Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 12:41
Reklama KD Market
Reklama

Poetyckie pożegnanie z emigracją

Poetyckie pożegnanie z emigracją

Poezja i muzyka zabrzmiała 8 stycznia w Konsulacie Generalnym RP, którego gościem specjalnym był poeta Adam Lizakowski. Było to pierwsze w tym roku oficjalne  spotkanie w konsulacie otwierające i zapowiadające nowy rok wydarzeń kulturalnych w placówce przy Lake Shore Drive.


Adam Lizakowski w roku 2012 za wkład w popularyzację kultury polskiej odznaczony został przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi. Wielokrotnie był zdobywcą nagród w konkursach literackich, w 1990 r. został uhonorowany nagrodą im. Marka Hłaski. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Literackiego w 25. Rocznicę Rozmów Okrągłego Stołu. Polonijny poeta po 30 latach na emigracji, z dorobkiem kilku tomików,  powraca do ojczystego kraju i ukochanych przez niego Pieszyc, a także do pracy na Uniwersytecie Wrocławskim.


Wieczór poetycki w konsulacie rozpoczął się przypomnieniem sylwetki zmarłego przed dwoma tygodniami Stanisława Barańczaka i odczytaniem przez Adama Lizakowskiego jednego z poświęconych zmarłemu poecie wierszy.


Bohater wieczoru zaprosił swych przyjaciół do odczytania jego wierszy. Tego zadania podjęli się aktor Jarosław Maculewicz w języku polskim oraz animator kultury Daniel Pogorzelski w języku angielskim. Całość spotkania muzyczną klamrą spięło trio Likos String Academy. Goście mieli okazję wysłuchać utworów Feliksa Mendelssohna, Paula Schoenfileda i Astora Piazzolli.


Miłą niespodziankę przygotował dla autora Zbigniew Piwoni, który przyniósł pokaźnych rozmiarów paczkę pełną egzemplarzy świeżo wydanego tomiku poezji Lizakowskiego zatytułowanego „40 listów poetyckich”. Na jego okładce zostało użyte zdjęcie jednego z listów od Czesława Miłosza do Lizakowskiego.


Kolejnym zaskoczeniem było wręczenie poecie specjalnego dyplomu uznania od Stanowej Izby Reprezentantów, która doceniła go za całokształt pracy, nagrody i specjalne miejsce jego literackiego dorobku w historii stanu Illinois. 


Tekst i zdjęcia Dariusz Lachowski



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama