Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 18:02
Reklama KD Market

Jak nie stracić zdrowia przy odśnieżaniu

Główne drogi są już przejezdne w Chicago i okolicach, ale  na bocznych ulicach i w alejkach na tyłach domów wciąż toczy się walka ze śniegiem, który obficie zasypał naszą aglomerację w ostatni weekend. Niestety po spadku temperatury lekki biały puch stwardniał, stał się ciężki i trudny  do odgarnięcia. Taki śnieg lekarze nazywają "zawałowym".  Eksperci radzą, jak odśnieżać, by nie narazić się na utratę zdrowia.

Najbardziej niebezpieczne jest odwalanie śniegu łopatą. - Bardzo obciąża mięsień sercowy, przyspiesza akcję serca i podwyższa ciśnienie krwi, i rezultacie może spowodować zawał. Dlatego konieczne jest zachowanie określonych zasad bezpieczeństwa - uważają lekarze ze szpitala Northwestern Memorial w rozmowie z telewizją NBC5. Oto kilka podstawowych zaleceń jak uniknąć uszczerbku na zdrowiu przy odśnieżaniu.


Ubierz się odpowiednio, zgodnie z porą roku i temperatur, najlepiej warstwowo, na "cebulkę". Ochroń dobrze kończyny, które najszybciej wychładzają się i mają tendencję do zaburzeń krążenia; pamiętaj o ciepłym obuwiu i rękawicach.

Zacznij odśnieżanie wcześnie i pracuj etapami. Im dłużej śnieg się akumuluje, tym staje się cięższy i trudniejszy do uprzątnięcia; „łopatowanie” wymaga więcej wysiłku i bardziej obciąża serce. Najłatwiej jest odgarniać śnieg na bieżąco, zaraz jak spadnie, wtedy jest najlżejszy.

Pamiętaj o rozgrzewce i stopniowaniu wysiłku. Tak jak przy każdej innej aktywności fizycznej układ mięśniowo-kostny oraz krążeniowo-sercowy muszą się rozgrzać. Nie spiesz się, utrzymuj rozsądne tempo. Nie próbuj wszystkiego zrobić szybko i naraz. Rób przerwy w pracy, gdy się zmęczysz.

Dużo pij. Nie dopuść do odwodnienia organizmu. Zimą też się go można nabawić tak jak latem, zwłaszcza podczas ciężkiej pracy na dworze. Pij wodę i zdrowe napoje w czasie przerw. Unikaj alkoholu i kofeiny, ponieważ odwadniają organizm.

Nie jedz zbyt dużo przed pracą. Żeby zapewnić sobie energię do pracy, wystarczy lekki posiłek, bo solidny i obfity dodatkowo obciąża serce.

Nie dźwigaj zbyt dużo. Nie nabieraj zbyt dużo na łopatę, albo wybierz do pracy mniejszy szpadel. Dźwiganie ciężaru nadweręża serce, kręgosłup i szyję. Jeśli już musisz dźwigać, nie pochylaj pleców, przenieś ciężar ciała na nogi i pośladki.

Słuchaj sygnałów ze swojego organizmu. Zwróć uwagę na to, co się dzieje w twoim ciele. Sygnały wysyłane przez organizm ostrzegają przed nieszczęściem. Alarmujące są następujące objawy: krótki oddech, ucisk w piersiach, trudności w przełykaniu, drętwienie ręki, zmęczenie i zawroty głowy. Jeśli symptomy nie ustępują po odpoczynku, potrzebna jest pomoc medyczna.

(ao)


fot.Kamil Krzaczyński/EPA

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama