Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 12:51
Reklama KD Market

Tak smakuje Chicago. Trwa doroczny festiwal brzmienia i podniebienia

Dziesiątki ton grillowanych kiełbas, żeberek, indyczych i kurzych nóżek, pierogów, kolb kukurydzy i wielu innych smakołyków przyrządzanych na różne sposoby przez etniczne kuchnie z całego świata zostaną spałaszowane przez gości odwiedzających doroczny festiwal Taste of Chicago, którego 35. edycja rozpoczęła się w minioną środę i potrwa do niedzieli wieczorem.

/a> Kiełbasa z cebulką od Bobaka, palce lizać…


Władze miasta liczą, że nieoficjalne mistrzostwa świata w obżarstwie, jak niektórzy żartobliwie nazywają chicagowską imprezę zlokalizowaną w Parku Granta przy ulicy Columbus (na odcinku od Balbo do Monroe), odwiedzi kilka milionów osób, które przyjdą dobrze zjeść i posłuchać muzyki.

W sferze kulinarno-muzycznej przygotowano wiele propozycji. Oprócz ponad pięćdziesięciu restauracji serwujących najróżniejsze dnia znane nie tylko Amerykanom, Włochom, Irlandczykom czy Polakom, ale także Wietnamczykom, Chińczykom, a nawet mieszkańcom odległej Australii, do niewątpliwych atrakcji imprezy z pewnością należą obiady z osobistościami i mistrzami kuchni. Swoje umiejętności kulinarne prezentują między innymi: Art Smith, Paul Virant, Amanda Rockman i Matthias Merges. By spróbować specjałów przygotowanych przez mistrzów trzeba zapłacić 45 dolarów od osoby.

W sferze muzycznej organizatorzy przygotowali popołudnia z gwiazdami różnych rodzajów muzyki. W środę na estradzie muszli koncertowej pojawiła się grupa Awolnation. W czwartek Janelle Monae, a w piątek wystąpi Nickel Creek. W sobotę i niedzielę zagrają i zaśpiewają Jeff Tweedy i Aloe Blacc. Na drugiej estradzie Bud Light Stage królują inne rodzaje muzyki. W środę posłuchać było można między innymi Sary Masterson, a w czwartek rockmana Harrisona Hudsona. W piątek słuchać można bluesa. W sobotę rozbrzmiewać będzie muzyka taneczna, a w niedzielę country.

Od ponad dwudziestu lat swój udział w tej kulinarnej wieży Babel mają polonijne delikatesy Kasia’s Deli Kazimiery Bober, które w tym roku można spotkać pod „dwunastką”. Na smakoszy pierogów, placków ziemniaczanych, szaszłyków, kiełbasy serwowanej na różne sposoby czekają uśmiechnięte dziewczęta w czerwonych trykotach i czapeczkach z logo firmy.

– W tym roku proponujemy najbardziej popularne dania polskie. Chyba najbardziej znane na świecie i lubiane przez odwiedzających nasze stoisko gości pierogi ruskie. Są również pierożki z kapustą i papryką. Furorę robią szaszłyki z papryką i pomidorami serwowane prosto z rusztu oraz pieczone na miejscu placki ziemniaczane z musem jabłkowym i śmietaną. Kiełbasę pieczoną na ruszcie serwujemy z ogórkiem, kapustą i smażoną cebulą – mówi opiekująca się stoiskiem wnuczka właścicielki Elżbieta Jakubowicz.

W tym roku mija dwadzieścia lat od pamiętnej wizyty na Taste of Chicago ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona. W 1994 roku prezydent dwukrotnie gościł na stoisku Kasia’s Deli. – Smakowały mu ruskie z serem. Poprosił, żeby repetę przysłać mu do Białego Domu. Pozował do zdjęć i złożył swój autograf na firmowej czapeczce, którą prezentujemy w naszej gablocie – z dumą wspomina tamtą wizytę Barbara Jakubowicz czuwająca podczas festiwalu nad zaopatrzeniem stoiska w świeże i smaczne produkty, które co parę godzin są dowożone z pobliskiej wytwórni.

Drugim akcentem polonijnym festiwalu jest stoisko delikatesów Bobak’s (34), które od paru lat karmi festiwalowych gości kiełbasą serwowaną na różne sposoby, boczkiem z rusztu i pieczonymi kurczakami z papryką.

– Naszym gościom głównie oferujemy mięsa. Teraz najlepiej schodzi kiełbasa, szczególnie wśród Afroamerykanów – mówi Dawid Gancarczyk.

Wstęp na festiwal i koncerty jest bezpłatny. W przypadku imprez w muszli koncertowej za miejsce siedzące trzeba zapłacić 18 dolarów. Cena biletu za poczęstunek wynosi 8,5 dolara. Kupujemy je w stoiskach umiejscowionych przy wejściach, gdzie każdy otrzymuje także mapkę z siecią restauracji i najważniejsze informacje o imprezie. Osoby wchodzące na teren festiwalu proszone są przez czuwających nad bezpieczeństwem ochroniarzy o otwarcie torebek i wnoszonych plecaków. Kontrola jest pobieżna i nieuciążliwa. Warto pamiętać, że okoliczne parkingi są stosunkowo drogie. Za parking w Millenium Park trzeba zapłacić 30 dolarów. Szczególnie osoby, które wybierają się do centrum indywidualnie, powinny rozważyć wariant z komunikacją miejską, która oferuje dogodny dojazd autobusami i kolejką.

Jeszcze kilka lat temu festiwal trwał dziesięć dni, ale ze względów finansowych został skrócony do pięciu. W roku ubiegłym po raz pierwszy od sześciu lat przyniósł miastu zysk. Jak będzie w tym roku, przekonamy się już niebawem.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

/a> 9 lipca w centrum miasta rozpoczął się doroczny festiwal Taste of Chicago


/a> Na świeżym powietrzu apetyty dopisują


/a> Od paru lat w festiwalu udział bierze polonijna firma Bobak’s


/a> Pieczony boczek również jest smakowity


/a> W stoisku Kasia’s Deli furorę robią placki ziemniaczane


/a> Firma Kazimiery Bober uczestniczy w festiwalu od ponad 20 lat


/a> Przed laty pierogami z Kasia’s Deli zajadał się prezydent Clinton


 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

ReklamaWaldemar Komendzinski
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama