Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 10 października 2024 00:23
Reklama KD Market

Rauner "sabotażysta"

Gubernator Pat Quinn nazwał swego republikańskiego rywala Bruce'a Raunera sabotażystą, który przyczynił się do blokowania reformy stanowego i miejskiego systemu emerytalnego, podczas gdy sam nie przedstawia lepszego rozwiązania problemu.

/a> Od lewej: Pat Quinn i Bruce Rauner fot.Dariusz Lachowski


Dwa dni wcześniej gubernator podpisał ustawę o częściowej zmianie przepisów, zezwalającej na cięcia świadczeń i podniesienie wieku emerytalnego. Rauner argumentował, że zatwierdzenie ustawy z czasem doprowadzi do wzrostu podatków od nieruchomości; burmistrz Rahm Emanuel powiedział, że tak właśnie zamierza zdobyć fundusze na zwiększone składki miasta.

Rauner pominął jednak fakt, że po złożeniu podpisu przez Quinna Emanuel zapewnił, iż w tym roku nie będzie naciskać na podwyżkę podatków od nieruchomości, lecz zastanowi się nad innymi możliwościami zdobycia pieniędzy. Gubernator, który proponował obniżkę podatków, odrzuconą przez stanową Legislaturę podczas wiosennej sesji, zadowolił się obietnicą burmistrza. − Zawsze znajdą się ludzie, którzy stojąc z boku skrytykują każdą reformę. Rauner próbował sabotować reformę emerytur stanowych i miejskich. Mieszkańcy Illinois nie chcą sabotażystów − powiedział Quinn.

Wkrótce po podpisaniu ustawy Rauner niepokoił wyborców z Chicago automatycznym przesłaniem telefonicznym (robotcall), w którym potępiał ustawę. Posunięcie to wywołało ostrą reakcję Emanuela. Wcześniej republikański kandydat na gubernatora lobbował przeciw ustawie o wprowadzeniu zmian w systemie emerytalnym pracowników stanowych. Przeciw zmianom wystąpiły również związki zawodowe tradycyjnie związane z Partią Demokratyczną. Związki argumentują, że propozycja narusza stanową konstytucję, która stwierdza, że świadczenia emerytalne nie mogą maleć. Dlatego też wniosły do sądu sprawę z żądaniem zablokowania ustawy i noszą się z zamiarem zrobienia tego samego z ustawą miejską.

Tymczasem Rauner utrzymuje, że żadna z nich nie wystarcza do tego, by przenieść pracowników na plan emerytalny typu 401(k). "Chicago Tribune" podaje, że krytykując Quinna Rauner nie ujawnia własnego planu w sprawie uzdrowienia systemu emerytalnego. Mówi, że swój projekt poda do wiadomości publicznej w odpowiednim czasie, co może znaczyć tylko jedno: tak późno, by nie zaszkodzić sobie przed listopadowymi  wyborami. (eg)

 

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama