Według Komitetu Noblowskiego odkrycia tegorocznych noblistów z dziedziny medycyny mogą pomóc lepiej zrozumieć mechanizm utraty pamięci przestrzennej, którą obserwuje się w chorobie Alzheimera.
Jak przypomniał w uzasadnieniu Komitet Noblowski, początek nagrodzonych prac sięga lat 70., kiedy John O'Keefe z University College of London (obywatel USA i Wielkiej Brytanii) podczas doświadczeń na szczurach odkrył pierwszy element układu pozycjonującego w mózgu - grupę komórek nerwowych, które tworzą mapę przestrzeni. Ponad 30 lat później małżeństwo May-Britt i Edvard Moserowie z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Trondheim zidentyfikowało inną grupą komórek nerwowych, która koordynuje system odpowiedzialny za precyzyjną orientację w przestrzeni.
Odkrycia te mogą ułatwić zrozumienie zaburzeń pamięci przestrzennej, która charakteryzuje osoby z chorobą Alzheimera.
Komitet zdecydował, że 75-letni O'Keefe otrzyma połowę z 8 mln koron szwedzkich (ok. 3,6 mln złotych), a drugą połową podzielą się równo May-Britt Moser (51 lat) i Edvard Moser (52 lata).
Moserowie to piąte w historii małżeństwo nagrodzone Noblem, natomiast May-Britt jest jedenastą kobietą nagrodzoną Noblem w dziedzinie medycyny i fizjologii.(PAP)
fot.EPA/BERTIL ERICSON
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.