Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 12:26
Reklama KD Market

By bronić senator w Luizjanie, Demokraci ustępują ws. Keystone XL

Po latach sprzeciwu ws. budowy kontrowersyjnego ropociągu Keystone XL Demokraci nagle zgodzili się, by projekt został poddany w Senacie pod głosowanie. Liczą, że pomoże im to obronić mandat w Luizjanie, gdzie w grudniu będzie dogrywka w wyborach do Senatu.

O budowę ropociągu Keystone XL, który ma prowadzić z Kanady do rafinerii w Teksasie, od lat zabiegają Republikanie. Argumentują, że nie tylko poprawi on niezależność energetyczną USA, ale da też pracę kilkudziesięciu tysiącom Amerykanów. Prezydent Barack Obama zwleka jednak z wydaniem zgody na ten projekt m.in. z powodu wyrażanych przez ekologów obaw przed negatywnymi skutkami dla środowiska naturalnego i zdrowia ludności. Podobne obawy wyrażali Demokraci, którzy, kontrolując dotychczas Senat, od sześciu lat blokowali legislacyjne inicjatywy Republikanów w tej sprawie.

Nagle zgodzili się jednak, by w czwartek odbyła się debata, a we wtorek głosowanie nad ustawą popierającą budowę Keystone XL. Ten niespodziewany zwrot wymusiła na Demokratach ich senator Mary Landrieu, ubiegająca się o reelekcję w Luizjanie, gdzie projekt Keystone XL cieszy się poparciem społeczeństwa, bo część ropy z Kanady trafiałaby także do tamtejszych rafinerii. Obserwatorzy nie mają wątpliwości, że to "desperacki" ruch, by próbować zachować mandat senatorski w Luizjanie. Ponieważ w wyborach do Kongresu 4 listopada żaden z kandydatów nie zdobył w tym stanie wymaganej większości, 6 grudnia odbędzie się decydująca dogrywka.

Sama Landrieu nie kryła swej motywacji. "Zrobię wszytko, co w mojej mocy, tutaj (w Kongresie), jak i w domu (w Luizjanie), gdzie jak wiecie wciąż prowadzę kampanię o reelekcję, by ten projekt pchnąć do przodu" - powiedziała na początku sesji. Żaden z kolegów Demokratów jej nie powstrzymał, a lider większości w Senacie, Demokrata Harry Reid zgodził się, by ustawa została poddana we wtorek pod głosowanie.

Republikanie natychmiast zapowiedzieli, że też przyjmą w Izbie Reprezentantów dokładnie taką samą ustawę, a jej głównym "sponsorem" będzie - co nie było niespodzianką - przeciwnik Landrieu w rywalizacji o fotel senatora, obecny kongresmen Bill Cassidy.

Sondaże wskazują, że Cassidy ma przynajmniej 5 pkt. proc. przewagi nad Landrieu i wielu komentatorów wątpi, czy uda jej się nadrobić straty. A nawet jeśli, to nie zmieni to faktu, że Demokraci i tak po ośmiu latach utracili większość w Senacie. Jeśli Landrieu zachowa mandat, to przewaga Republikanów wyniesie wówczas nie 54, ale 53 na 100 mandatów w Senacie.

Landrieu powiedziała w czwartek, że jest pewna, iż jej ustawa ws. Keystone XL uzyska niezbędne 60 głosów poparcia w Senacie. Nie wiadomo jednak, co zrobi prezydent Obama - czy podpisze, czy zawetuje ustawę. "Nie mam z jego strony zobowiązań" - powiedziała senator.

Komentatorzy nie mają wątpliwości, że po wyborczym zwycięstwie Republikanów, które zapewniło im kontrolę nad obiema izbami parlamentu, ustawa ws. Keystone XL byłaby jedną z pierwszych, jaką przyjęliby i wysłali Obamie do podpisu po ukonstytuowaniu się nowego Kongresu w styczniu. Zapowiadali to w kampanii wyborczej. Ale nikt nie spodziewał się, że sprawa, i to z inicjatywy Demokratów, pojawi się jako pierwszy punkt już na tzw. sesji lame duck (czyli sesji Kongresu już po wyborach, ale jeszcze przed ustanowieniem nowego).

"Najprawdopodobniej i tak doszłoby do zaaprobowania ropociągu, ale Obama mógłby w zamian za to uzyskać od Republikanów znaczne ustępstwa. Teraz (Demokraci) mogą oddać Keystone XL za darmo, tylko po to, by pomóc koleżance w wyścigu, którego i tak najprawdopodobniej nie wygra" - ocenił w czwartkowym "Washington Post" Dana Milbank.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

Na zdjęciu: Rury do budowy Keystone XL zmagazynowane w Oklahomie fot.Larry W. Smith/EPA


 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.


waluta

waluta

An anti-terrorist exercise for UEFA EURO 2012

An anti-terrorist exercise for UEFA EURO 2012

epa03194331 Ukrainian soldiers walk in front of a helicopter at a military airbase in Vasylkiv village, some 30km of Kiev, Ukraine, 24 April 2012. Ukraine's Ministry of Defence organized a military exercise as part of the preparations for the UEFA EURO 2012 soccer championships which are co-hosted by Poland and Ukraine. The UEFA EURO 2012 will take place from 08 June to 01 July 2012. EPA/SERGEY DOLZHENKO

2014 APEC Summit in Beijing, China

2014 APEC Summit in Beijing, China

epaselect epa04484736 Russian President Vladimir Putin (R) takes part in a tree planting ceremony during the Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) Summit in Beijing, China, 11 November 2014. Several free trade deals are on the table at the meeting of the 21 countries of the Asia-Pacific Economic Cooperation this week in Beijing, with overlapping proposed memberships. Observers see the different proposals as also representing the diplomatic and competing trade ambitions of different countries, especially the United States and China. EPA/ALEXEY DRUGINYN/RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

prokuratura

prokuratura

Szczecin, 01.02.2012. Sąd Okregowy w Szczecinie. Symbole związane z sądem i prawem.
mb/obm PAP/Marcin Bielecki

APEC 2014 Summit in Beijing, China

APEC 2014 Summit in Beijing, China

epa04484948 US President Barack Obama (R), Russian President Vladimir Putin (L) and Chinese President Xi Jinping (2-L) attend the APEC economic leaders meeting in Beijing, China, 11 November 2014. EPA/ALEXEY DRUGINYN / RIA NOVOSTI / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

New York Times company income falls as it reshapes in digital age

New York Times company income falls as it reshapes in digital age

epa03676897 (FILE) A file photo dated 08 December 2008 showing a night view of the New York Times building in New York, New York, USA. The New York Times company reported a sharp drop in profits and revenue 25 April 2013 as advertising fell and the growth in online subscriptions slacked off. The newspaper company said it earned 3.1 million dollars in net income, compared to 42.1 million a year earlier, while revenue declined 2 per cent to 465.9 million dollars. Despite the disappointing financial results the company is on the right track to building a sustainable digital business, chief executive Mark Thompson said. EPA/JUSTIN LANE

RAF Tornados complete Afghanistan mission

RAF Tornados complete Afghanistan mission

epa04485531 A handout photograph made available by the British Ministry of Defence (MoD) shows marshalling a RAF Tornado GR4 as it leaves Kandahar for the final time, at Kandahar Air Base, Afghanistan, 11 November 2014. Royal Air Force Tornado GR4s have left Afghanistan and are heading back to the UK after more than five years of operations in the country. The fast jets, from 31 Squadron based at RAF Marham, Norfolk, flew out of Kandahar airfield early this morning having flown their final missions. Aircrew and ground crew from the squadron have provided vital support to NATO efforts in the country since they took over from RAF Harriers in June 2009. EPA/ANDREW MORRIS/RAF/MOD / HANDOUT MANDATORY CREDIT: CROWN COPYRIGHT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama