Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 14:31
Reklama KD Market

ZDROWIE. Uwaga na słodziki. Podkręcanie metabolizmu

Uwaga na słodziki


W ostatnich latach miliony osób w miejsce zwykłego cukru wprowadziły mocno reklamowane Splendę lub Equal. Tymczasem naukowcy wykazali właśnie, że sztuczne słodziki nie są zdrowe. Według badania zaprezentowanego w magazynie Science, ich spożywanie może prowadzić do skoków poziomu cukru we krwi i przyczyniać się do otyłości i cukrzycy, czyli chorób, przed którymi w pierwotnym zamierzeniu miały chronić.


Wyniki badania wręcz przerażają. W serii eksperymentów naukowcy odkryli, że kilka najczęściej używanych w produktach spożywczych i napojach słodzików o zerowej ilości kalorii - sacharyna, aspartame i sucralose - powodowały u myszy zwiększenie ryzyka nietolerancji glukozy, przypadłości, która może prowadzić do cukrzycy.


- Mówimy tutaj o bardzo dramatycznym wzroście ryzyka - powiedział jeden ze współautorów badania, dr Eran Segal, biolog z Weizmann Institute of Science w Izraelu.


Ci sami uczeni monitorowali również zmiany w organizmie siedmiu osób, które zazwyczaj nie używają sztucznych słodzików, ale na poczet badania przez tydzień otrzymywali regularne dawki sacharyny. U czterech z nich pojawiła nię znacząca nietolerancja glukozy, zaś u pozostałych nie stwierdzono żadnych korzyści - jeśli chodzi o poziom cukru we krwi - z powodu spożywania sztucznych słodzików. Naukowcy planują przeprowadzenie kolejnych badań w tej kwestii, a póki co, radzą powrót do zwykłego cukru. Oczywiście w normie.





Podkręcanie metabolizmu


Wielu z nas marzy zapewne, by ich organizm zaczął skuteczniej spalać tkankę tłuszczową. Można samemu sobie wydatnie pomóc w tej kwestii, przy okazji wspomagając proces porannego rozbudzania.


- Ćwicz z rana


Wczesne ćwiczenia nie tylko ożywają „zaspany” organizm, ale pobudzają metabolizm zdecydowanie bardzie,j niż ćwiczenia wykonywane o innej porze dnia. Warto więc, dla spalenia dodatkowych kalorii, wsunąć na nogi adidasy i powitać słońce podczas rannego marszobiegu.


- Ćwicz intensywnie


W ramach ostatnich badań stwierdzono, że poranny, krótkotrwały - bo zaledwie 2,5-minutowy - wysiłek fizyczny prowadzi do zwiększonego spalania kalorii przez cały dzień. Mowa o dodatkowych 200 kaloriach. Przykłady ćwiczeń: podskoki z przyklaśnięciem rąk nad głową (tzw. jumping jacks lub „pajacyki”), bieg po schodach w górę i w dół we własnej klatce schodowej lub w biurze, bieg w miejscu z wysokim podnoszeniem kolan i intensywnymi ruchami przedramion.


- Jedz śniadanie


Nigdy nie pomijaj śniadania tylko dlatego, że masz gorączkowy dzień. Jedzenie o porannej porze pomaga utrzymać organizm - i metabolizm - w szczytowej formie. Najlepiej spożywać sycące śniadanie wkrótce po przebudzeniu, by organizm był gotowy do produkcji energii przez całe przedpołudnie. Oto przykłady zdrowego śniadania, gdy nie ma się dużo czasu: frittata na białkach z jaj, jogurtowe parfait, pancakes ze świeżymi jagodami i malinami, koktajle na jogurcie, batony energetyczne o niskiej zawartości cukru (najlepiej upiec samemu).


- Ćwicz mięśnie


Nie zapominaj o treningu siłowym z obciążeniami. Większa masa mięśniowa oznacza większą ilość spalanych kalorii.


- Wprowadź przekąski


Okazuje się, że podjadanie między głównymi posiłkami może pomóc w zrzuceniu wagi. Istotne, by były to przekąski osłabiające uczucie głodu i zdrowe. Najlepsze z nich - takie, które zawierają antyoksydanty i białka - przyczyniają się do spalania tkanki tłuszczowej i przyspieszania metabolizmu. Oto przykłady: kostka ciemnej czekolady, gruszka, pierś z indyka, grejpfrut, słodki ziemniak.


Dorota Feluś



fot.Steve Snodgrass/Wikipedia


2 5

2 5


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama