Scena przed Pałacem Prezydenckim, nowy raport zespołu parlamentarnego, koncert, msze i wystawy - są w planach PiS na 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej, która przypada 10 kwietnia. Partia szacuje, że na Krakowskim Przedmieściu pojawi się kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
Przedstawiciele partii wystąpili już do miasta o zgodę na zgromadzenie. Scenariusz obchodów jest podobny do tego z lat poprzednich.
Tradycyjnie rozpoczną się one o godz. 8. mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano apel pamięci. "Przywołamy postaci wszystkich, którzy zginęli w tej tragedii. Złożymy wieniec pod krzyżem i portretem pary prezydenckiej" - zapowiedział w rozmowie z PAP szef komitetu wykonawczego PiS Jaoachim Brudzinski. "Mamy nadzieję, że nie będzie żadnych utrudnień ze strony miasta i Kancelarii Prezydenta" - dodał.
Brudziński uważa, że okolice Pałacu Prezydenckiego nie powinny być ogrodzone barierkami ochronnymi. "Wszystko powinno odbyć się w sposób godny i odpowiadający randze wydarzenia. Zgodnie z uchwałą Sejmu to 5. rocznica największej tragedii po 1945 roku, która spotkała nasz naród" - zaznaczył.
Następnie politycy PiS złożą w Warszawie kwiaty na grobach ofiar katastrofy m.in. na Cmentarzu Powązkowskim i Cmentarzu Bródnowskim. Będą też obecni m.in. przy mogile prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej.
Przez cały dzień w na scenie w pobliżu Pałacu będzie można obejrzeć filmy poświęcone katastrofie, posłuchać koncertu i wziąć udział w modlitwie. W pobliżu znajdzie się okolicznościowa wystawa. Telebimy mają być umieszczone przy scenie i na Placu Zamkowym.
Ze sceny około godziny 16.50. ma przemawiać prezes PiS Jarosław Kaczyński. Następnie odbędzie się koncert. Nie jest przewidziane wystąpienie kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudy, który wiele lat współpracował z Lechem Kaczyńskim, jako minister w jego kancelarii.
"Nie traktujemy tej uroczystości jako elementu kampanii. Byłoby to czymś absolutnie niestosownym. Nigdy tych uroczystości, w przeciwieństwie do naszych przeciwników, nie uważaliśmy jako elementu walki politycznej" - podkreślił Brudziński.
O godz. 19. odbędzie się msza św. w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Stąd wyruszy marsz pamięci przed Pałac Prezydencki. Całość obchodów zakończy Apel Jasnogórski.
Ponadto w piątek 10 kwietnia około południa parlamentarny zespół ds. katastrofy pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza przedstawić ma w Sejmie kolejny raport ze swych prac. Według informacji uzyskanych przez PAP ma on zawierać m.in. nowy materiał dot. prawnych aspektów tragedii i sposobu jej wyjaśniania.
Tomasz Grodecki. (PAP)
fot.Leszek Szymański/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama