Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 13:41
Reklama KD Market

ZDROWIE. Soda i starzenie się. Listopadowe skarby

Soda i starzenie się
Wiadomo, że częste picie słodkich napojów może prowadzić do nadwagi, cukrzycy i chorób układu krążenia. Wyniki najnowszego badania sugerują, że konsumpcja dosładzanych cukrem drinków ma również negatywny wpływ na telomery - powtarzające się sekwencje DNA na końcach chromosomów, które zabezpieczają je przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Skracają się podczas każdego podziału komórki. Proces ten, będący specyficznym licznikiem podziałów, przekłada się na proces starzenia się. Naukowcy z University of California w San Francisco przyjrzeli się telomerom w białych ciałkach krwi DNA pobranego od 5309 osób, które w latach 1999-2002 brały udział w National Health and Nutrition Examination Survey. Eksperci stwierdzili, że skracanie się telomerów zaobserwowane wśród tych osób, które konsumowały dziennie jedną 20-uncjową butelkę sody, było porównywalne do efektu, jaki na telomery wywiera palenie papierosów.


Wyliczono, że zmiany te dodają do zegara biologicznego prawie 5 lat. Poza odkryciem związku między krótkimi telomerami a skróconą długością życia, stwierdzono, że długość telomerów w obrębie białych ciałek krwi jest ściśle powiązana z rozwojem chorób serca, cukrzycy i niektórych rodzajów raka. Prowadząca badania dr Elissa Epel podkreśla, że związek między piciem słodzonych drinków i procesem skracania się telomerów pozostaje niezmienny "bez względu na wiek, rasę, dochód i poziom wykształcenia".


Wcześniejsze badania wykazały, że wypijanie każdego dnia jednej puszki słodkiej sody jest ściśle związane z tyciem. Nawyk ten zwiększa także ryzyko rozwoju cukrzycy u kobiet o 83 proc. w porównaniu z kobietami, który wypijają mniej niż jeden słodzony drink miesięcznie. Eksperci mówią, że napoje typu soda - każdy z nich! - powinny zostać całkowicie wyeliminowane z diety. Ich miejsce powinny zająć woda filtrowana, herbata lub woda gazowana zmieszana z naturalnym sokiem owocowym.





Listopadowe skarby
Urozmaicona dieta, bogata w warzywa i owoce, jest podstawą optymalnego zdrowia. Wprowadzenie na talerz wszystkich kolorów tęczy gwarantuje, że organizm nasz otrzyma odpowiednią porcję chroniących zdrowie witamin, unikalnych składników odżywczych i karotenoidów. Najlepsze sezonowe owoce i warzywa listopada w Ameryce Północnej, które warto spożywać z każdym posiłkiem to:
- żurawiny
To nie tylko smaczny, tradycyjny dodatek świątecznego stołu. Jako bogate źródło witaminy C i błonnika, a także zdrowych antyoksydantów są często wykorzystywane w charakterze środka zapobiegającego infekcjom dróg moczowych. Podczas ostatnich badań odkryto, że konsumpcja żurawin i soku żurawinowego poprawia również poziom cholesterolu, zdrowie przewodu pokarmowego i chroni przed tworzeniem się kamieni nerkowych. To dobre powody, by zwiększyć spożycie tych owoców nie tylko w listopadzie, ale w ciągu całego roku. Żurawiny są dostępne w różnych formach - suszonej, w puszkach, w postaci soku czy skoncentrowanej formie suplementu - ale świeże dostarczają najwięcej antyoksydantów. Ważne, by wybierać wersję z jak najmniejszą ilością dodanego cukru.
- słodkie ziemniaki
Choć stanowią tradycyjne danie obiadu Święta Dziękczynienia, dostępne są przez cały rok i powinny być, zdaniem ekspertów, stałym elementem każdej zdrowej kuchni. To wspaniałe źródło witamin A i C - naturalnych antyoksydantów, które pomagają zneutralizować szkodliwe dla zdrowia wolne rodniki - o niskim indeksie glikemicznym
- dynia olbrzymia (ang.winter squash)
Warzywo to, występujące w licznych odmianach (m.in. butternut, acorn, Hubbard) stanowi pyszną i uniwersalną opcję na zimowe miesiące. Każda odmiana jest prawdziwą kopalnią zdrowych składników - zawiera m.in. witaminy A i C, sporo potasu, błonnika i kwasu foliowego - dzięki którym wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Nic dziwnego więc, że regularne spożywanie dyni chroni przed licznymi przypadłościami, w tym przerostem prostaty, rakiem płuc, miażdżycą, schorzeniami powiązanymi z cukrzycą oraz chorobami, u podłoża których leży chroniczny stan zapalny - reumatyzmem, astmą oraz zapaleniem kości i stawów.


Dorota Feluś


 fot.mrobenalt/pixabay.com


2 6

2 6

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama