Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 14:19
Reklama KD Market
Reklama

OECD: Polska wśród najmniej hojnych dawców pomocy rozwojowej



Polska w 2014 r. przeznaczyła na tzw. Oficjalną Pomoc Rozwojową 329 mln euro, czyli 0,08 proc. Produktu Narodowego Brutto. W relacji do PNB to najniższy wynik w UE - wskazują opublikowane w środę dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Oprócz Polski 0,08 proc. swojego PNB na pomoc międzynarodową przekazały w 2014 r. Bułgaria, Łotwa i Słowenia.

Unijni liderzy to Szwecja i Luksemburg, które w 2014 r. przeznaczyły na wsparcie biednych krajów ponad 1 proc. swojego PNB.

Z analiz ONZ wynika, że aby można było zrealizować Milenijne Cele Rozwoju, takie jak likwidacja skrajnego ubóstwa i głodu, zapewnienie powszechnego nauczania na poziomie podstawowym, zmniejszenie umieralności dzieci czy zwalczanie AIDS, malarii i innych chorób, państwa rozwinięte powinny przekazywać na pomoc 0,7 proc. swojego PNB. Próg ten oprócz Szwecji i Luksemburga w 2014 r. przekroczyły Dania i Wielka Brytania, a także nienależąca do UE, ale będąca członkiem OECD Norwegia.

Dane te przedstawił w środę Komitet Pomocy Rozwojowej (Development Assistance Committee - DAC) OECD, który decyduje, co kwalifikuje się jako Oficjalna Pomoc Rozwojowa (Official Development Assitance - ODA).

Unia Europejska jako całość to największy dawca pomocy rozwojowej. Państwa członkowskie UE i jej instytucje w 2014 r. przekazały na ten cel 58,2 mld euro, czyli 0,42 proc. unijnego PNB, wobec 56,9 mld euro w 2013 r.

"Jestem dumny, że mimo trudnej sytuacji gospodarczej UE utrzymała status wiodącego dawcy Oficjalnej Pomocy Rozwojowej na świecie" - powiedział cytowany w środowym komunikacie Komisji Europejskiej Neven Mimica, unijny komisarz ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju.

Mimica podkreślił, że UE powinna dążyć do osiągnięcia celu 0,7 proc. PNB.

Komunikat KE przypomina, że docelowy poziom pomocy rozwojowej dla państw, które przystąpiły do UE w 2004 r. lub później, to 0,33 proc. PNB.

Jak wynika z danych OECD, w 2013 r. Polska na cele pomocowe przekazała 355 mln euro, czyli 0,10 proc. PNB. Komisja Europejska w środowym komunikacie przypomina o zeszłorocznej zmianie unijnej metodologii obliczania Produktu Narodowego Brutto, która "skutkowała stosunkowym spadkiem relacji ODA do PKB".

Dane DAC OECD za 2014 r. są wstępne. Ostateczne wyliczenia mają zostać opublikowane w grudniu 2015 r.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

the Polish Armed Forces Day

the Polish Armed Forces Day

epa04354918 Polish Air Force C-130 Hercules aircraft fly in formation over the national flag as part of a military parade within the celebrations marking Polish Armed Forces Day, in Warsaw, Poland, 15 August 2014. The Armed Forces Day is in remembrance of a victorious battle of Polish troops against the Red Army in 1920. EPA/Radek Pietruszka POLAND OUT


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama