Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 13:37
Reklama KD Market

ZDROWIE. Jedz warzywa, owoce i jogurty probiotyczne

Warzywa i owoce należy jeść siedem, a nie tylko pięć razy dziennie



Warzywa i owoce lepiej jeść siedem, a nie tylko pięć razy dziennie, jak zaleca od wielu lat Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – twierdzą brytyjscy badacze na łamach „Journal of Epidemiology and Community Health”.

Specjaliści University College London twierdzą, że im częściej jemy warzywa i owoce, tym mniejsze jest ryzyko zgonu bez względu na wiek. Powołują się na dane o stanie zdrowie ponad 65 tys. Brytyjczyków, jakimi dysponuje National Health Survey. Co roku wśród tej grupy osób przeprowadzane są kwestionariusze sprawdzające, jak się odżywiają i jaki jest ich styl życia.

"Badania te skłaniają nas do wniosku, że częste spożywanie warzyw i owoców zmniejsza ryzyko zarówno zawałów serca, jak i nowotworów" – twierdzą autorzy raportu.

Serwis BBC News twierdzi jednak, że niektórzy specjaliści mają wątpliwości, czy w ogóle możliwe jest namówienie do częstszego sięganie po te produkty, skoro wiele osób ma trudności z tym, żeby je spożywać pięć razy w ciągu dnia.

"To duże wyzwanie kulinarne" – powiedział prof. Naveed Sattar z University of Glasgow. Według dr Alison Tedstone z Public Health England, aż dwie trzecie osób nie jest w stanie jeść warzyw i owoców pięć razy dziennie.

Inni badacze zwracają uwagę, że dla zachowania zdrowia ważniejsze jest to, żeby nie palić papierosów oraz nie nadużywać alkoholu.

Kierująca badaniami dr Oyinlola Oyebode przekonuje jednak, że spożycie warzyw i owoców ma ogromne znacznie dla zachowania zdrowia i przedłużenia życia.

Z jej badań wynika, że gdy jemy warzywa i owoce raz, dwa lub trzy razy dziennie zmniejszamy ryzyko zgonu o 14 proc., od trzech do pięciu razy – o 29 proc., a od pięciu do siedmiu razy – o 36 proc. Jeszcze lepsze efekty daje jednak spożywanie warzyw i owoców co najmniej siedem razy dziennie – ryzyko zgonu spada wtedy o 42 proc.

(PAP)



Naukowcy: jedzenie jogurtów probiotycznych może zapobiegać otyłości

Jedzenie jogurtów probiotycznych może zapobiegać otyłości - wskazują najnowsze badania. Naukowcy wierzą, że dalsze badania mogą wskazać taki sposób regulacji flory bakteryjnej, który będzie sprzyjał zapobieganiu otyłości.

Probiotyki to wyselekcjonowane kultury bakteryjne lub drożdży, najczęściej bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus), których zadaniem jest korzystne dla zdrowia działanie w przewodzie pokarmowym, poprzez immunomodulację oraz zachowywanie prawidłowej flory fizjologicznej.

Bakterie te sprzyjają trawieniu i przyswajaniu pokarmów. Co więcej, probiotyki wpływają na poprawę profilu lipidowego u osób z wysokim poziomem cholesterolu (hipercholesterolemia) – niektóre szczepy Lactobacillus acidophilus wykazują właściwości antycholesterolowe, mogą absorbować cholesterol w obecności kwasów żółciowych. Szczepy te wykazują również zdolność rozkładu kwasu taurocholowego i glikocholowego w warunkach beztlenowych, w ten sposób zmniejszają absorpcję tłuszczu z przewodu pokarmowego, co w efekcie obniża poziom cholesterolu we krwi.

Najnowsze badania wskazują również, że systematyczne spożywanie np. jogurtów probiotycznych może mieć również istotny wpływ na zapobieganie otyłości. Przeprowadzone na myszach badania wykazały, że gryzonie, którym podawano probiotyki, mimo diety wysokotłuszczowej nie przybierały na wadze.

"Oczywiście efektywność probiotyków na razie została wykazana w badaniach przeprowadzonych na myszach. Nie możemy wyników badań przełożyć jeden do jednego na organizm ludzki. Jednak jest to kierunek, którym należy podążać. Rodzaje bakterii, które mamy w jelitach mają wpływ na choroby przewlekłe. Zastanawialiśmy się, czy możemy manipulować florą bakteryjną jelit, w taki sposób, aby zachować zdrowie organizmu" - zapowiedziała dr Sean Davies z Vanderbilt University. (PAP Life)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.


 

An Indian vendor arranges vegetable at a market in Mumbai.

An Indian vendor arranges vegetable at a market in Mumbai.

epa04293580 An Indian vendor arranges vegetable at a market in Mumbai, India, 01 July 2014. Indian Prime Minister Narendra Modi made inflation control a priority after taking office last month but weak monsoon and crisis in Iraq spooked international oil and currency markets have increased the food and fuel prices in India. The inflation rate in India was recorded at 8.28 per cent in May of 2014 a news reports said. EPA/DIVYAKANT SOLANKI

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama