Posłanka Anna Grodzka została kandydatką na prezydenta Partii Zieloni i lewicy społecznej. Anna Grodzka będzie najlepiej reprezentować wartości lewicy społecznej w wyborach prezydenckich - napisali Zieloni w komunikacie przesłanym PAP.
Grodzka w rozmowie z PAP zapowiedziała, że chce być prezydentem, który aktywnie będzie wpływał na realizację interesu społeczeństwa, używając zarówno inicjatywy legislacyjnej, jak i prawa weta. "Mam nadzieję nie dopuścić do przyjmowania niekorzystnych dla Polaków ustaw" - powiedziała.
Dodała, że jej priorytetem będzie m.in. bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o odnawialne źródła energii.
Kandydatkę - jak powiedziała PAP przewodnicząca Partii Zieloni Agnieszka Grzybek - wyłonił Komitet Inicjatywy "Prawybory Społecznego Kandydata na Prezydenta RP". "Prawybory się nie odbyły, ponieważ inne osoby, które zostały zgłoszone, odmówiły kandydowania z przyczyn zawodowych bądź osobistych" - dodała Grzybek.
Jak podkreślono w komunikacie, komitet szukał kandydata, który m.in. będzie aktywnie wpływał na realizację interesu społeczeństwa i sprawi, że Polska przestanie być rezerwuarem taniej siły roboczej. Kandydata, który zadba o przestrzeganie praw ekonomicznych i socjalnych Polek i Polaków; stworzy zrównoważoną gospodarkę i solidarne społeczeństwo oraz będzie wspierać transformację energetyczną Polski w kierunku rozproszonej, prosumenckiej energetyki odnawialnej - dodano.
"Komitet uznał, że Anna Grodzka będzie najlepiej reprezentowała wartości lewicy społecznej w wyborach prezydenckich i aktywnie dążyła do ich realizacji" - napisano w komunikacie.
Jak podano, Grodzka ma rozpocząć oficjalnie kampanię 13 lutego.
Anna Grodzka jest pierwszą transseksualną posłanką w polskim parlamencie. Była też prezesem Fundacji Trans-Fuzja, która pomaga osobom transpłciowym. Grodzka dołączyła do Zielonych w czerwcu 2014 r. Wcześniej należała do Twojego Ruchu, z którego list weszła do Sejmu w 2011 r. Zdobyła mandat w Krakowie, uzyskując ponad 19 tys. głosów.
Komitet, który wskazał Grodzką, został powołany przez czternaście organizacji, w tym Partię Zieloni, Stowarzyszenie Społeczeństwo FAIR, Towarzystwo Humanistyczne, Wolny Radom, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Stowarzyszenie Stop Stereotypom, Nowoczesną Lewicę, Fundację Feminoteka, Fundację Suwak, Niezależny Instytut Myśli Społeczno-Politycznej, Polską Unię Lokatorów, Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, Fundację im. A.F. Modrzewskiego i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-Unia.
W wyborach - poza Grodzką - mają wystartować m.in.: urzędujący prezydent Bronisław Komorowski, Andrzej Duda (PiS), Adam Jarubas (PSL), Magdalena Ogórek (SLD), Janusz Palikot (Twój Ruch), Janusz Korwin-Mikke (KORWiN), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Jacek Wilk (KNP), Waldemar Deska (Partia Libertariańska).
Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów. (PAP)
Na zdjęciu: Anna Grodzka fot.Radek Pietruszka/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama