Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 15:52
Reklama KD Market

Niedzielne popołudnie ze sztuką: kronika rysunkowa Franklina McMahona

1 czerwca o godzinie 15.00 w Muzeum Polskim w Ameryce odbędzie się uroczyste zakończenie wystawy znanego chicagowskiego artysty Franklina McMahona (1921–2012). Ekspozycja zatytułowana „Podróże Jana Pawła II – obejmowanie świata i czas Soboru Watykańskiego II: reportaż artysty” została zorganizowana z okazji kanonizacji polskiego papieża w kwietniu tego roku. W gronie gości znajdzie się m.in. syn artysty Mark McMahon, który kontynuuje misję ojca.



Franklin McMahon już jako nastolatek publikował swoje rysunki w znanym amerykańskim tygodniku z długoletnią historią „Collier’s Weekly”. W czasie II wojny światowej był nawigatorem samolotu, który został zestrzelony przez wroga; trafił do niemieckiego obozu więziennego, gdzie, kiedy tylko miał dostęp do papieru i ołówka, szkicował potajemnie strażników.

Po wojnie kształcił się m.in. w Harrington College of Design i Art Institute of Chicago. Ożenił się z sympatią ze szkoły średniej Irene Leahy i osiadł w Lake Forest w Illinois. Miał dziewięcioro dzieci, z których kilkoro jest cenionymi artystami. Praca w studio była dla McMahona zbyt monotonna, dlatego szukał zleceń, które pozwalałyby mu podróżować. Często towarzyszyła mu w tych podróżach żona – w roli korespondenta. McMahona często nazywa się „człowiekiem, który rysował historię”. Krytyk Peter Lyle z londyńskiego „The Sunday Telegraph” napisał, iż „(…) jego ołówek i szkicownik były świadkiem jednych z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii Ameryki i świata”.

Jakie tematy go interesowały? Na przykład ruch na rzecz praw obywatelskich (Civil Rights Movement). Pierwsze zlecenie, które przyniosło mu rozgłos, to dokumentacja procesu sądowego w sprawie zabójstwa czarnoskórego nastolatka z Chicago w stanie Missisipi. Ze względu na zakaz fotografowania w sali sądowej magazyn „Life” zatrudnił McMahona do rysowania na żywo relacji z tej sprawy. 14-letni Emmett Till został bestialsko zamordowany za rzekome flirtowanie z białą kobietą. Morderstwa dokonał jej mąż wraz z pomocnikiem. Oprawcy nie zostali skazani, co wywołało wielką burzę protestów w całych Stanach Zjednoczonych i zapoczątkowało ruch na rzecz równouprawnienia rasowego. McMahon szkicował później wystąpienia lidera ruchu Martina Luthera Kinga i wiele innych kluczowych dla sprawy wydarzeń.

W latach 60. i 70. McMahon dokumentował wyprawy kosmiczne ze stacji NASA, w tym lądowanie na księżycu Neila Armstronga. Nie stronił też od polityki. Rysował kampanie polityczne, aferę Watergate, pogrzeb prezydenta Kennedy’ego, kampanie prezydenckie, z kampanią prezydenta Baracka Obamy włącznie.

Towarzyszył Chicagowskiej Orkiestrze Symfonicznej w czasie europejskiego tournée w 1974 roku. Nakręcił na ten temat film dokumentalny o ironicznym tytule „Prawdziwe skrzypce”. Było to odniesienie do ówczesnej światowej opinii o Chicago jako mieście, w którym gangsterzy i członkowie mafii noszą broń w futerałach na instrumenty.

McMahona fascynowała postać Ojca Świętego. Podążał za nim wielokrotnie, rysował na żywo jego wystąpienia nie tylko w chicagowskim Grant Parku czy Holy Name Cathedral, ale również w Waszyngtonie i poza Stanami – w Meksyku i w Polsce. McMahon dokumentował także Sobór Watykański II, który w latach 1962–65 obradował na temat relacji Kościoła rzymskokatolickiego z nowoczesnym, zmieniającym się światem.



Prace Franklina McMahona były publikowane w magazynie „Life”, „Chicago Tribune”, „Sports Illustrated”. Instytucje kolekcjonujące jego prace to m.in. Chicago History Museum, Art Institute of Chicago, Library of Congress, National Air and Space Museum. Wydano wiele książek z rysunkami McMahona, artysta ma na koncie kilka cenionych filmów dokumentalnych. Pozostawił po sobie około 9 tys. rysunków.

Zapraszamy do bezpośredniego zapoznania się z twórczością Franklina McMahona w Muzeum Polskim. Wszystkie prace są dostępne na sprzedaż, a część dochodu będzie przeznaczona na rzecz MPA.

Honorowym gościem w niedzielę 1 czerwca będzie syn artysty Mark McMahon, który kontynuuje misję artystyczną ojca, rysując na żywo wydarzenia społeczne i polityczne. Kustosz wystawy Kathleen Van Ella oprowadzi po wystawie i opowie o artyście, z którym przyjaźniła się i którego reprezentowała przez wiele lat.

Specjalnym akcentem niedzielnego popołudnia będzie prezentacja z kanonizacji Jana Pawła II, przygotowana przez prezesa Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce i przewodniczącego zarządu MPA Józefa A. Drobota, jr.

Wstęp: 10 dol. (5 dol. dla posiadaczy karty członkowskiej MPA). STRONA WYSTAWY

Zapraszamy!

Tekst i zdjęcia: Julita Siegel


Franklin---The-man-who-drew-History-jpeg-copy

Franklin---The-man-who-drew-History-jpeg-copy

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama