Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 20 listopada 2024 02:30
Reklama KD Market

Genewa.Iran rozpoczął negocjacje z USA ws. swego programu atomowego

W Genewie rozpoczęły się dwudniowe negocjacje Iranu z USA ws. irańskiego programu atomowego - podały w poniedziałek irańskie media. Rozmowy te mają być przygotowaniem do rokowań Teheranu i sześciu mocarstw, które odbędą się 16 czerwca w Wiedniu.



Delegacji amerykańskiej przewodniczy zastępca sekretarza stanu William Burns, a głównym negocjatorem ekipy irańskiej jest wiceminister spraw zagranicznych Abbas Aragczi. 

To pierwsze takie dwustronne spotkanie, bez udziału przedstawicieli grupy 5+1, między USA i Iranem. W 2013 roku doszło do wstępnych rozmów amerykańsko-irańskich na terenie Omanu. 

Rozmowy w Genewie toczą się - jak pisze AFP - w absolutnej dyskrecji, a miejsca tego spotkania nie podano do wiadomości publicznej. 

Strona amerykańska nie wyda żadnego komunikatu o przebiegu rozmów. 

W niedzielę Aragczi powiedział, że negocjacje "weszły w poważną fazę", toteż konieczne stały się rozmowy dwustronne z Waszyngtonem, jako że "większość sankcji gospodarczych została nałożona (na Iran) przez USA". 

Podczas poniedziałkowego spotkania obecna była zastępczyni szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, Helga Schmid. Ashton reprezentuje zazwyczaj UE w negocjacjach na temat irańskiego programu nuklearnego. 

Następnie 11 i 12 czerwca w Rzymie Iran będzie rozmawiał z Rosją. 

Negocjacje te mają być przygotowaniem do rokowań Iranu i sześciu mocarstw, które odbędą się 16 czerwca w stolicy Austrii. 

Celem rozmów w Wiedniu z tzw. grupą 5+1 (USA, Rosja, Chiny, Francja, W. Brytania i Niemcy) jest przygotowanie porozumienia na temat irańskiego programu nuklearnego i zniesienie międzynarodowych sankcji nałożonych na Teheran przed wyznaczonym terminem 20 lipca. 

Ostatnia, czwarta runda negocjacji w sprawie irańskiego programu nuklearnego między przedstawicielami sześciu mocarstw a Iranem zakończyła się 16 maja bez rezultatów ani wyraźnych postępów. Aragczi informował wtedy przedstawicieli mediów, że "różnice były zbyt duże", aby można było rozpocząć redagowanie porozumienia.  (PAP)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama