Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 17:39
Reklama KD Market
Reklama

ZDROWIE. Jak chronić się przed komarami. Wino czerwone czy białe?

Jak chronić się przed komarami



Najlepszym sposobem na zrujnowanie imprezy w letni wieczór jest udostępnienie komarom dostępu do naszej skóry. Oczywiście, nie zawsze jesteśmy w stanie zatrzymać te drażniące owady przed pojawieniem się, ale z pewnością możemy zapobiec ich ugryzieniom. W tym celu należy:
1. o zmierzchu, który jest ulubioną porą komarów, zostać w domu
2. jeśli już chcemy pozostawać na zewnątrz - ubrać luźne bluzki z długimi rękawami, a długie spodnie wpuścić w skarpety
3. unikać ubrań w kolorze białym i czarnym, bo te barwy, jak potwierdzają badania naukowe, doprowadzają większość dzikich owadów do furii
4. włączyć wiatrak przeznaczony do pracy na powietrzu: wiatr pomoże utrzymywać owady na dystans
5. spróbować posmarować się olejem sojowym lub mieszanką olejków eterycznych, np. miętowym i eukaliptusowym. Są one efektywne, ale tylko wtedy, gdy nie mamy do czynienia z gęstą chmarą komarów
6. w miejscach, gdzie komary są plagą, w tym na Alasce, w Kanadzie i północnej części środkowego zachodu, korzystać ze specjalnych środków odstraszających komary, które zawierają geraniol - związek otrzymywany z roślin, lub olejek z miodli indyjskiej (neem oil) otrzymywany z indyjskiego drzewa Azadirachta indica.

Wino czerwone czy białe?



Wiele osób zastanawia się, które wina są zdrowsze: białe czy czerwone? I które ich gatunki dostarczają najwięcej korzyści zdrowotnych? W Stanach Zjednoczonych ponad 71 proc. ludzi sięga po wino czerwone. I, jak twierdzą eksperci, mają rację, gdy wziąć pod uwagę korzyści zdrowotne z tego płynące.

Badania wskazują, że związek resweratrol , znajdowany w dużych ilościach w czerwonych winogronach (i jagodach) ma mnóstwo korzystnych dla organizmu człowieka właściwości. Przede wszystkim jest silnym antyoksydantem, który może obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i pomóc uchronić się przed rakiem. Podczas badania, które przez dwa lata prowadzono na zwierzętach, stwierdzono, że codzienne przyjmowanie odpowiedniej dawki resweratrolu (w przeliczniku na dawkę stosowną dla człowieka, to dwa kieliszki czerwonego wina) obniża prawdopodobieństwo rozwinięcia się rakowych guzów aż o 50 procent. Następnym razem, przy dokonywaniu wyboru wina, warto sięgnąć po wino czerwone. Najlepiej jeśli będzie to:

1. Pinot Noir - ma najwyższą koncentrację resweratrolu, zwłaszcza, gdy użyte do jego produkcji winogrona pochodzą z chłodnego, deszczowego klimatu. Taki panuje np. w Willamette Valley w Oregonie czy Fingerlakes Region w stanie Nowy Jorku. Popularna Napa Valley z Kalifornii nie jest najlepszą opcją.

2. Cabernet, Merlot i Syrah - mimo, że wina te produkowane są z innych winogron (Cabernet z winogron tannat, Merlot z błękitnych winogron, a Syrah z różnych winogron, do których dodaje się czarne porzeczki) to wszystkie one zawierają duże ilości procjanidyny- antyoksydantu, który jest wiązany z długowiecznością oraz zdrowiem serca i naczyń krwionośnych.

Dobrze jest sięgać po wina wytrawne, bo zazwyczaj zawierają one więcej flawonoidów, które są korzystne dla zdrowia serca i pomagają utrzymać poziom cholesterolu na stałym, niskim poziomie. Wina słodsze na ogół mają zdecydowanie mniej flawonoidów. Optymalnie jest wypijać dziennie jeden kieliszek, maksymalnie dwa, czerwonego wina organicznego pochodzenia. Ci, którzy nie piją alkoholu wcale, nie powinni zaczynać ze względów zdrowotnych, ponieważ tak naprawdę korzyści te są subtelne, a zdrowym układem krążenia można cieszyć się bez udziału wina.

Dorota Feluś

Crimean Wine Tourism

Crimean Wine Tourism

epa04152087 (01/19) A man holds a glass of a Massandra vintage wine in Yalta, Crimea, 30 March 2014. Massandra wine has high quality - aroma, taste and bouquet, during international competitions has received more than two hundred of medals. EPA/SERGEI ILNITSKY PLEASE REFER TO ADVISORY NOTICE (epa04152086) FOR FULL FEATURE TEXT


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama