Ocena działalności prezydenta Andrzeja Dudy pozostała w listopadzie taka sama, jak w poprzednim miesiącu.
Najlepiej pracę Andrzeja Dudy ocenili zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości - 91 proc. z nich dobrze ocenia działania głowy państwa. Zaraz po nich uplasowali się potencjalni wyborcy Konfederacji, których 46 procent pozytywnie oceniła działalność prezydenta. Najmniej pozytywnych opinii prezydent otrzymał od zwolenników Koalicji Obywatelskiej, wśród których 12 procent jest zadowolonych z podejmowanych przez niego kroków.
Pozytywnie działalność prezydenta w listopadzie oceniło 72 procent osób, które głosowało na niego w wyborach prezydenckich w 2020 roku - negatywnie oceniło ją 20 procent z nich. Z kolei w przypadku głosujących wówczas na Rafała Trzaskowskiego, prezydent Duda uzyskał 86 procent negatywnych opinii, a pozytywnych - 10 proc.
Sejm, z którego pracy w listopadzie było zadowolonych 35 procent badanych, odnotował spadek pozytywnych opinii w porównaniu z październikiem, gdy za tą opcją opowiedziało się 36 procent. Spadek jest widoczny również w przypadku negatywnych opinii - w październiku wynosiły one 48 procent, a w listopadzie niezadowolonych było 46 proc.
Pozytywną ocenę Senatowi wystawiło 36 procent badanych - nieco mniej niż w październiku, gdy za taką opcją opowiedziało się 37 proc. ankietowanych. Senat z kolei odnotował spadek negatywnych opinii o cztery punkty procentowe - w listopadzie 34 procent respondentów było niezadowolonych z jej działań, natomiast w październiku było ich 38 proc.
Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 8 do 21 listopada 2024 roku na próbie liczącej 981 osób (w tym: 57,0 proc. metodą CAPI, 24,9 proc. – CATI i 18,1 proc. – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych. (PAP)