Jednym z tematów spotkania mają być dodatkowe kontrole pasażerów przylatujących do Europy z krajów dotkniętych ebolą.
"Włoska prezydencja UE i komisarz ds. zdrowia Tonio Borg zwołali spotkanie wysokiego szczebla (...) w czwartek w Brukseli" - powiedział rzecznik w poniedziałek na konferencji. Zaznaczył, że nie będzie to nadzwyczajne posiedzenie Rady UE. List z zaproszeniem, adresowany do ministrów zdrowia, został wysłany przez włoską prezydencję, a KE czeka jeszcze na odpowiedzi ze stolic UE.
"Pomysł jest taki, żeby omówić kontrole graniczne wśród pasażerów przybywających do Unii Europejskiej" - wyjaśnił.
Jak przypomniał, Wielka Brytania zapowiedziała, że na niektórych lotniskach i dworcach kolejowych chce wprowadzić zaostrzone kontrole pasażerów przybywających z krajów dotkniętych epidemią wirusa ebola.
"Oczywiście (wprowadzenie kontroli - PAP) to jest suwerenna decyzja państw członkowskich. Ale Komisja Europejska uważa, że nieco koordynacji byłoby czymś dobrym. I to będzie omawiane" - powiedział Vincent.
Zaostrzone procedury kontroli pasażerów przybywających z krajów dotkniętych ebolą wcześniej już wprowadziły Stany Zjednoczone.
W poniedziałek dyrektor generalna WHO Margaret Chan oświadczyła, że epidemia eboli jest "najpoważniejszym i najbardziej dotkliwym problemem zdrowotnym czasów współczesnych". Dodała jednak, że koszty związane z epidemią można ograniczyć dzięki właściwemu informowaniu.
UE pracuje nad wspólnymi rozwiązaniami na wypadek ewentualnej pandemii eboli w Afryce. Chodzi o koordynację działań krajów Unii z wykorzystaniem środków wojskowych i cywilnych, w tym ewakuację obywateli UE.
Według najnowszego bilansu WHO ebola zabiła 4033 spośród ponad 8,3 tys. zarażonych ludzi, głównie w Afryce Zachodniej. W niedzielnej rozmowie z BBC specjalny wysłannik ONZ ds. eboli David Nabarro wyraził nadzieję, że epidemię uda się opanować w ciągu trzech miesięcy.
Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.
Z Brukseli Aneta Oksiuta (PAP)
Na zdjęciu:
Ćwiczenia personelu medycznego w Wielkiej Brytanii fot.Anne-Marie Sanderson/Doh/Han/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.