Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 14:23
Reklama KD Market

ZDROWIE. Jedzmy pomidory. Hatha joga dla seniorów. Dla poprawy nastroju

Jedzmy pomidory


Według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetów z Bristol, Oxford i Cambridge spożywanie dużej ilości pomidorów - w sumie 10 porcji tygodniowo - obniża ryzyko zapadnięcia na raka prostaty o 18 proc. Nie muszą to być świeże pomidory czy sałatka pomidorowa - równie korzystne są pomidory zawarte w sosie do makaronów (domowy marinara sauce) czy na pizzy, sok pomidorowy i pomidory z duszoną fasolą.


Badacze analizowali dietę ponad 14 tys. Brytyjczyków w wieku od 50 do 69 lat. Przy okazji stwierdzili, że ryzyko zachorowania na raka prostaty u panów, którzy spożywali pięć lub więcej porcji owoców i warzyw każdego dnia było o 24 proc. mniejsze niż u mężczyzn, których dzienne spożycie owoców i warzyw wynosiło średnio dwie porcje.


Uważa się, że składnikiem pomidorów, który odpowiada za wymienione korzyści, jest likopen. Ten należący do grupy karotenoidów naturalny barwnik roślinny jest bardzo silnym antyoksydantem. Nie tylko chroni przed rakiem prostaty, ale i rakiem jelita grubego, odbytu oraz chorobami serca (zapobiega stanom zapalnym w obrębie naczyń krwionośnych, zwiększa elastyczność tętnic, normalizuje ciśnienie i obniża stężenie "złego" cholesterolu we krwi). Dodatkowo wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego (wpływa korzystnie na gęstość mineralną kości, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia osteoporozy) i jest niezwykle korzystny dla skóry - zapobiega przedwczesnym procesom starzenia (wspomaga utrzymanie prawidłowej gęstości i jędrności) i niweluje negatywny wpływ promieniowania UV (zwiększa naturalną ochronę przeciwsłoneczną skóry i chroni przed powstawaniem poparzeń słonecznych). Jego najlepszym źródłem, poza pomidorami, są owoce dzikiej róży, arbuzy i czerwone grejpfruty. Należy pamiętać, że jest rozpuszczalny w tłuszczach i najlepiej przyswajany przez organizm z produktów w postaci przetworzonej, np. w formie zupy pomidorowej z dodatkiem oliwy z oliwek (tłuszcz poprawia jego przyswajalność).





Hatha joga dla seniorów


Wygląda na to, że uprawianie hatha jogi poprawia zdolność procesów myślowych u seniorów. W ostatnio przeprowadzonym badaniu - przez uczonych z Wayne State University - wzięło udział 108 dorosłych osób w wieku od 55 do 79 lat. Jedna połowa uczęszczała na jogę trzy razy w tygodniu przez osiem tygodni, podczas gdy druga połowa wykonywała w tym samym wymiarze czasowym ćwiczenia rozciągające i tonujące. Po tym okresie naukowcy stwierdzili, że seniorzy z grupy jogi zdecydowanie poprawili wyniki na testach sprawdzających przywoływanie informacji, dyspozycyjność psychiczną i zdolność do zmiany wykonywania zadań.


- Są to funkcje mentalne nieodzowne w naszym codziennym funkcjonowaniu - mówi Edward McAuley, profesor kinezjologii i zdrowia społecznego z University of Illinois, który brał udział w badaniach.


Zmian takich nie stwierdzono w grupie osób wykonujących ćwiczenia rozciągające i tonujące. Zdaniem uczonych "koncentrowanie się na ciele, umyśle i oddychaniu podczas jogi zauważalnie poprawia koncentrację".





Dla poprawy nastroju


Jesienią częściej niż latem łapiemy "doła". Na szczęście istnieją sposoby poprawy nastroju. Poza rozmową z lekarzem czy terapeutą warto wypróbować poniższe metody. Są to:


1. Regularny wysiłek fizyczny


Na pozbycie się złego samopoczucia, nadmiernego smutku czy czarnych myśli nie ma lepszej metody od regularnych ćwiczeń aerobowych. Eksperci rekomendują 30 minut ciągłego, energicznego wysiłku co najmniej pięć dni w tygodniu.


2. Kontrola przyjmowanych środków farmakologicznych


Należy sprawdzić, czy zażywane lekarstwa, zarówno te przepisywane przez lekarza, jak i kupowane bez recepty, nie przyczyniają się do depresji.


3. Ograniczenie kofeiny


Najlepiej jest kofeinę całkowicie wyeliminować. Uzależnienie od kawy i innych form kofeiny często zakłóca normalny nastrój i może pogłębiać stany depresyjne.


4. Akupunktura


Dowiedziono, że ten sposób leczenia jest bardzo efektywny w leczeniu zaburzeń nastroju, w tym i w depresji.


5. Medytacja


Ta wschodnia tradycja wymaga długoterminowego zaangażowania i nie przynosi natychmiastowych rezultatów, ale w ostatecznym rozrachunku pomaga usunąć przyczyny depresji


Poza wymienionymi metodami warto wprowadzić na stałe zrównoważoną dietę, włączyć suplementy multiwitamin i antyoksydantów i rozważyć przyjmowanie witaminy B, zwłaszcza kwasu foliowego i witaminy B6 oraz witaminy D i tranu (1000 - 2000 mg EPA i DHA dziennie).


 

Dorota Feluś

fot.Wojciech Pacewicz/EPA

2 4

2 4

3 2

3 2


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama