Muzeum Auschwitz można już odwiedzić także przez internet. Na stronie internetowej placówka umieściła ponad 200 panoramicznych, wysokiej jakości fotografii byłego obozu Auschwitz-Birkenau – poinformował PAP rzecznik muzeum Bartosz Bartyzel.
„Zdjęcia wykonane w tzw. panoramie 360-stopniowej pokazują autentyczny teren i obiekty byłego niemieckiego nazistowskiego obozu. Zostały wzbogacone o historyczne opisy, relacje świadków, dokumenty i fotografie, a także prace artystyczne wykonane przez więźniów i przedmioty związane z historią obozu” – powiedział rzecznik.
Bartyzel dodał, że przez internet będzie można obejrzeć obiekty na co dzień niedostępne dla zwiedzających. To m.in. wieże wartownicze, blok 10, w którym wykonywane były eksperymenty sterylizacyjne, cele w podziemiach bloku 11.
„Poruszając się po kolejnych panoramach użytkownik będzie mógł także skorzystać z sugestii autorów dotyczących konkretnych publikacji i lekcji on-line poświęconych historii Auschwitz” – powiedział rzecznik.
Zdaniem dyrektora Muzeum Piotra M.A. Cywińskiego możliwość internetowego poznania byłego obozu ma przede wszystkim charakter edukacyjny i powinno służyć przygotowywaniu do realnej wizyty w nim. Z możliwości odwiedzin w sieci będą mogły skorzystać jednak też osoby z odległych krajów. „Może to być dla nich jedyna szansa zbliżenia się do realnego doświadczenia autentyzmu terenów poobozowych” — ocenił dyrektor
Strona panorama.auschwitz.org, w wersjach polskiej i angielskiej, dostosowana została również do urządzeń mobilnych. Jej przygotowanie trwało dwa lata. „Wykonywaliśmy fotografie z różnych wysokości, także z kilkudziesięciu metrów, dzięki czemu autentyczna architektura miejsca jest znacznie bardziej czytelna. Zdjęcia robione były w różnych warunkach atmosferycznych i o różnych porach dnia, a także nocą” – powiedział jeden z twórców panoram, Marek Kocjan.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 1,33 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
fot.Jacek Bednarczyk/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama