. Przeciwnik Unii Europejskiej i biurokracji. Obiecuje stworzenie silnej zawodowej armii.
Marian Kowalski – przedsiębiorca, kulturysta, instruktor sportowy i ochroniarz. Wykształcenie podstawowe, kandydat Ruchu Narodowego. Współorganizował Marsze Niepodległości. W 2014 roku bez powodzenia kandydował w wyborach samorządowych na urząd prezydenta Lublina. Startuje pod hasłem “Silny człowiek na trudne czasy”. Propagator systemu prezydenckiego, gospodarczej i politycznej suwerenności państwa oraz powszechnego szkolenia wojskowego obywateli.
Paweł Kukiz – polski wokalista, autor tekstów i piosenek, aktor i działacz społeczny. Były lider zespołu Piersi, radny sejmiku województwa dolnośląskiego, bezpartyjny. W czerwcu 2010 podpisał się pod protestem przeciwko planowanej w lipcu w Warszawie europejskiej paradzie mniejszości seksualnych Europride. Jest przeciwny aborcji. W 2010 i 2011 był członkiem komitetu poparcia dla Marszu Niepodległości, organizowanego corocznie 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny. Z komitetu poparcia marszu wystąpił w 2012 roku. Zwolennik jednomandatowych okręgów wyborczych.
Magdalena Ogórek – polska historyczka, doktor nauk humanistycznych. Bezpartyjna, kandyduje z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2004 r. pracowała jako specjalistka ds. integracji europejskiej w Departamencie Unii Europejskiej i Współpracy Narodowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W latach 2004–2006 była specjalistką w Departamencie Prasowym MSWiA, natomiast w latach 2008–2010 pracowała jako ekspert klubu poselskiego SLD. Przez trzy lata była szefową gabinetu politycznego przewodniczącego SLD Grzegorza Napieralskiego oraz członkinią jego sztabu wyborczego w wyborach prezydenckich. W wyborach parlamentarnych w 2011 r. bezskutecznie kandydowała do Sejmu z ramienia SLD. Zwolenniczka gospodarki rynkowej, wolności obywatelskich i państwa socjalnego.
Janusz Palikot – polski przedsiębiorca, polityk, działacz opozycyjny, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji. Kandydat i przewodniczący Twojego Ruchu. Jest absolwentem filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. W okresie studiów zajął się handlem, a na początku lat 90. prowadzeniem działalności gospodarczej. W latach 2009-2010 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Zwolennik świeckiego państwa, nowoczesnej armii, inwestycji w kulturę i podwyższenia kwoty wolnej od podatku dochodowego.
Paweł Tanajno – przedsiębiorca, członek Demokracji Bezpośredniej. Studiował na wydziale prawa UMK w Toruniu. W latach 1995 – 2004 zbudował największą sieć sklepów komputerowych w Polsce, którą ostatecznie sprzedał spółce giełdowej. Obecnie zawodowo zajmuje się doradztwem w kwestiach marketingu internetowego. Trzy lata temu związał się z Demokracją Bezpośrednią. Zwolennik silnej władzy samorządowej, jednomandatowych okręgów wyborczych i obywatelskich internetowych referendów.
Jacek Wilk – wiceprezes i kandydat Kongresu Nowej Prawicy. Ekonomista, prawnik, informatyk, z zawodu adwokat i audytor systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji. Pomysłodawca i główny autor Karty Wolności KNP, w tym autor projektu Konstytucji Państwa Polskiego wprowadzającej ustrój prezydencki. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku nie uzyskał mandatu na posła do PE z ramienia KNP. Proponuje zmianę Konstytucji i wprowadzenie systemu prezydenckiego, obniżenie podatków i ograniczenie państwowej biurokracji.
Opracowano na podstawie Wikipedii i programów wyborczych kandydatów.
Zdjęcie główne: Dariusz Lachowski